Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Radny pyta o system Park & Ride. „Trudno o pozytywne opinie”

Dodano: 04.01.2023 | 11:24

Na zdjęciu: Parking na Przylesiu świeci pustkami.

Fot. Błażej Bembnista

Parking Park & Ride na Przylesiu – otwarty w ostatnich dniach ubiegłego roku – świeci pustkami. Podobnie jest na innych parkingach wpisanych do systemu „Parkuj i Jedź”. Interpelację do prezydenta w sprawie znikomej popularności placów postojowych skierował radny PiS Szymon Róg.

Budowa systemu Park & Ride w Bydgoszczy kosztowała ponad 30 milionów złotych (część wydatków pokryło unijne dofinansowanie). Podobne parkingi funkcjonują w wielu europejskich miastach, jednak bydgoska wersja w pierwszych tygodniach działania okazuje się kompletnym niewypałem. Już przed inauguracją systemu wymieniano jego wady – od lokalizacji parkingów, przez liczbę zainteresowanych kierowców po coraz uboższą ofertę komunikacji miejskiej, stanowiącą przecież kluczowy aspekt systemu „Parkuj i Jedź” po pozostawieniu auta na parkingu.

Pytania radnego

Parking Park & Ride na Przylesiu został otwarty 28 grudnia. Ten na rondzie Maczka działa od końcówki października, natomiast parkingi Rondo Kujawskie i Las Gdański czekają na kierowców od połowy listopada. Z reguły świecą pustkami. Plac przy Kujawskiej zapełnił się tylko w niedzielę handlową przed świętami, gdy zaparkowali na nim klienci Zielonych Arkad. ZDMiKP nie podał dotąd statystyk korzystania z parkingów.

– W związku z dotąd mglistymi zapowiedziami podsumowania funkcjonowania systemu Park&Ride zdecydowałem się skierować do prezydenta interpelacje – mówi Szymon Róg. W swoich pismach do prezydenta polityk pyta o liczbę sprzedanych dotychczas biletów, koszty utrzymania parkingów, działanie tablic naprowadzających na parkingi oraz terminy uruchomienia aplikacji mobilnej oraz otwarcia największego parkingu przy ul. Grudziądzkiej.

Trudno o jakiekolwiek pozytywy

– Największy parking przy ul. Grudziądzkiej do dzisiaj nie został otwarty. Pomijając już nawet tę kwestię, cztery pozostałe – mówiąc najdelikatniej jak się da – cieszą się niemal niezauważalnym powodzeniem, a ten temat porusza liczne grono mieszkańców, co można dostrzec przy jakiejkolwiek dyskusji w temacie P&R w jakimkolwiek medium, także w serwisach miejskich – pisze Róg, dodając, że informację o otwarciu parkingu na Przylesiu pominięto w serwisach społecznościowych ZDMiKP oraz urzędu miasta. – Jak domyślam, się z racji chęci uspokojenia nastrojów społecznych – pisze radny.

Róg pyta także, kiedy może odbyć się korekta zasad funkcjonowania systemu Park & Ride. – Tak jak o wielopoziomowym parkingu SPP przy ul. Grudziądzkiej można powiedzieć, iż cieszy się coraz większą popularnością, tak ciężko o jakiekolwiek pozytywne opinie o dotychczasowym funkcjonowaniu parkingów P&R – zauważa radny.

0 0 votes
Article Rating
Radny pyta o system Park & Ride. "Trudno o pozytywne opinie"
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jędrzej
Jędrzej
8 miesięcy temu

Koszt zaparkowania na typowy 'dzień pracy’ – 12zł. Koszt jazdy samochodem, powiedzmy, 20km (10 od parkingu do pracy i 10 powrót) przy małym aucie palącym 6/100: ~8zł. Zróbcie taniej – NIE. No to sobie miejcie puste parkingi.

Ada
Ada
8 miesięcy temu

Moim zdaniem jest po prostu za drogi.