Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mieszkaniowy boom na Bartodziejach. W planach cztery duże inwestycje

Dodano: 04.02.2022 | 12:02

Na zdjęciu: Na Bartodziejach powstaną kolejne nowe budynki mieszkalne.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Po inwestycjach AWZ (Awiator) i Arkady (Balaton Apartamenty) kolejni gracze na bydgoskim rynku nieruchomości planują inwestycje na Bartodziejach. Trwają przygotowania do realizacji czterech budynków przy ulicy Gajowej i dwóch kompleksów przy ulicy Fordońskiej.

Bartodzieje to jedno z kilku bydgoskich osiedli, na którego obszarze nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W podobnej sytuacji są także Kapuściska, Błonie czy większość terenu Wyżyn oraz Czyżkówka. W przypadku Bartodziejów, Miejska Pracownia Urbanistyczna rozpoczęła prace nad planem miejscowym, który ma objąć teren pomiędzy ulicami Łęczycką i Marii Skłodowskiej-Curie, a także Balatonem i nabrzeżem Brdy – trwają one jednak już od grudnia 2018 roku.

Deweloperzy korzystają jednak z faktu, że na Bartodziejach można budować na podstawie warunków zabudowy i od kilku lat w różnych częściach osiedla stawiają nowe budynki. Zapisy w planach miejscowych nierzadko ograniczają możliwość postawienia wyższych obiektów, lecz w wypadku Bartodziejów wyraźnie widać, że brak dokumentu planistycznego pozwala na budowę wysokościowców. Nie bez znaczenia jest również niewielka powierzchnia działek, która powoduje, że inwestorzy chcąc uzyskać jak najwięcej powierzchni użytkowej mieszkań, decydują się na realizację większych obiektów.

W ostatnich latach na osiedlu oddano do użytku dwa wysokie budynki mieszkalne: przy ulicy Koszalińskiej AWZ Deweloper zrealizował 36-metrowy apartamentowiec Awiator, a przy Ceramicznej powstały Balaton Apartamenty. Inwestorem 35-metrowca była spółka Arkada-Invest. Warto też pamiętać o realizowanym przy rondzie Fordońskim kompleksie Aura Towers z dwoma 55-metrowymi budynkami.

Nowe mieszkania Bartodzieje – inwestycje przy Gajowej

To jednak nie koniec budowy nowych mieszkań na terenie Bartodziejów. Poza powstającymi dwoma budynkami BTBS na terenie przy Swarzewskiej i Sobieszewskiej, w najbliższych miesiącach mają rozpocząć się cztery kolejne inwestycje mieszkaniowe. Najszybciej wystartuje budowa budynku przy ulicy Gajowej 72, w miejscu dawnego Tesco. Inwestorem jest Apro Investment: toruńska spółka obecnie realizuje kompleks Podniebne Ogrody na Górzyskowie, na terenie niedokończonego stadionu przy Żwirki i Wigury.

Mieszkaniowy boom na Bartodziejach. W planach cztery duże inwestycje

Zobacz również:

Co dzieje się z resztkami rozebranej tendrowni?

Z informacji ujawnionych przez Radę Osiedla Bartodzieje wynika, że obiekt ulokowany między „mrówkowcem” a Atrium Park (realizowaną kilka lat temu inwestycją Arkady) zaprojektowała pracownia Sobociński Architekci. To twórcy m.in. wspomnianego Awiatora, kompleksu Enklawa przy ulicy Zaświat czy powstającej przy brzegu Wisły w Fordonie inwestycji Panorama Wiślana. Z projektu budynku wynika, że będzie on miał formę kaskadową: od strony Gajowej będzie miał osiem pięter, następnie siedem, a od strony targowiska – jedenaście. Jego wysokość to 34 metry.

W nowej inwestycji Apro na Bartodziejach znajdzie się 116 mieszkań. W podziemiach znajdą się dwa garaże, które łącznie pomieszczą 84 samochody. Deweloper uzyskał pozwolenie na budowę w czerwcu 2021 roku – następnie (po otrzymaniu pozwolenia na rozbiórkę) wyburzył budynek dawnego marketu. Realizacja nowych mieszkań rozpocznie się w przeciągu najbliższych dni: w kolejnych tygodniach mają zostać także ujawnione wizualizacje i dalsze szczegóły inwestycji.

Nowe mieszkania przy Gajowej powstaną również obok Balaton Apartamentów, w miejscu zamkniętego ogrodnictwa. Teren od dłuższego czasu był przygotowywany pod zabudowę wielorodzinną – w 2019 roku wydano warunki zabudowy umożliwiające realizację trzech budynków. Inwestorem jest znany w Bydgoszczy deweloper Budlex, realizujący obecnie m.in. inwestycję Urzecze. Obecnie trwa procedura uzyskania pozwolenia na budowę: ze złożonego 19 stycznia wniosku wiemy, że w miejscu centrum ogrodniczego powstaną trzy budynki mieszkalne z garażami podziemnymi i usługami.

Projekt zabudowy działki przy Gajowej będzie sygnowany nazwiskiem znanym każdemu miłośnikowi architektury – Kuryłowicz. To właśnie pracownia Kuryłowicz & Associates, prowadzona obecnie przez żonę zmarłego w 2011 roku Stefana Kuryłowicza, stworzyła wizję inwestycji Budlexu na Bartodziejach. Nie jest to pierwsza współpraca tych podmiotów – pracownia Kuryłowicz zaprojektowała dla toruńskiej spółki zespół zabudowy mieszkaniowej Naturia w Toruniu, składający się z 13 niskich budynków mieszkalnych.

Nowe mieszkania Bartodzieje – inwestycje przy Fordońskiej

Od kilku lat zainteresowaniem deweloperów cieszą się także tereny wzdłuż arterii łączącej Fordon z centrum Bydgoszczy. Inwestycyjny boom trwa przy rondzie Fordońskim, gdzie powstał biurowiec Arkada Business Park, a obecnie powstaje kompleks JHM Development. Kolejne – mniej spektakularne pod względem wysokości – mogą wystartować w najbliższych miesiącach. Naprzeciwko skrzyżowania z Gajową ma powstać kompleks budynków mieszkalnych Pres Grupy Deweloperskiej – znanej z realizacji inwestycji Park nad Kanałem przy ulicy Nakielskiej. Prace rozpoczęły się od wyburzenia budynku pod numerem 18. Szczegóły inwestycji nie są na razie znane.

W rejonie przebudowywanego skrzyżowania Fordońskiej z Kazimierza Wielkiego także powstaną nowe mieszkania. Od kilku tygodni trwa porządkowanie terenu naprzeciwko urzędu skarbowego. Jak można przeczytać na forum skyscrapercity.com, właścicielem działki jest spółka z grupy Alstal – Alstal Dom. W mijającym tygodniu złożyła ona wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami wielostanowiskowymi. Obszar inwestycji uwzględnia także teren komisu samochodowego.

Czy to wszystkie inwestycje mieszkaniowe planowane na Fordońskiej? Od kilku lat wiadomo, że przekształceniu na ten cel ma ulec także teren hurtowni kwiatów przy Fordońskiej – naprzeciw planowanego kompleksu Presu. Właściciel terenu uzyskał warunki zabudowy, pozwalające postawić na działce trzy budynki handlowo – usługowo – mieszkalne, w tym z częścią hostelową, a następnie wystawił teren na sprzedaż. Od kilkunastu dni na terenie dawnych szklarni stoi baner reklamujący inwestycje Industria, realizowaną przez Grupę Moderator. Takie reklamy znajdują się na terenach i obiektach należących do spółki kierowanej przez Adama Gudella (m.in. na dawnym budynku ZDMiKP przy skrzyżowaniu Fordońskiej i Fabrycznej czy na działkach wzdłuż alei Jana Pawła II). Może to wskazywać na to, że Moderator przejął działkę dawnego ogrodnictwa.

Zobacz także: Wiecha nad Rabatkami. Zakończono ważny etap budowy kompleksu CDI nad Kanałem Bydgoskim [ZDJĘCIA]

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

Inwestycje na Bartodziejach niestety są popierane przez Pracownię Urbanistyczną pod szefostwem nieudolnej Dyrektor. Jej nietrafne decyzje kończą się takimi gniotami na Bartodziejach jak Awiator. Pomaga jej równie niekompetentna Architekt Miasta. Czas na zmiany szanowny Panie Prezydencie

Patodeweloper
Patodeweloper
8 miesięcy temu

Skandal, zasypać Balaton brak przecież miejsca. Co to wogole jest aby w niskiej zabudowie takie molochy stawiać. Ruch jest i tak już tragicznie ograniczony, brak miejsc a teraz jeszcze te gnioty.

Patodeweloper
Patodeweloper
8 miesięcy temu

Dlaczego w niskiej zabudowie pojawiają się te molochy. Ceramika to jest jakiś patodeweloperski wytwór. Pomiędzy blokami 3 piętrowymi wierzowce. Z dojazdem przez Swarzewska na której już nie ma miejsca. Jak to się dzieje że mieszkańcy nie mają nic do powiedzenia. Czy ktoś to badał, a badał tylko dziwnym trafem nikt nie wziął pod uwagę.