Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ulica Cieszkowskiego wypięknieje. Rewitalizacja jeszcze w tym roku [WIZUALIZACJE]

Dodano: 02.05.2017 | 15:43

Drogowcy ogłosili przetarg na wykonanie prac budowlanych na wyjątkowej śródmiejskiej ulicy.

Na zdjęciu: Fragment koncepcji przebudowy ul. Cieszkowskiego przygotowanej przez miejskich urbanistów.

Fot. MPU

Po wielu latach oczekiwań ulica Cieszkowskiego ma doczekać się gruntownej przebudowy – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił tuż przed majówką przetarg na wykonanie prac rewitalizacyjnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Umowa na dofinansowanie dla ulicy Grunwaldzkiej podpisana. Ponad 100 mln złotych trafi do Bydgoszczy!

Zakres robót ma przywrócić śródmiejskiej ulicy jej historyczny charakter, który został osiągnięty na przełomie XIX i XX wieku. Dlatego też zastosowane materiały – wśród nich czerwony granit na jezdni czy kamienne płyty otoczone opaskami z szarego granitu lub bazaltu na chodnikach – były konsultowane z miejskim konserwatorem zabytków oraz plastykiem miejskim. Ulica Cieszkowskiego zyska również stylowe oświetlenie uzupełnione o dopasowane elementy małej architektury.

Wieloletni proces uzyskiwania ostatecznego kształtu odnowionej alei był efektem rozmów, nierzadko – trudnych, między władzami miasta a mieszkańcami. – Przygotowanie tego zadania do realizacji poprzedziło wiele analiz, dyskusji i konsultacji. Dzięki nim w sposób odpowiedzialny rozpoczynamy przebudowę ulicy – przyznaje prezydent Rafał Bruski. I dodaje, że rezultat tych działań uzyskano na zasadzie konsensusu.

Z jednej strony więc, zgodnie z postulatami mieszkańców, w pasie południowym ulicy pozostanie około 25 stanowisk parkingowych. Pozwoli to po przeciwnej, nasłonecznionej stronie wytyczyć szeroki, bo czterometrowy, trakt dla pieszych. Jednocześnie poziomy ulicy zostaną zróżnicowane, co zdaniem konserwatora i plastyka pozwoli oddać historyczny wygląd ulicy.

Do połowy maja drogowcy czekają na oferty wykonania pełnego zakresu prac. – Plac budowy planujemy przekazać na przełomie czerwca i lipca – wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP. Prace powinny potrwać około 3-4 miesięcy. Po ich zakończeniu samochody nadal będą mogły poruszać się po ul. Cieszkowskiego od ul. Pomorskiej do ul. Gdańskiej. To rozwiązanie ma obowiązywać aż do momentu przedłużenia ulicy Mazowieckiej do przecięcia z ul. Gdańską. Nie są z kolei planowane żadne zmiany w organizacji ruchu na ul. Świętojańskiej (pierwotnie planowano, aby stała się ona dwukierunkowa).

Koszt inwestycji szacowany jest na trzy miliony złotych. Uruchomienie tych środków było możliwe dzięki uzyskaniu dofinansowania na rozbudowę ulicy Grunwaldzkiej.