[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy odbędzie się zlot zabytkowych autobusów! Zaplanowano paradę pojazdów

Dodano: 09.08.2021 | 10:05

Na zdjęciu: W zlocie weźmie udział 20 autobusów reprezentujących wszystkie epoki rozwoju bydgoskiej komunikacji autobusowej - od okresu przedwojennego aż po rok 2020.

Fot. BB/archiwum

Już za niespełna dwa tygodnie – w sobotę, 21 sierpnia – w Bydgoszczy odbędzie się zlot zabytkowych autobusów. Pojazdy zaprezentują się mieszkańcom na placu przy ulicy Glinki obok stadionu Chemika, a następnie przejadą przez miasto w uroczystej paradzie. Zaplanowano również zwiedzanie zajezdni autobusowej czy obsługiwane zabytkowym taborem linie specjalne.

Sierpniowy zlot zabytkowych autobusów, organizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy przy współpracy Miasta Bydgoszcz i licznych partnerów (w tym ZDMiKP, MZK Bydgoszcz czy Irex-Trans), upamiętnia 40. rocznicę wprowadzenia do obsługi bydgoskich linii pierwszych pojazdów kultowej marki Ikarus oraz 85 lat komunikacji autobusowej w Bydgoszczy. W zlocie weźmie udział 20 autobusów reprezentujących wszystkie epoki rozwoju bydgoskiej komunikacji autobusowej – od okresu przedwojennego aż po rok 2020. Wydarzenie odbywa się przy udziale środków z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Impreza odbędzie się w sobotę, 21 sierpnia. Rozpocznie się o godzinie 10:00 wystawą zabytkowych pojazdów na placu przed stadionem Chemika przy ulicy Glinki.  Stamtąd o godzinie 12:00 ruszy parada autobusów, która przejedzie przez wiele zakątków miasta. – W tym roku po raz pierwszy odwiedzimy Fordon. Na trasie znajdą się bardzo ciekawe miejsca dla fotografów, takie jak zjazd z wiaduktu Wojska Polskiego na al. Jana Pawła II, kładka przy Wiślanej oraz absolutna nowość, czyli przejazd estakadą tramwajową nad stacją Bydgoszcz Wschód – podkreśla Dariusz Falkowski, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego.

Dokładna trasa parady prezentuje się następująco: BKS Chemik – Glinki – Trasa Uniwersytecka – Wojska Polskiego – Zdobywców Wału Pomorskiego – Jana Pawła II – Most Pomorski – Fordońska – Kaliskiego – Akademicka – Andersa – Kleeberga – Twardzickiego – Korfantego – Akademicka – Lewińskiego – Estakada – Fordońska – Most Kazimierza Wielkiego – Kaczyńskiego – Wojska Polskiego – Magnuszewska – Glinki – Stadion BKS Chemik. Warto dodać, że w trakcie parady nie będą obsługiwane żadne przystanki oprócz początkowego i końcowego.

W godzinach od 13:00 do 17:00 zaplanowano kursowanie bezpłatnych linii specjalnych, które będą obsługiwane taborem zabytkowym. Linia A będzie kursować ze stadionu Chemika do zajezdni autobusowej MZK przy ulicy Inowrocławskiej – w ramach zlotu będzie możliwe jej zwiedzanie. Linia A dowiezie osoby chętne do zwiedzenia zajezdni autobusowej w dwóch grupach – odjazdy zaplanowano o godz. 13:30 oraz 14:45.

Linia B będzie kursować na trasie Stadion BKS Chemik – Plac Teatralny – Stadion BKS Chemik. Odjazdy zaplanowano co około 5 minut w godzinach między 13:15 a 17:00. – Każdy uczestnik będzie mieć więc możliwość przejażdżki wybranymi zabytkowymi autobusami – dodaje Falkowski. Przystanek końcowy będzie znajdować się w zatoczce przed przystankiem wiedeńskim na placu Teatralnym. Na trasie linii A i B nie będą obowiązywać żadne przystanki pośrednie.

Więcej szczegółów na temat wydarzenia można znaleźć na facebookowej stronie Stowarzyszenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pizzaman
Pizzaman
1 rok temu

Przepraszam bardzo. Jakie zabytki posiada w swojej flocie Irex-Trans? No chyba że to co obecnie użytkują, te gruzy z Solbusa to już oficjalnie zabytki