UMK wybierze nowego rektora. Komu będzie podlegać Collegium Medicum?
Dodano: 19.01.2024 | 20:15Na zdjęciu: O funkcję rektora UMK będą walczyć prof. Andrzej Tretyn (pełnił już ją w latach 2012-2020) oraz prof. Wojciech Wysota.
Fot. UMK
O stanowisko rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w kadencji 2024-2028 będzie ubiegać się dwóch kandydatów: sprawujący tę funkcję w latach 2012-2020 prof. dr hab. Andrzej Tretyn z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz prof. dr hab. Wojciech Wysota z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.
Od 2020 roku sternikiem toruńskiej uczelni jest prof. Andrzej Sokala. Już w zeszłym roku ogłosił jednak, że nie zamierza się ubiegać o kolejną kadencję. Termin zgłaszania kandydatów na funkcję rektora minął w czwartek, 18 stycznia. Do marcowych wyborów przystąpi dwóch kandydatów: prof. dr hab. Andrzej Tretyn z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz prof. dr hab. Wojciech Wysota z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Otwarte zebranie wyborcze elektorów, którzy wybiorą nowego rektora, odbędzie się 12 marca.
Prof. dr hab. Andrzej Tretyn pełnił już funkcję rektora toruńskiego uniwersytetu w latach 2012-2020. Urodzony w 1955 roku wykładowca jest związany zawodowo z UMK od 1981 roku. Dziesięć lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego, a następnie w 1996 roku tytuł profesora i w 1999 roku stanowisko profesora zwyczajnego.
Prof. Tretyn przeszedł wszystkie etapy kariery zawodowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika: od asystenta po kierownika katedry, od dyrektora Instytutu Biologii Ogólnej przez dziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (dwie kadencje), prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą (dwie kadencje) po rektora UMK (dwie kadencje: 2012-2020). W latach 2016-2020 był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Prof. Andrzej Tretyn wypromował ponad 200 licencjatów i magistrów. Pod jego opieką naukową 19 osób uzyskało stopień doktora. – Od 50 lat interesuje się muzyką rockową, jego pasją są dalekie podróże i kuchnie świata – informuje uczelnia.
PRZECZYTAJ WYWIAD Z WOJEWODĄ KUJAWSKO-POMORSKIM MICHAŁEM SZTYBLEM: Jeśli chodzi o jakiekolwiek napięcia w województwie kujawsko-pomorskim, ostatnie 2-3 lata to jest najlepszy okres od wielu lat, może nawet od utworzenia województwa
Prof. dr hab. Wojciech Wysota urodził się 12 marca 1959 r. w Szadłowicach. W latach 1978-1982 studiował geografię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a zaraz po studiach został zatrudniony na stanowisku asystenta w Instytucie Geografii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK. W 1992 roku uzyskał stopień doktora, w 2003 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2012 roku Prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk o Ziemi. Od 2013 roku pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Geologii i Hydrogeologii na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.
Prof. Wysota jest znany z realizacji projektów badawczych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Narodowego Centrum Nauki oraz uczestnictwa w kilku projektach międzynarodowych. Kierował dużym projektem aplikacyjnym „Internetowy Atlas Województwa Kujawsko-Pomorskiego” (2014-2015) i brał udział w realizacji szeregu umów i prac wdrożeniowych, ekspertyz, opinii i raportów środowiskowych na potrzeby gospodarki, przedsiębiorstw i jednostek samorządowych.
Drugi kandydat na rektora zajmował wiele stanowisk i pełnił funkcje na różnych szczeblach organizacyjnych UMK. W latach 1997-1999 był zastępcą dyrektora Instytutu Geografii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. W latach 2008-2012 sprawował funkcję prodziekana Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, zaś w latach 2012-2016 – dziekana Wydziału Nauk o Ziemi. Następnie w latach 2016-2020 pełnił funkcję prorektora UMK ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym. Obecnie (od 2020 r.) jest prorektorem UMK ds. nauki.
Prof. Tretyn a sprawy bydgoskie
Nowy rektor toruńskiej uczelni będzie też miał wpływ na przejętą w 2004 Akademię Medyczną w Bydgoszczy, dziś będącą Collegium Medicum UMK. Przypomnijmy, że w czasach pierwszych dwóch kadencji prof. Andrzeja Tretyna toczyła się walka o utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Wówczas sternik uniwersytetu wyrażał zdecydowany sprzeciw wobec inicjatywy popartej przez 160 tysięcy osób.
– Z mojego punktu widzenia ten projekt nie ma szans zaistnienia i że nie zostanie przez sejm zaakceptowany. Temat ten zostanie poruszony niebawem na Radzie Wydziału Lekarskiego CM. Na dzień dzisiejszy jest moje stanowcze i zdecydowane „nie” dla Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy – mówił osiem lat temu Tretyn. Z perspektywy czasu widać, że rektor miał racje co do powodzenia projektu ustawy forsowanego przez śp. prof. Zbigniewa Pawłowicza, ale od tego momentu warunki uległy zmianie: w zeszłym roku zapadła decyzja o uruchomieniu wydziału medycznego na Politechnice Bydgoskiej.
Jaką politykę wobec bydgoskiego Collegium Medicum – którego prorektorem jest prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska – będą sprawować nowe władze uczelni? Od października wiemy, że UMK ponownie przymierza się do otwarcia zapowiadanej od lat stomatologii – jako jedyni poinformowaliśmy, że przedstawiciele uniwersytetu z Grodu Kopernika rozmawiali na ten temat z prezydentem Rafałem Bruskim. Budynek pierwotnie typowany do prowadzenia kształcenia dentystów, czyli dawna dyrekcja kolei wrócił do miasta, a następnie zmienił właściciela. Dodajmy jednak, że w 2016 roku – wówczas rektor, a dziś kandydat – prof. Tretyn na łamach „Gazety Wyborczej” deklarował, że dla stomatologii zostałyby zarezerwowane dwa piętra budynku powstającego w ramach rozbudowy szpitala Biziela. Czy po jego ewentualnym zwycięstwie podtrzyma swoje dawne słowa?
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024