Bydgoszcz
6C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h NW
H 8 • L 4
17C
Czw
15C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
20C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeZnamy harmonogram budowy basenów w Fordonie i na Miedzyniu. Osiedle Leśne musi poczekać
basen_miedzyn_001
16.01.2018 | 16:17

Znamy harmonogram budowy basenów w Fordonie i na Miedzyniu. Osiedle Leśne musi poczekać

Rafał Bruski nie chciał złożyć jasnej deklaracji, kiedy może rozpocząć się budowa basenu na osiedlu Leśnym.

Na zdjęciu: Projekt basenu na Miedzyniu.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Prezydent Rafał Bruski ogłosił dziś harmonogram budowy nowych basenów przyszkolnych w Fordonie i na Miedzyniu.

Na początku grudnia, przy okazji deklaracji dotyczącej wprowadzenia tańszych biletów dla uczniów, przedstawiciele koalicji PO-SLD zapowiedzieli przyspieszenie realizacji programu budowy basenów. Ich kolejność została ustalona na drodze konsultacji społecznych, które miały miejsce w październiku 2017 roku. Największą liczbę głosów zdobyła lokalizacja w Fordonie, przy szkole podstawowej nr 67. Drugie miejsce zajął Miedzyń (przy ulicy Pijarów) a trzecie – pływalnia przy VII LO na osiedlu Leśnym.

Dziś prezydent miasta oficjalnie przedstawił harmonogram budowy dwóch nowych basenów. Propozycja zmian w budżecie miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej zostanie przedstawiona radnym na najbliższej sesji, lecz można się spodziewać, że mająca większość w radzie miasta koalicja opowie się za przyspieszeniem prac budowlanych.

Według planu ratusza, przetarg na budowę basenu w Fordonie zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty w pierwszej połowie roku. Prace mają rozpocząć się we wrześniu 2018 roku i potrwać do 2020 roku. Koszt budowy szacowany jest na 37,5 miliona złotych. We wrześniu 2019 roku ma za to ruszyć budowa pływalni na Miedzyniu. Realizacja obiektu przy ulicy Pijarów ma pochłonąć prawie 20 milionów złotych. Bruski podkreślił, że baseny są bardzo oczekiwaną inwestycją przez mieszkańców – zacytował przy tym wyniki niedawnych badań Kantar Millward Brown.

– Wśród pięciu najważniejszych priorytetów mieszkańców jest to, by miasto rozwijało sieć basenów. W ramach basenu przy Kromera powstanie nie tylko niecka basenowa, ale i inne atrakcje. Budowa potrwa około 24 miesięcy. Na Miedzyniu także są przewidziane inne atrakcje, ale w mniejszej skali. Tam jest mniejsza działka. Inwestycja jest przygotowywana, trwa jeszcze ustalenie pewnych uzgodnień, które nam pozostają – skomentował prezydent.

Wciąż nie jest jednak znany dokładny termin początku budowy basenu na osiedlu Leśnym. Na grudniowej konferencji przedstawicieli rad osiedli i dyrektor SP 67 przewodniczący Rady Osiedla Leśnego Kornel Kopczyk zaapelował do władz o podanie daty realizacji pływalni przy „siódemce”. Pytany o to prezydent nie chciał jednak udzielić jasnej odpowiedzi, kiedy nastąpi wbicie pierwszej łopaty.

– Ja deklarowałem – i swoich deklaracji staram się pilnować – że baseny będziemy budować nie rzadziej, niż na dwa lata, przy czym wszystko jest uzależnione od sytuacji finansowej. Dzisiaj mamy początek 2018 roku – wiązanie się jakąś twardą deklaracją, co do 2020 czy 2021 roku jest według mnie przedwczesne. Co roku dowiadujemy się, jak wyglądają finanse, jak zmienia się przepływ środków z poszczególnych ministerstw, jakie są reformy i jakie są ich koszty. Myśmy mieliby kilkanaście milionów złotych więcej, gdyby nie reforma oświaty. Najgorzej to komuś zrobić obietnice i potem z niej rezygnować. Jestem nauczony jednego – jak deklaruję, to wykonuję – stwierdził prezydent. Bruski dodał jednak, że start budowy w 2020 roku jest możliwy.

– Może i w 2020 roku będzie początek. Może – nie chcę dzisiaj składać takiej deklaracji, bo trudno mi powiedzieć, jak będzie wyglądała sytuacja finansowa miasta – skomentował prezydent.

Warto dodać, że ratusz planuje konsultacje społeczne w sprawie nazw nowych basenów. W pierwszym etapie będzie można zgłaszać własne propozycje, a w drugim odbędzie się głosowanie, które wyłoni najlepszą z nich.

WIĘCEJ: Znamy plan konsultacji społecznych na 2018 rok. Co planuje urząd miasta?


Powiązane treści