Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNa UKW powstała sala rozpraw. Studenci prawa oskarżyli i bronili rektora oraz prezydenta [ZDJĘCIA]
05.03.2025 | 13:08

Na UKW powstała sala rozpraw. Studenci prawa oskarżyli i bronili rektora oraz prezydenta [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: BB

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. Bernard Mendlik wzięli udział w symulacji procesu w nowej sali rozpraw na kampusie UKW. Pomieszczenie odpowiadające prawdziwej sali sądowej posłuży studentom prawa kształcącym się na uczelni.

Otwarcie sali rozpraw na UKW było zapowiadane przez uczelnię dość specyficznie – „Rafał B. i Bernard M. staną przed sądem”. Symulacja rozprawy ze znanymi oskarżonymi przyciągnęła uwagę i obecność znanych gości – m.in. szefa Krajowej Administracji Skarbowej Marcina Łobody, wojewody Michała Sztybla czy wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego. Przed rozprawą o wydarzeniu opowiedziały studentki prawa, które wcieliły się w rolę sędziego, prokuratora i obrońcy.

Warunki na sali są zbliżone do tych w realnej sali. Sama atmosfera i sam fakt zetknięcia się z togą, z osobą sędziego – oczywiście w ramach symulacji – czyni duży pożytek dla przyszłych prawników – podkreśliła „sędzina” Lidia Lijewska. Wcielająca się w obrońcę prezydenta i rektora Wiktoria Dróbka dodała, że to nowe doświadczenie pozwala urzeczywistnić sytuację, w których znajdą się absolwenci już w trakcie kariery zawodowej. – Rektor i władze miasta zostaną oskarżone o sprzeniewierzenie funduszy na salę rozpraw – dodała „prokurator” Wiktoria Jankowska.

Dr Jarosław Krajewski, dziekan Wydziału Prawa i Ekonomii wyjaśnił, że nowa inwestycja uczelni powstała dzięki wsparciu finansowemu Miasta Bydgoszczy. – Symulacje, które będą przeprowadzać studenci, będą dotyczyły różnych dziedzin prawa: karnego, cywilnego, administracyjnego na wzór prawdziwego sądu. Praktyka czyni mistrza – dodał. Na kierowanym przez Krajewskiego wydziale łącznie studiuje 1600 osób, z czego prawo 496 osób (370 to studenci stacjonarni, 126 niestacjonarni). Pozostałe kierunki to: administracja, ekonomia, kryminologia oraz prawo w biznesie. – Aspirujemy o utworzenie szóstego kierunku: finanse i rachunkowość – dodał dziekan.

Rafał Bruski i prof. Bernard Mendlik przed Sądem Kazimierzowskim

Na ławie oskarżonych jeszcze nigdy nie siedziałem – mówił przed wejściem na sale prezydent Rafał Bruski, podkreślając, że jest niewinny. – Nie obawiam się, bo jestem pewien, że proces będzie sprawiedliwy – dodał prof. Mendlik. Symulacja zakończyła się uniewinnieniem obu panów przez Sąd Kazimierzowski. – Nie wykazano żadnych podstaw, które przemawiałyby za zasadnością czynów zarzucanych przez prokuratora. Oskarżeni mieli jeden cel: działać na rzecz studentów UKW, przyczyniając się do wykreowania możliwości korzystania przez nich z nowoczesnych i skutecznych metod dydaktycznych. Doskonałym przykładem jest ta sala – podsumowała Lidia Lijewska.

Rektor Mendlik dziękował swoim współpracownikom (w tym kanclerz Monice Matowskiej) za zaangażowanie w proces powstania sali. – Wydział Prawa i Ekonomii to jeden z najliczniejszych wydziałów uniwersytetu. Sala to kolejny krok w jego rozwoju; to slogan, bo uniwersytet musi się rozwijać – czasami dryfuje, ale potrzeba mu silników, żeby szedł do przodu. To jest ten czas, w którym UKW otrzymuje silniki i otwiera się na otoczenie – zaznaczył.

@metropoliabydgoska.pl Studenci! Niedługo zaczynamy semestr letni. ☀️ jesteście gotowi? ???? #bydgoszcz #students #studenci #studia #bydgoszczcity #metropoliabydgoska #metropoliabydgoskapl #bydgoszczanie ♬ something that i want by grace potter sped up – Lexie (Daisy’s Version) ????

Kiedy prawie 15 lat temu obejmowałem funkcję prezydenta, dość szybko zorientowałem się, że szansą dla UKW są kierunki ekonomiczne i prawnicze. Namawiałem wielu rektorów, by spojrzeli na to odważnie – słyszałem tłumaczenia, że w mieście niedaleko – co prawda dużo mniejszym – te kierunki są. Wierzyłem, że te dziedziny są ważne, bo każdy Polak ma z nimi do czynienia na co dzień – zaczął „poprocesową” wypowiedź prezydent Bruski. Mówił też studentom, że w prawie ważna jest specjalizacja i nie można być „prawnikiem od wszystkiego”