Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Utrudnienia na Focha. Ruszyła budowa drogi dla rowerów

Dodano: 26.08.2020 | 10:33

Na zdjęciu: W związku budową drogi dla rowerów, jezdnia ulicy Focha na odcinku od Kordeckiego do mostów Solidarności została zawężona do jednego pasa ruchu.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na ulicy Focha, w rejonie węzła Garbary rozpoczęły się prace związane z budową nowej drogi dla rowerów. Kierowcy muszą być czujni, ponieważ Focha na odcinku od Kordeckiego do mostów Solidarności została zawężona do jednego pasa ruchu.

Budowa infrastruktury przy ulicy Focha – na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do mostów Solidarności – to kolejna inwestycja dla rowerzystów w centrum Bydgoszczy. Kilka dni temu oddano bowiem do użytku drogi dla rowerów przy ulicy Kruszwickiej i placu Poznańskim. Inwestycja pochłonęła 9 milionów złotych. W jej ramach, poza budową asfaltowych dróg dla jednośladów po obu stronach Kruszwickiej i wokół placu, wykonano także remont chodników, przebudowę oświetlenia ulicznego, urządzeń energetycznych, sygnalizacji świetlnej i urządzeń systemu ITS. Zmodernizowano także sieć wodociągową oraz rozbudowano kanalizację deszczową. Powstały także nowe zatoki autobusowe – zamiast przystanku przy Kruszwickiej (przed wjazdem na plac Poznański) drogowcy wyznaczyli przystanki na wylotach placu – zarówno na ulicy Szubińskiej, jak i Stromej.


CZYTAJ WIĘCEJ O DROGACH DLA ROWERÓW WZDŁUŻ ULICY KRUSZWICKIEJ


Nowa trasa po południowej stronie Focha będzie miała charakter wydzielonej drogi dla rowerów. – Po północnej stronie na odcinku Grottgera-Multikino trasa została już wybudowana w trakcie przebudowy węzła Garbary oraz w ramach budowy dróg rowerowych w ciągu ulicy Grunwaldzkiej – przypomina ZDMiKP. Na moście droga dla rowerów zostanie wydzielona na chodniku za pomocą oznakowania poziomego. Ruch pomiędzy Operą Nova a placem Teatralnym ma odbywać się na wspólnej jezdni na zasadach ogólnych.

Budowa wydzielonego ciągu rowerowego wymaga zmiany geometrii jezdni. Te prace rozpoczęły się kilka dni temu. Rozbierane są krawężniki i przebudowywane są elementy kanalizacji deszczowej. W związku z tymi pracami, jezdnia ulicy Focha na odcinku od Kordeckiego do mostów Solidarności została zawężona do jednego pasa ruchu.

– Kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę, na prawy skrajny pas ul. Focha od ronda Grunwaldzkiego do skrzyżowania z ul. Kordeckiego, który został przeznaczony wyłącznie do skrętu w prawo

– podkreślają drogowcy.

Wraz z budową DDR wzdłuż Focha przebudowana zostanie także sieć gazowa, która koliduje z inwestycją dla rowerzystów. Roboty na jednej z głównych ulic Bydgoszczy pochłoną blisko trzy miliony złotych – lecz podobnie jak niedawno zakończona inwestycja na Kruszwickiej budowa drogi dla rowerów jest współfinansowana z środków unijnych w wysokości 600 tysięcy złotych.

Jedne prace na Focha się rozpoczęły, a drugie – zakończyły. W sobotę, 29 sierpnia, po miesięcznym remoncie torowiska linie tramwajowe nr 1 i 3 ponownie zaczną kursować na pętlę Wilczak. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel
Daniel
3 lat temu

Kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę, na prawy skrajny pas ul. Focha od ronda Grunwaldzkiego do skrzyżowania z ul. Kordeckiego, który został przeznaczony wyłącznie do skrętu w prawo Czy ten co wyznaczał taki manewr, ma prawojazdy? Byłem tam wczoraj. i powiem tak. Przy ruchu prawostronnym jaki mamy w w polsce i każdy przywykł do jeżdżenia w taki sposób, to z ronda grunwaldzkiego koło maca trzeba się wciskać na lewy po to by zaraz jechać na prawym pasie!! Po co to jest tak z komplikowane? Niech kierowcy sobie jadą prawym i lewym tak jak było i niech Ci na lewym wtedy się… Czytaj więcej »

Michał
Michał
3 lat temu

Na rowerach to można po lesie jeździć a nie nie między samochodami.
Całą wiosnę i lato były korki na rondach poznańskim i grunwaldzkim, teraz na Focha, żeby kilka osób z masy krytycznej mogło sobie popedałować przez miasto.
Jak skończą przebudowę to będzie zima i nikt rowerem nie pojedzie.