Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Umowy z WIBOREM również do unieważnienia [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 25.02.2022 | 23:13

Na zdjęciu: Wkrótce kredyty złotówkowe mogą stać się przedmiotem pozwów.

Fot. freeimages

Ostatnio zająłem się analizą umów kredytu złotówkowego (PLN + WIBOR) i dochodzę do wniosku, że niedługo będziemy mieli powtórkę z franków. W zasadzie zarzuty do tego rodzaju umów będą bardzo podobne do tych, które są prezentowane w sprawach kredytów indeksowanych i waloryzowanych.

Zacznijmy od tego, że WIBOR jest to wysokość oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym. Wynagrodzenie, jakie płaci bank – pożyczkobiorca swojemu pożyczkodawcy jest równe stawce WIBOR. Stawka WIBOR jest obliczana na podstawie deklaracji złożonych przez przedstawicieli wyodrębnionej grupy 10 banków, będących uczestnikami Fixingu stawki referencyjnej WIBOR i LIBOR.

Zgodnie z Rozporządzeniem BMR, dane wejściowe, na bazie których oblicza się wskaźnik referencyjny, powinny być „wystarczające do dokładnego i wiarygodnego odzwierciedlenia rynku lub realiów gospodarczych, których pomiar jest celem danego wskaźnika referencyjnego. Danymi wejściowymi są dane dotyczące transakcji, jeżeli są dostępne i adekwatne”.

WIBOR 6-miesięczny, który ma w swoich umowach większość „złotówkowiczów” opracowywany jest na podstawie nielicznych transakcji rzeczywistych (są miesiące, kiedy nie ma żadnej transakcji), a przecież wyliczany jest każdego dnia roboczego. Jeśli do wyznaczania wskaźników wykorzystywana jest jedna transakcja, to stawia pod znakiem zapytania reprezentatywność w ogóle.

Ale wróćmy do słowa deklaracja. Załóżmy, że te 10 banków mówi, że pożyczy sobie pieniądze na 10%, ale rzeczywiście do tych transakcji nie dojdzie. Mimo wszystko wobec tej deklaracji, wskaźnik WIBOR będzie ustalany na tej podstawie, a więc bank ma realny wpływ na wysokość WIBORu.

Na myśl przychodzą mi od razu skojarzenia z klauzulami abuzywnymi w umowach „frankowych”. Tam banki mogą same ustalać wysokość zobowiązania kredytobiorcy, tutaj dochodzi do podobnej sytuacji.

Prawdopodobnie w marcu złożę pierwszy pozew w sprawach kredytów złotówkowych. O postępach w sprawie będę informował na bieżąco.

W razie pytań, czy też wątpliwości, napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Przemysław PIĄTEK
radca prawny
>> tel.: 792-262-264
>> www.radcapiatek.pl

0 0 votes
Article Rating
Przemysław Piątek
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments