Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 12 • L 10
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUTP rozpoczyna nowy rok akademicki. Większość zajęć będzie odbywać się zdalnie
utp bydgoszcz
01.10.2020 | 09:51

UTP rozpoczyna nowy rok akademicki. Większość zajęć będzie odbywać się zdalnie

Na zdjęciu: W roku akademickim 2020/2021 UTP uruchomiło 34 kierunki, na których będzie kształcić blisko pięć tysięcy studentów - dla ponad 1600 z nich to pierwszy rok nauki na bydgoskiej uczelni.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy rozpoczyna nowy rok akademicki. Będzie on przebiegał nie tylko pod znakiem 70-lecia istnienia uczelni, ale też epidemii koronawirusa. Z tego powodu najbliższy semestr zdominowany będzie przez nauczanie zdalne. Wyjątek stanowią zajęcia dla studentów pierwszego roku.

W roku akademickim 2020/2021 UTP uruchomiło 34 kierunki, na których będzie kształcić blisko pięć tysięcy studentów – dla ponad 1600 z nich to pierwszy rok nauki na bydgoskiej uczelni. Największym zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak zoofizjoterapia, informatyka stosowana, budownictwo, finanse i rachunkowość czy architektura. Nowością w ofercie edukacyjnej uniwersytetu jest automatyka i elektronika.


CZYTAJ TAKŻE: UTP zorganizowało wyjątkowy plener malarski „Bydgoszcz jest piękna”


Ze względu na epidemię koronawirusa, większość zajęć od 1 października realizowana będzie w formie zdalnej. Wyjątek stanowią zajęcia dla studentów rozpoczynających kształcenie na dziennych studiach I stopnia, które realizowane będą w formie stacjonarnej.

– Chcemy stworzyć naszym „pierwszakom” odpowiednie, bezpieczne warunki do poznania uniwersytetu, wykładowców, koleżanek i kolegów

– mówi prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor UTP. I dodaje, że rozpoczynający się rok akademicki przypada na wyjątkowy okres. – Trwająca epidemia pokazuje jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje inżynierów, rozwoju nauki, wiedzy i technologii. Jednocześnie stawia przed uczelnią nowe wyzwania związane nie tylko z zachowaniem ciągłości kształcenia czy badań naukowych, ale przede wszystkim z troską o bezpieczeństwo wspólnoty akademickiej – wyjaśnia Adamski.

Z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego rektor skierował do studentów list otwarty. Wyraża w nim przekonanie, że uniwersytetu nie da się zamknąć w internetowym komunikatorze czy aplikacji na smartfona. Zachęca jednak do wykorzystania technologii nie tylko na potrzeby dydaktyki czy spraw administracyjnych, ale przede wszystkim do tworzenia wspólnoty akademickiej poprzez zdalne konwersacje, grupy dyskusyjne, prezentację projektów badawczych, zainteresowań i osiągnięć. Warto dodać, że uroczysta inauguracja roku akademickiego na uczelni odbędzie się 7 października – wydarzenie odbędzie się online.

Rozpoczynający się rok akademicki jest dla UTP rokiem jubileuszowym. Historia uczelni rozpoczęła się 70 lat temu – w 1951 roku powołano Wieczorową Szkołę Inżynierską, która w 1964 roku przekształciła się w Wyższą Szkołę Inżynierską, a w 1974 roku – Akademię Techniczno-Rolniczą. W 2006 roku w miejsce ATR utworzono Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Jak zapowiada uniwersytet, w kolejnych miesiącach zaplanowano liczne wydarzenia i inicjatywy związane z obchodami jubileuszu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści