Bydgoszcz
-2C
Słonecznie
66% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H -1 • L -3
1C
Pt
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaVIP tygodnia: Wyróżniany reżyser pokieruje bydgoskim teatrem
20.11.2020 | 11:06

VIP tygodnia: Wyróżniany reżyser pokieruje bydgoskim teatrem

Na zdjęciu: Wojciech Stefaniak "Faruga" został nowym dyrektorem Teatry Polskiego.

Fot. Robert Sawicki/UMB

Reżyser teatralny, scenarzysta, scenograf. Studiował na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Wojciech Stefaniak „Faruga”został oficjalnie mianowany przez Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego.

„Faruga” wielokrotnie podejmował się scenicznej interpretacji literatury – w widowiskowej inscenizacji wyreżyserował Trędowatą. Przygotowywał także spektakle „Balladyna. Kwiaty ciebie nie obronią” oraz „Lalka. Najlepsze przed nami”. Wspólnie z Julią Kijowską wyreżyserował Spowiedź motyla, spektakl-koncert inspirowany pamiętnikiem 14-letniego Janusza Korczaka i kolażami Henry’ego Dargera

Reżyser ukazywał także dramat kobiet uwięzionych w mechanizmach historii, w świecie przemocy i kłamstwa, przygotowując spektakle „Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś” oraz „Maria Antonina. Ślad królowej” (Teatr Polski im. Konieczki w Bydgoszczy, 2018; także scenografia). Ostatnio zaś zrealizował „Rosemary” Magdy Fertacz – sztukę podejmującą temat seksualnej przemocy wobec kobiet, inspirowaną powieścią Iry Levina oraz jej filmową adaptacją Romana Polańskiego oraz „Dekalog” na podstawie cyklu filmowego wg scenariusza Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego.

Od 2012 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. Był również dyrektorem artystycznym odbywającego się w Warszawie 18. Światowego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ (2014). Przygotował też liczne spektakle w ramach Teatru Telewizji.

Wojciech Faruga otrzymał nagrodę za spektakl „Wszyscy święci” na 11. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2012), a przedstawienie „Betlejem polskie” w jego reżyserii uhonorowano wyróżnieniem zespołowym dla realizatorów w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie (2013). Przygotowany przez niego w ramach Teatru Telewizji spektakl  „Walentyna” wyróżniono Platinum Remi Award podczas 48. Worldfest Independent Film Festival w Houston.

***
VIP Tygodnia to stały element Magazynu Towarzyskiego VIP Wojciecha Szczapy Romanowskiego, który przez ponad 20 lat ukazywał się na łamach bydgoskiej prasy. Od 16 października magazyn jest publikowany na portalu MetropoliaBydgoska.pl. VIP-a Tygodnia wyróżniamy co piątek.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści