Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 9 • L 7
14C
Wt
10C
Sr
15C
Czw
12C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUTP rozpoczyna nowy rok akademicki z nowymi władzami. Ich celem politechnika
07.10.2020 | 14:02

UTP rozpoczyna nowy rok akademicki z nowymi władzami. Ich celem politechnika

Na zdjęciu: W środę odbyła się inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym.

Fot. Klaudia Karczmarek

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainaugurował nowy rok akademicki. Jak podkreślił w trakcie środowej uroczystości nowy rektor uczelni prof. Marek Adamski, jest to rok wyjątkowy ze względu na pandemię koronawirusa, jubileusz 70-lecia uczelni oraz rozpoczęcie kadencji nowych władz uniwersytetu.

Środowa uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego na UTP była przeprowadzona w szczególnych okolicznościach. Wyjątkowy reżim sanitarny sprawił, że na wydarzenie zaproszono niewielu gości; było ono również transmitowane online. Nowy rektor uczelni prof. Marek Adamski zarówno w wypowiedzi dla mediów, jak i podczas wystąpienia na uroczystości podkreślał, że nowy rok jest rokiem szczególnym ze względu nie tylko na epidemię koronawirusa (dziś w Polsce odnotowano rekordową liczbę nie tylko zakażeń, ale i zgonów) ale także z uwagi na obchody jubileuszu 70-lecia uczelni.

Rok akademicki rozpoczynamy w trybie hybrydowym. Na początku nauczanie stacjonarne obowiązuje wyłącznie studentów pierwszego roku – dodał Adamski. Podkreślił też, że uniwersytetu „nie da się zamknąć w tablecie czy smartfonie”. – Wyrażamy jednak nadzieję, że nowe technologie, zwłaszcza w przypadku inżynierów, których kształcimy bo potrzebuje ich świat pomogą nam tworzyć wspólnotę akademicką – dodał rektor.

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 stanowiła także symboliczny początek kadencji nowych władz uczelni. Podczas uroczystości poprzedni rektor UTP prof. Tomasz Topoliński przekazał prof. Adamskiemu insygnia rektorskie. Jak dodał nowy rektor, celem na najbliższe cztery lata jest poprawa współpracy z otoczeniem uczelni, zwłaszcza tym gospodarczym. – Stawiamy też na współpracę międzynarodową – powiedział Adamski. Kontynuowane będą także działania inwestycyjne mające na celu rozwój bazy naukowo-dydaktycznej oraz konsolidację uczelni w Fordonie. – Dostrzegam również duży potencjał w zacieśnieniu współpracy między bydgoskimi uczelniami wyższymi aby razem tworzyć markę akademickiej Bydgoszczy i zachęcać młodych ludzi do studiowania w naszym mieście – dodaje Adamski.

Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami, w pierwszej części kadencji nowy rektor chce podjąć dyskusję na temat przekształcenia UTP w politechnikę. Jednym z czynników wpływających na tę istotną decyzję będzie miała planowana na 2022 rok ewaluacja badań naukowych za lata 2017-2021. – W najbliższym roku musimy dążyć do tego, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w zakresie dokonań naukowych. Ewaluacja pokaże, w jakim kierunku będzie zmierzała nasza uczelnia. Celem są jak najlepsze rezultaty w poszczególnych dyscyplinach naukowych, po to aby w perspektywie najbliższych lat powstała politechnika – wyjaśniał dr hab. inż. Bogdan Ligaj, prorektor ds. nauki i ewaluacji.

Obecnie UTP kształci ponad 5 tysięcy studentów, z czego około dwóch tysięcy rozpoczęło naukę na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Uruchomiono 34 kierunki – nowością w ofercie edukacyjnej jest automatyka i elektronika. – Ten rok jest szczególny ze względu na pandemię. W związku z tym postanowiliśmy prowadzić kształcenie w formie hybrydowej. Pierwsze tygodnie studiowania w trybie tradycyjnym, jaki zaproponowaliśmy „pierwszakom” to czas, w którym będą mogli poznać uniwersytet, wykładowców, koleżanki i kolegów. Następnie, przejdą na tryb zdalny, a na ich miejsce przyjdą kolejne roczniki. Zajęcia online prowadziliśmy już w poprzednim semestrze – cały czas poprawiamy jakość kształcenia w tej formie poprzez szkolenia dla wykładowców i studentów – powiedziała dr hab. Małgorzata Gotowska, prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści