Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Ulga podatkowa dla Honorowych Dawców Krwi

Dodano: 28.03.2021 | 10:00

Na zdjęciu: Zaświadczenie o ilości oddanej krwi w poprzednim roku można odebrać wyłącznie osobiście m.in. w siedzibie RCKiK w Bydgoszczy przy ul. Markwarta 8.

Fot. Szymon Fiałkowski

Osoby regularnie oddające krew mogą liczyć na wiele korzyści. Jedną z nich jest odliczenie od dochodów oddanej honorowo krwi i jej składników jako darowizny.

Taka możliwość przysługuje każdej osobie z tytułem Honorowego Dawcy Krwi przy wypełnianiu zeznania podatkowego. Odliczenia z tytułu oddanej krwi dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28, a wysokość odliczenia ustalana jest na podstawie zaświadczenia o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez dawcę w danym roku. Zaświadczenie wydawane jest przez jednostki organizujące zadania w zakresie pobierania krwi, czyli między innymi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Stawka jest jednakowa dla krwi, jak i jej składników i wynosi 130 zł za litr. Aby uzyskać kwotę odliczenia należy więc zsumować objętość oddanej w danym roku krwi i jej składników (w litrach) i pomnożyć przez 130 zł.

Przykładowo:

  1. Dawca oddał w zeszłym roku jedną jednostkę krwi pełnej o objętości 450 ml. Mnożymy więc 0,45 l x 130 zł, co daje kwotę odliczenia równa 58,50 zł.
  2. Dawca oddał  w zeszłym roku dwa razy krew pełną o objętości 450 ml, raz osocze o objętości 650 ml i raz płytki krwi o objętości 300 ml: (2×0,45+0,65+0,3)x130zł = 240,50 zł

Należy jednak wiedzieć, że łączny limit kwoty odliczonej z tytuły darowizny nie może przekroczyć 6% dochodu osoby rozliczającej się.

Rozliczenia można dokonać w formie tradycyjnej oraz poprzez system podatki.gov.pl i e-Urząd Skarbowy. W przypadku pierwszej możliwości należy dodatkowo wypełnić załącznik PIT/0, w którym trzeba podać kwotę odliczenia oraz dane obdarowanego tj. Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym oddawana była krew. Korzystając z platform internetowych należy kliknąć w pole z dodaniem ulg, wybrać opcję „Darowizny” i uzupełnić pozostałe pola według wyświetlanych wskazówek.

Podanej ulgi nie trzeba dokumentować zaświadczeniem w momencie składania zeznania podatkowego. Jednak taki dokument stanowi potwierdzenie w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego. Zaświadczenie o ilości oddanej krwi w poprzednim roku można odebrać wyłącznie osobiście w siedzibie RCKiK w Bydgoszczy przy ul. Markwarta 8 lub w jednym z Oddziałów Terenowych (Brodnica, Grudziądz, Inowrocław, Toruń, Włocławek). Jednak nie trzeba tego robić już teraz. – Dawców, którym znana jest dokładna ilość krwi oddanej w zeszłym roku, prosimy o odbieranie zaświadczeń przy okazji kolejnej donacji – czytamy na stronie RCKiK w Bydgoszczy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments