Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejny etap inwestycji Urzecze. Budlex pokazał, jak będzie wyglądać zabudowa przy Królowej Jadwigi [WIZUALIZACJE]

Dodano: 04.06.2022 | 13:42

Na zdjęciu: Tak będzie prezentować się kolejny etap inwestycji Urzecze.

Fot. Budlex

Deweloper Budlex opublikował wizualizacje kolejnego etapu inwestycji Urzecze, realizowanej pomiędzy ulicą Królowej Jadwigi a rzeką Brdą. Od roku trwa budowa pierwszego etapu przy ulicy Naruszewicza – teraz spółka przystępuje do drugiej odsłony inwestycji. Powstanie ona na terenie dawnego Muzeum Fotografii i stworzy kolejny odcinek wschodniej pierzei Królowej Jadwigi.

Inwestycja Budlexu powstanie na terenach należących wcześniej do Wyższej Szkoły Gospodarki – w lutym 2021 roku rozpoczęto rozbiórkę budynku XIX-wiecznej wozowni przy ulicy Królowej Jadwigi 14, w których mieściła się Akademicka Przestrzeń Kulturalna i Muzeum Fotografii. W tym samym miesiącu deweloper zakomunikował, że na terenie po APK oraz obszarze pomiędzy trasą tramwajową w kierunku dworca Bydgoszcz Główna i rzeką Brdą powstaje kompleks o nazwie Urzecze. Za wizję architektoniczną inwestycji odpowiada warszawska pracownia Atelier Tektura. To powstała w 2007 roku firma, której wspólnikami są Michał Kozielewski, Barbara Kozielewska i Mateusz Kluczek. To ten ostatni był głównym projektantem bydgoskiego kompleksu.

Urzecze Budlex. Startuje budowa drugiego etapu kompleksu w centrum Bydgoszczy

W ramach pierwszego etapu inwestycji Urzecze, realizowanego na terenie pomiędzy linią tramwajową a rzeką Brdą, powstaje trójbryłowy budynek. Prace rozpoczęły się w połowie 2021 roku. Teraz inwestor ogłosił, że startuje z pracami wykonawczymi związane z kolejnym etapem kompleksu, zlokalizowanym pomiędzy mostem Królowej Jadwigi a mostem tramwajowym, bezpośrednio nad samą Brdą. W jego ramach powstaną dwa obiekty. – Generalny wykonawca – firma Lech – rozpoczął już prace ziemne. Budynki zostaną zrealizowane w eleganckim, śródmiejskim stylu, doskonale komponującym się z okoliczną architekturą. Elewacja i nowa koncepcja zagospodarowania tego kwartału była ściśle konsultowana z architektem i plastykiem miasta – podkreśla Budlex.

Urzecze Budlex. Przeczytaj o zmianach w projekcie wprowadzonych dzięki plastykowi miejskiemu i radzie estetyki

Znany na bydgoski rynku deweloper zapewnia, że drugi etap Urzecza również będzie wyposażony w udogodnienia, który reklamował pierwszą odsłonę inwestycje. Wśród nich wymienia przywoływanie windy z mieszkania czy nastrojowe zapachy i dźwięki w częściach wspólnych. – Mieszkańcy dzięki aplikacji BudlexApp będą mogli w trybie rzeczywistym śledzić zużycie mediów, tak by najbardziej optymalnie nim zarządzać. Podgrzewany zimą wjazd do garaży z pewnością przypadnie do gustu kierowcom. W obrębie całej inwestycji planowana jest budowa osiedlowej przystani dla kajaków. Bezpośrednia bliskość Brdy mającej wysoką I i II klasę czystości, daje możliwość uprawiania sportów wodnych i cieszenia się z relaksem nad wodą – przekonuje deweloper.

Budlex chwali się, że wspólnie z przedstawicielami miasta wypracował koncepcję rewitalizacji nabrzeża i okolicy. Stanowić on będzie jednak oddzielny etap prac, leżący w gestii bydgoskiego samorządu, zatem jego realizacja nastąpi najwcześniej po ukończeniu odcinka bulwarów od ulicy Krakowskiej do mostu Kazimierza Wielkiego. Spółka realizująca Urzecze podkreśla, że koncepcja bulwarów zakłada pojawienie się nowych ścieżek pieszych i rowerowych. Miejsce stanie się bardziej dostępne i przyjazne dla mieszkańców. W planach jest także instalacja kaczkomatów i rekreacyjne zagospodarowanie terenów zielonych. W celu zoptymalizowania podróży planowane jest przeniesienie przystanku tramwaju wodnego w nowe miejsce bliskie węzłom komunikacyjnym.

Kompleks Urzecze ma być wyposażony w zielone dachy, oszczędne oświetlenie w technologii LED czy automat paczkowy dla mieszkańców. – Ponadto wody opadowe po oczyszczeniu nie będą obciążały miejskiego systemu kanalizacyjnego, tylko wprost zasilą rzekę – zaznacza Budlex. W ofercie II etapu inwestycji Urzecze Budlex proponuje mieszkania od 1 do 4 pokoi w metrażach od 25 do 100 m². Najtańsze i najmniejsze lokale można nabyć już za 273 tysięcy złotych. Od strony ulicy Królowej Jadwigi, na parterze znajdzie się osiem atrakcyjnych lokali użytkowych o powierzchni od 35 do 120 m². – W przypadku zawarcia umowy, mieszkania i lokale objęte są gwarancją ceny – czytamy w komunikacie spółki. Harmonogram przewiduje, że prace na drugim etapem Urzecza potrwają do początku 2024 roku.

Nie tylko Urzecze. Budlex niebawem wystartuje z inwestycją na Bartodziejach

II etap Urzecza to nie jedyna inwestycja Budlexu, która ma rozpocząć się w najbliższych miesiącach. W maju deweloper otrzymał pozwolenie na budowę dla terenu przy ulicy Gajowej na osiedlu Bartodzieje. Tuż obok Balaton Apartamentów, w miejscu zamkniętego ogrodnictwa powstaną trzy budynki z garażami podziemnymi i usługami. Projekt zabudowy działki wykonała znana pracownia architektoniczna Kuryłowicz & Associates. Nie jest to pierwsza współpraca tych podmiotów – pracownia Kuryłowicz zaprojektowała dla toruńskiej spółki zespół zabudowy mieszkaniowej Naturia w Toruniu, składający się z 13 niskich budynków mieszkalnych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mieszkaniowy boom na Bartodziejach. W planach cztery duże inwestycje

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments