Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H 3 • L 2
8C
Wt
8C
Sr
6C
Czw
4C
Pt
9C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaUrząd marszałkowski poprawił infografikę. Bydgoszcz przed Toruniem!
toruń całbecki
30.07.2018 | 16:08

Urząd marszałkowski poprawił infografikę. Bydgoszcz przed Toruniem!

Na zdjęciu: Porównanie zmian w infografice - przed i po nagłośnieniem sprawy.

Fot. MB

Nagłośnienie – także w wyniku naszej publikacji – sprawy specyficznego opisu infografiki z najważniejszymi miastami regionu na stronie urzędu marszałkowskiego przyniosło efekt. Bydgoszcz jest wymieniona przed Toruniem, co jest zgodne z kolejnością według wielkości powierzchni i liczby ludności.

Przypomnijmy: Sprawa kontrowersyjnej infografiki została nagłośniona w piątek, 27 lipca przez Dawida Urbańskiego, bydgoskiego społecznika i przewodnika po regionie, na grupie facebookowej Bydgoski Hydepark. Tego samego dnia na MetropoliaBydgoska.PL pojawił się tekst opisujący sprawę.

PRZECZYTAJ: Toruń przed Bydgoszczą w kategorii „największe miasta regionu”, czyli marszałkowska kolejność wbrew zasadom

Na stronie urzędu marszałkowskiego (w zakładce „Województwo”) można znaleźć grafikę prezentująca najważniejsze informacje na temat województwa kujawsko-pomorskiego. W sekcji „Największe miasta województwa” jako pierwszy wymieniony był Toruń. Zwróciliśmy uwagę, że nie ma bowiem żadnych, obiektywnych przesłanek na to, by jako pierwsze miasto wymieniać właśnie Toruń – Bydgoszcz jest większa ludnościowo i obszarowo, a literka „B” jest w alfabecie przed „T”. Ponadto Toruń był oznaczony na mapie wyraźnie ciemniejszym kolorem, tak jak i powiat bydgoski, a Bydgoszcz – jasnoniebieskim. Naszym zdaniem, fakt wymienienia Torunia wynikał z faktu, że w tym mieście znajduje się siedziba urzędu marszałkowskiego.

Jak informowaliśmy w tekście (link do niego znajdziecie powyżej), wysłaliśmy do rzecznik Beaty Krzemińskiej następujące pytania:

1. Kto jest autorem poniżej zalinkowanej infografiki, umieszczonej na stronie urzędu marszałkowskiego?

2. Dlaczego na infografice, w rubryce „największe miasta w regionie” jako pierwszy wymieniany jest Toruń? Na jakiej podstawie? Zasady kolejności alfabetycznej oraz kolejność względem wielkości miast nie znajduje tu zastosowania. Jakim kryterium kierował się jej twórca?

Dziś otrzymaliśmy odpowiedź z Urzędu Marszałkowskiego. Rzecznik Beata Krzemińska odpowiedziała następująco: – Autorem infografiki jest Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Edyta Macieja-Morzuch, dyrektor Departamentu Promocji przyznała, że w rubryce „największe miasta w regionie” pojawił się błąd. Pomyłka została skorygowana – przekazuje rzecznik.

Sprawdziliśmy – informacje zostały zmienione.

infografika urzad marszalkowski 2


Powiązane treści