Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaKoronowoPolitykaUroczysta sesja Rady Miejskiej w Koronowie. Wręczono statuetki Felix Vallis [ZDJĘCIA]
20.12.2022 | 23:06

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Koronowie. Wręczono statuetki Felix Vallis [ZDJĘCIA]

Zdjęcia:

Koronowo oficjalnie rozpoczęło świętowanie 655. rocznicy nadania praw miejskich. Uroczystości zainaugurowano 18 grudnia w Kruszwicy, bo to tam w 1368 roku król Kazimierz Wielki nadał akt lokacyjny. 19 grudnia 2022 roku odbyła się natomiast uroczysta sesja Rady Miejskiej w Koronowie.

W niedzielę (18 grudnia) do Kruszwicy przyjechali przedstawiciele władz samorządowych oraz grupy historyczne. Wydarzenie było transmitowane na żywo za pomocą mediów społecznościowych. Odbyła się msza święta oraz rekonstrukcja wydarzeń z 18 grudnia 1368 roku. To właśnie wtedy w Kruszwicy król Kazimierz Wielki nadał akt lokacyjny dla Koronowa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

– Dziś Kruszwica i Koronowo to siedziby dwóch dużych i prężnie rozwijających się gmin, jedna na południu, druga na północy województwa kujawsko-pomorskiego – przekazał przedstawiciel rządu w terenie.

– Z racji wspólnej historii, ale także z racji podobnych uwarunkowań geograficznych – Jeziora Gopło z jednej i Zalewu Koronowskiego z drugiej strony, można je nazwać gminami siostrzanymi. Cieszę się, że już siódmy rok jako Wojewoda Kujawsko-Pomorski mogę współpracować z oboma samorządami – dodał.

Jeszcze tego samego dnia – już w Koronowie – w Centrum Kultury Synagoga odbył się koncert Anny Hnatowicz. W ten sposób zainaugurowano obchody 655. rocznicy nadania praw miejskich, które potrwają cały przyszły rok.

Oficjalne obchody 16-18 czerwca

Dzień później (19 grudnia) odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Koronowie. Sala ratusza zapełniła się od przedstawicieli władz samorządowych, klubów sportowych, instytucji, służb mundurowych, lokalnych szkół, duchowieństwa.

– Mam nadzieję, że nadchodzący rok będzie szczególny dla wszystkich mieszkańców naszej gminy – mówił burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Co prawda nie jest to okrągły jubileusz, ale już tak w naszej gminie przyjęliśmy, że świętujemy co pięć lat. Zaplanowaliśmy wiele ciekawych wydarzeń. Już teraz mogę powiedzieć, że oficjalne obchody odbędą się 16-18 czerwca 2023 roku. Jesteśmy również otwarci na propozycje i liczymy na sugestie mieszkańców. Dzisiaj otwieramy również nowy budynek Punktu Informacji Turystycznej. Będzie to miejsce wystaw, ciekawych spotkań. Mam nadzieję, że nasza gmina będzie się nadal rozwijała. Cieszę się z tego, że jesteśmy dzisiaj razem – dodał.

Głos zabrał także wójt sąsiedniej gminy Osielsko Wojciech Sypniewski. Jak zaznaczył Koronowo jest dla niego miejscem szczególnym, gdyż często tutaj przebywa, a jego dom położony jest tak naprawdę na granicy tych dwóch gmin. – Myślę, że nasza dobra współpraca będzie się układała jeszcze przez długie lata – przekazał gospodarz gminy Osielsko.

Bogata i burzliwa historia

Wykład historyczny wygłosił natomiast prof. dr Marek Chamot – rektor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. W swoim przemówieniu podkreślił on, jak ważną rolę dla rozwoju tych terenów odegrali Cystersi. Działali w wielu dziedzinach życia, byli znakomitymi budowniczymi, przewyższali poziomem gospodarczym, rozpowszechnili nowe style architektoniczne, rozwijali naukę.

Po uzyskaniu przez dzisiejsze Koronowo praw miejskich w 1368 roku ta historia przyspieszyła. Jako, że było to miasto pogranicza Koronowa nie ominęły burzliwe okresy wojen, co hamowało rozwój.

Jak ważnym ośrodkiem gospodarczym było Koronowo, świadczą dane przedstawione przez prof. Marka Chamota. Dla przykładu w 1772 roku Koronowo posiadało 700 mieszkańców, a Bydgoszcz około 500-600 (w 1717 roku Bydgoszcz miała zaledwie 150 mieszkańców).

Zasłużeni mieszkańcy nagrodzeni

Następnie przyszedł czas na nagrodzenie statuetkami Felix Vallis dwóch zasłużonych mieszkańców gminy Koronowo. Felix Vallis z łaciny oznacza Szczęśliwa Dolina – tak Cystersi nazywali to miasto. Statuetkami wyróżniani są zasłużeni mieszkańcy gminy, a także organizacje.

Tym razem Korona Felix Vallis trafiła do Włodzimierza Domka oraz Józefa Szewsa. Ten pierwszy od kilkudziesięciu lat działa w zakresie harcerstwa, turystyki i promocji. Jest członkiem wielu organizacji jak chociażby Związku Harcerstwa Polskiego, Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej. Ponadto jest Kierownikiem Pracowni Regionalistycznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, która organizuje spotkania regionalistów. Druha Włodka – bo tak w Koronowie nazywają go mieszkańcy – można spotkać przy okazji organizacji wielu wydarzeń i imprez, a także, kiedy oprowadza po mieście wycieczki. Prowadzi także w mediach społecznościowych kanały z których można dowiedzieć się wiele na temat nie tylko historii Koronowa, ale też Polski i Europy.

Drugą osobą nagrodzoną jest Józef Szews. To osoba bardzo szanowana i ceniona w lokalnym środowisku. Jest współtwórcą Klubu Jeździeckiego „Deresz” w Nowym Dworze. Działał jako prezes Klubu w Nowym Dworze, Janowie i Komierowie. Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej, pasjonatem lokalnej historii, gawędziarzem, zasłużonym działaczem sportów jeździeckich, zawsze otwartym na inicjatywy społeczne i kulturalne.

Oprócz tego uroczysta sesja była okazją do rozstrzygnięcia konkursu na logo 655-lecia. W konkursie wzięło udział 10 osób proponując 14 logotypów. Komisja konkursowa wybrała logotyp autorstwa Magdaleny Zadrożnej. Pod koniec sesji odbyły się też okolicznościowe przemówienia, a na sam koniec występ artystyczny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments