Bydgoszcz
2C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 3 • L 1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUKW i UTP mają nowych profesorów
22.11.2019 | 11:39

UKW i UTP mają nowych profesorów

Na zdjęciu: Budynek Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ulicy Ogińskiego.

Fot. Szymon Fiałkowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał tytuł naukowy profesora dwóm naukowcom z bydgoskich uczelni: dr hab. Magdalenie Czachorowskiej, dziekanowi Wydziału Językoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i dr hab. inż. Dariuszowi Skibickiemu, pracownikowi Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Magdalena Czachorowska urodziła się w Bydgoszczy. W latach 1984-1989 studiowała na kierunku filologia polska w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Pracę magisterską napisała pod kierunkiem prof. dra hab. Leszka Moszyńskiego. Efektem dalszej współpracy z prof. Moszyńskim była praca doktorska pt. „System antroponimiczny wielkopolskich rot sądowych XIV i XV w.” obroniona na Uniwersytecie Gdańskim w 1997 r. Habilitacje uzyskała w 2007 r. w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie na podstawie monografii „Wyobraźnia pisarska Bolesława Prusa i Stefana Żeromskiego na przykładzie słownictwa topograficznego i nazw barw”, opublikowanej w Bydgoszczy w 2006 r.

Zobacz również:

Kultura w budowie. Inwestycje za pół miliarda złotych

Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień z onomastyki (m.in. nazewnictwo miejskie, etymologia naukowa i ludowa nazw własnych), historii języka polskiego (pisownia, fonetyka, grafia, ortografia, leksyka), stylistyki, leksykologii, języka osobniczego. Jest autorką ośmiu monografii (w tym dwóch we współautorstwie, a także licznych artykułów i recenzji.

Od 1 maja 2008 r. dr Czachorowska pełniła funkcję dyrektora Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Była członkiem Komisji Oceniającej, Komisji ds. Nauki, Komisji Wydawniczej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Od 2016 roku jest członkiem Senatu UKW, a w czerwcu 2017 r. została wybrana do kapituły Medalu Kazimierza Wielkiego Casimirus Magnus. Wielokrotnie nagradzana była przez Rektora UKW za osiągnięcia naukowe i organizacyjne. Otrzymała także Medal Komisji Edukacji Narodowej. Od tego roku akademickiego pełni funkcję Dziekana Wydziału Językoznawstwa.

Prof. dr hab. inż. Dariusz Skibicki prowadzi badania w obszarach zmęczenia materiałów w warunkach obciążeń wieloosiowych, modelowania właściwości materiałów metalowych w warunkach dużych prędkościach odkształcenia oraz aplikacji kumulacyjnych modeli uszkodzenia do niskocyklowego zmęczenia i dla obciążeń quasi-statycznych. Jest też inicjatorem i głównym organizatorem – organizowanego corocznie od 2008 roku – ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół i placówek pozaszkolnych „Wojna robotów miniSUMO”. Konkurs popularyzuje technikę wśród młodzieży i zachęcą ją do studiowania kierunków technicznych.

Warto dodać, że „Wojna robotów miniSUMO” to jedyny taki konkurs w Polsce organizowany przez uczelnię i skierowany bezpośrednio do młodzieży szkolnej. Zawodnicy biorący w nim udział przyjeżdżają najczęściej z regionów kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, ale także z innych stron Polski. – W dotychczasowych 11 edycjach przyjechali do nas uczniowie aż z 85 szkół i placówek pozaszkolnych, z blisko 30 miejscowości. W sumie do tej pory udział w konkursie wzięło około 3 tysiące uczestników – podkreśla UTP.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści