Bydgoszcz
0C
Niebo głównie zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 5km/h NNE
H 0 • L -1
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBiałe BłotaInwestycjeUmowa na budowę ronda turbinowego w Białych Błotach podpisana. Modernizacja ma potrwać rok
29.04.2019 | 14:45

Umowa na budowę ronda turbinowego w Białych Błotach podpisana. Modernizacja ma potrwać rok

Inwestycja pochłonie 18,6 mln złotych. Zrealizuje ją firma Kobylarnia.

Na zdjęciu: Dzięki budowie ronda turbinowego ma poprawić się bezpieczeństwo na trasie z Bydgoszczy do Białych Błot i dalej - do węzła dróg ekspresowych S5 i S10.

Fot. Szymon Fiałkowski

W poniedziałek, 29 kwietnia w urzędzie marszałkowskim podpisano umowę na budowę ronda turbinowego w Białych Błotach, które ma usprawnić połączenie drogi wojewódzkiej nr 223 prowadzącej z Bydgoszczy do węzła dróg ekspresowych S5 i S10 z drogą powiatową do Trzcińca oraz aleją Ofiar Hitleryzmu w kierunku Miedzynia. Inwestycję za kwotę niemal 19 milionów złotych wykona firma Kobylarnia.

Rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy z wykonawcą przedłużyło się z uwagi na wyższe niż pierwotnie planowano koszty realizacji budowy. Wspomniana Kobylarnia w przetargu zaproponowała najniższą cenę – 18,6 mln złotych, która była jednak o niemal 4 mln zł wyższa od budżetu, który zabezpieczyły władze województwa, powiatu bydgoskiego i gminy Białe Błota. Ta ostatnia zwiększyła jednak w styczniu finansowanie o 2 mln zł, a na kwietniowej sesji sejmiku radni dołożyli brakujące 1,7 mln zł.

Dzięki tym decyzjom w ciągu kilku tygodni możliwe będzie de facto kontynuowanie prac, które zakończyły się już w ubiegłym roku. Wówczas powstał 400-metrowy odcinek drogi powiatowej od strony Trzcińca. Będzie on jednym z wlotów ronda turbinowego, które będzie posiadało dwa pasy do jazdy na wprost w ciągu drogi wojewódzkiej nr 223 (jednej z najbardziej obleganych w regionie; codziennie pokonuje ją aż 23 tysiące pojazdów) oraz bezkolizyjne zjazdy np. w stronę al. Ofiar Hitleryzmu, która stanowi połączenie Błonia z Miedzyniem. Dobudowane zostaną również chodniki i ścieżki rowerowe, wokół ronda powstaną również przejścia dla pieszych i przejazdy dla jednośladów. Sama droga wojewódzka zostanie przebudowana i oświetlona na odcinku 700 metrów.

Inwestycja ma być gotowa w ciągu dwunastu miesięcy od jej rozpoczęcia. Roboty objęte będą siedmioletnią gwarancją.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści