Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy powstaną dwie nowe minitężnie. Podpisano umowę

Dodano: 04.01.2023 | 13:07

Na zdjęciu: W Fordonie powstanie kolejna minitężnia.

Fot. BB

Urząd Miasta Bydgoszczy zawarł umowę z wykonawcą dwóch nowych tężni w Myślęcinku oraz w Starym Fordonie. Inwestycje do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. Ratusz wybrał też wykonawcę placu zabaw na na fordońskim osiedlu Nad Wisłą.

Obecnie w Bydgoszczy funkcjonują trzy mini-tężnie: na Wyżynach (w rejonie ulicy Modrakowej), Osowej Górze (ulica Wielorybiej) i Fordonie (ulica Hallera). Powstały one dzięki głosom mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. W ramach inwestycji, poza tężniami pojawiły się elementy małej architektury – ławki i stojaki na rowery.


ZOBACZ: Bonus do S10. Jak będzie wyglądała przebudowana droga Stryszek – Brzoza? [WIDEO]


Bydgoskie minitężnie mają 12 metrów długości i niemal cztery metry wysokości. Zostały wykonane z drewna sosnowego. Po gałązkach tarniny skrapla się solanka, która wspomaga nawilżenie śluzówki i mają na celu profilaktykę nieżytu górnych dróg oddechowych. Inhalacje z solanki pozwalają także lepiej znosić stres i niwelować ogólne wyczerpanie. Zgodnie z regulaminem, nie powinny z nich korzystać osoby, które mają ostre stany zapaleń dróg oddechowych, chorują na nadczynność tarczycy, mają uczulenie na jod i niskie ciśnienie.

Minitężnie w Bydgoszczy. Podpisano umowę na dwie nowe konstrukcje

W najbliższych miesiącach do dyspozycji bydgoszczan zostaną oddane dwie nowe minitężnie. Obie inwestycje – podobnie jak trzy wcześniejsze – zostały wybrane zostały przez mieszkańców w trakcie głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Na tężnie w Myślęcinku zagłosowało blisko trzy tysiące mieszkańców, a tężnie w Starym Fordonie wsparło około 200 osób.

Umowy na budowę tężni zawarliśmy z firmą Yardo Blue, która w przetargu przedstawiła najkorzystniejsze oferty. Inwestycje pochłoną prawie milion złotych. Prace budowlane zajmą około pół roku. Po odbiorach obiekty zostaną objęte 7-letnią gwarancją – informuje biuro prasowe bydgoskiego ratusza. Tężnia w Myślęcinku powstanie na polanie Różopole, w miejscu dawnej fontanny. Wokół tężni stanie 20 ławek z siedziskami z drewna sosnowego. Obok pojawią się elementy małej architektury – stojaki rowerowe czy kosze na śmieci. Z obu stron tężni zasadzone zostanie łącznie 150 ozdobnych krzewów.

W Starym Fordonie tężnia powstanie przy ulicy Targowisko, która z końcem ubiegłego roku zyskała twardą nawierzchnię ażurową. – Będzie sąsiadować z wcześniej wybudowanym placem zabaw. Zadanie wpisuje się w szereg innych inwestycji związanych z rewitalizacją tej części Bydgoszczy – przekonują urzędnicy.

Budowa minitężni pochłonie milion złotych (obiekt w Myślęcinku będzie kosztował 517 tysięcy złotych, a w Starym Fordonie – 479 tysięcy)

Nowy plac zabaw w Fordonie

Urzędnicy podkreślają, że zawarli także umowę na budowę nowego ogólnodostępnego placu zabaw na osiedlu Nad Wisłą. Obiekt o powierzchni około 500 metrów kwadratowych powstanie na zielonej skarpie przy ul. Leopolda Okulickiego, na wysokości bloku nr 7.

Zgodnie z projektem wykonawca wyposaży plac zabaw w huśtawki, zadaszona piaskownicę, ławki, kosze na śmieci i bezpieczną nawierzchnię przy urządzeniach. Ukształtowanie terenu pozwoli też zamontować rurową i tradycyjną otwartą zjeżdżalnię. W zakres zadania wchodzi też odtworzenie nawierzchni trawiastej oraz nasadzenia drzew – czytamy w komunikacie ratusza.

Za prace o wartości 122 tysięcy złotych odpowiadać będzie Biuro Handlowe Małgorzata Kosmecka z Bydgoszczy. Zakończenie robót planowane jest wiosną. Inwestycję do realizacji także wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Radny pyta o system Park & Ride. „Trudno o pozytywne opinie”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
1 rok temu

Ciekawe czy woda w nich będzie tak samo śmierdząca po 2-3 latach jak w tej na wyżynach i soli oczywiście nie czuć.
Pozdrowienia dla ludzi co pozwalają dzieciom pić zagoniona wodę krążąca w obiegu zamkniętym.