Budynek „siódemki” na Leśnym przeszedł metamorfozę [ZDJĘCIA]
Zdjęcia: Szymon Makowski
Zakończyła się kompleksowa termomodernizacja budynku VII Liceum Ogólnokształcącego na osiedlu Leśnym. Poza ociepleniem ścian i dachu oraz wymianą okien, zainstalowano też innowacyjny system zarządzania energią, który dostosuje jej zużycie zgodnie z… e-dziennikiem. Uczniowie będą mieli do dyspozycji odnowione sale lekcyjne i salę gimnastyczną, nowe toalety i szatnie.
W poniedziałek (29 kwietnia) zakończyły się prace związane z trwającą od sierpnia 2023 roku termomodernizacją 60-letniego gmachu przy ulicy 11 Listopada. Wykonawca prac – firma Ebud-Przemysłówka – wyrobił się w terminie, ustalonym na ostatni dzień kwietnia. Jak podkreślił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, widoczna na twarzach radość dyrekcji, uczniów i grona pedagogicznego jest uzasadniona, ponieważ dzięki tej inwestycji „budynek VII LO wkroczył już w XXII wiek”.
Zakres prac w budynku VII LO był spory: objął on ocieplenie fundamentów, ścian i dachów, wymianę okien na trzyszybowe i całej stolarki drzwiowej, przebudowę pomieszczeń sanitarnych, wymianę instalacji wewnętrznych i wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, klimatyzacji (w części pomieszczeń), fotowoltaicznej oraz zabezpieczenia budynku (monitoring, alarm etc.). Panele wytwarzające prąd ze słońca pokryły niemal cały dach budynku głównego, dzięki czemu zapewniają produkcję 50 kW energii na potrzeby szkoły. Odnowiona sala gimnastyczna została wyposażona w wentylację mechaniczną i pompę ciepła. Dla uczniów i grona pedagogicznego ważną informacją jest też metamorfoza szatni, toalet, gabinetów, korytarzy i sal lekcyjnych.
PRZECZYTAJ: Nowe światła na Nakielskiej. Powstały przy budowie marketu
– To co wyróżnia ten budynek względem innych termomodernizacji, to podejście do samego projektu. Naszym celem było osiągniecie warunków budynku zeroenergetycznego. Udało się to osiągnąć. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie nowoczesny system zarządzania energią – podkreślił Rafał Pyjos, kierownik Referatu Obsługi Technicznej Termomodernizacji z Wydziału Inwestycji Miasta. Składają się na niego czujniki mierzące temperaturę w salach lekcyjnych, które badają także wilgotność powietrza czy stężenie dwutlenku węgla; w wypadku zbyt wysokiej temperatury mogą automatycznie uchylić okna. System współpracuje też z czujnikami pogodowymi na budynku i pogodą internetową; zauważy też pozostawione otwarte okno i pozwali radiowo sterować każdym grzejnikiem.
– Wszystkie elementy sterowania będą współpracowały z e-dziennikiem, czyli z harmonogramem pracy szkoły. Konfigurujemy już system na nowy rok szkolny – już z góry będziemy wiedzieli, jaka sala ma zostać przystosowana do temperatury użytkowej i kiedy skończą się lekcje – podkreślił przedstawiciel Wydziału Inwestycji Miasta. Pobór energii będzie zatem dostosowany do rytmu roku szkolnego.
Janusz Kitajgrodzki – dyrektor liceum na Leśnym – uznaje 29 kwietnia 2024 roku za wyjątkowy dzień w ponad 50-letniej historii „siódemki”. – Jest z nami pierwszy dyrektor VII LO Edward Stramowski i Alina Kalosza – moja poprzedniczka. Szkoła bardzo się zmieniła – to najlepszy prezent z okazji jubileuszu – podkreślił dyrektor. I dodał, że zajęcia w odmienionym budynku na Leśnym rozpoczną się 2 września (na czas trwania prac budowlanych licealiści uczyli się w budynku dawnego gimnazjum przy ul. Kościuszki 37A); tego dnia odbędzie się w nim miejska inauguracja roku szkolnego. W ramach uczczenia tego wyjątkowego dnia, dyrekcja liceum przygotowała okolicznościowy tort.
Całkowity koszt inwestycji to około 14 milionów złotych, z czego siedem milionów stanowi dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego EOG (projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię) 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. To jednak dopiero początek kolejnej części – W kolejnych latach konsekwentnie będziemy realizować następne inwestycje. W tej chwili przygotowujemy się do zaawansowanej termomodernizacji następnych 20 szkół – podkreślił Bruski. Ze strony jednej ze starszych absolwentek „siódemki” otrzymał on pytanie o to, co z zapowiadanym w trakcie kadencji 2014-2018 basenem, który miałby powstać na terenie od ulicy Czerkaskiej.
– Na razie mamy inne plany – związane z termomodernizacją, bo możemy na nie pozyskać środki unijne. Na baseny niestety na ten moment Unia nie chce dawać, ale będziemy odkładać – odpowiedział prezydent.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024