Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesUrząd Marszałkowski i Pesa Bydgoszcz podpisały umowę. Będą nowe pociągi dla województwa [ZDJĘCIA]
10.04.2024 | 07:59

Urząd Marszałkowski i Pesa Bydgoszcz podpisały umowę. Będą nowe pociągi dla województwa [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Mikołaj Kuras dla Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

Na mocy podpisanej we wtorek, 9 kwietnia umowy w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim, samorząd województwa zakupi w bydgoskiej Pesie siedem nowych pociągów. Najpierw zostaną dostarczone dwa z nich i wyruszą w pierwsze trasy w ciągu trzech lat.

– Te zakupy pozwolą na obsługiwanie stu procent połączeń wyłącznie nowymi składami – nie ukrywa marszałek województwa Piotr Całbecki. Wraz z nim, umowę ze strony urzędu marszałkowskiego podpisała także członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, zaś ze strony bydgoskiego producenta – prezes Krzysztof Zdziarski i wiceprezes Maciej Maciejewski. Na mocy podpisanego dokumentu, Pesa ma dostarczyć samorządowi województwa pierwsze dwa czteroczłonowe zespoły trakcyjne.

Już wiadomo, że zakup pierwszych dwóch pociągów przez samorząd województwa to wydatek niemal 94 mln zł (każdy z pociągów kosztuje bowiem blisko 47 mln zł) i będzie sfinansowany ze środków rządowych w ramach programu Polski Ład. – Kolejne pięć pociągów sfinansujemy ze środków naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021 – 2027 i Krajowego Planu Odbudowy – informuje biuro prasowe kujawsko-pomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Nowe pociągi, jakie trafią na tory Kujaw i Pomorza to czteroczłonowe, niskopodłogowe elektryczne zespoły trakcyjne. Każdy z nich będzie miał 160 miejsc siedzących i 200 stojących, do tego prędkość maksymalna pojazdu to 160 km/h. Zobacz WIĘCEJ o nowych pociągach (źródło: PESA Bydgoszcz SA).

Pojazdy, jakie będą wykorzystywane na torach województwa, zastąpią ostatnie jeżdżące po torach regionu wysłużone składy starszych generacji. Już wiadomo, że nowe składy w swoje pierwsze trasy latem 2027 roku.


Urząd Marszałkowski i Pesa Bydgoszcz podpisały umowę. Będą nowe pociągi dla województwa [ZDJĘCIA]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kroll
Kroll
2 miesięcy temu

Koło Torunia będą jeździć znając calbeckiego…

Jan
Jan
2 miesięcy temu

A co z liniami spalinowymi takimi jak:

Bydgoszcz-Tuchola-Chojnice
Torun-Lipno-Sierpc
Bydgoszcz-Unislaw-Chełmża
Grudziadz-Jabłonowo-Brodnica
Bydgoszcz-Laskowice-Grudziadz
Torun-Chełmża-Grudziadz
Laskowice-Osie-Czersk
Wierachucin-Szlachta

tam jeżdżą pojazdy spalinowe. Cześć z nich ma już ponad 30lat i nie mają klimy. A tam też mieszkają ludzie i chcą jeździć w godnych warunkach.