Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-1C
Wt
-3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoW Bydgoszczy powstanie nowy mural. Upamiętni wydarzenia z marca 1981 roku
mural bydgoski marzec
10.03.2021 | 11:17

W Bydgoszczy powstanie nowy mural. Upamiętni wydarzenia z marca 1981 roku

Na zdjęciu: Mural upamiętniający Bydgoski Marzec 1981 powstanie na ścianie kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 38, widocznej od strony Focus Malla.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Miasto Bydgoszcz organizuje konkurs na mural upamiętniający wydarzenia z marca 1981 roku. Powstanie on na ścianie budynku przy ulicy Jagiellońskiej 38. Termin zgłaszania prac mija wraz z końcem kwietnia.

Celem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie muralu nawiązującego do wydarzeń z 19 marca 1981, znanych pod pojęciem „prowokacji bydgoskiej”. Dzieło będzie jednym z elementów obchodów 40-lecia Bydgoskiego Marca. Jak informuje ratusz, zwycięski projekt pojawi się na ścianie szczytowej budynku znajdującego się przy ulicy Jagiellońskiej 38.

Zobacz również:

Harmonogram obchodów 40. rocznicy Bydgoskiego Marca

Konkurs skierowany jest do profesjonalnych artystów z całej Polski, którzy posiadają doświadczenie w tworzeniu murali, a swój dorobek twórczy przedstawią w formie dokumentacji fotograficznej. Jego uczestnikami mogą być artyści indywidualni lub zespoły autorskie. Każda osoba/zespół może zgłosić maksymalnie 3 projekty – przekazuje UMB.

Wyboru koncepcji muralu dokona komisja konkursowa, w skład której wejdą uczestnicy wydarzeń marcowych (Jan Rulewski, Antoni Tokarczuk), przedstawiciele urzędu miasta (zastępca prezydenta Michał Sztybel, plastyk miejski Marek Iwiński), a także specjaliści w dziedzinie sztuki: profesor gdańskiej ASP Maciej Świtała (przewodniczący komisji), prof. Dariusz Markowski z Rady Estetyki miasta Bydgoszczy, prof. Romuald Fajtanowski z zakładu Wzornictwa UTP, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk i Bogdan Kuraś z bydgoskiego „plastyka”.

Projekty muralu można wysyłać mailem z dopiskiem „Mural na 40. Rocznicę Bydgoskiego Marca ‘81” na adres: m.iwinski@um.bydgoszcz.pl lub dostarczyć osobiście do biura Plastyka Miasta (ul. Sielanka 8a) najpóźniej do 30 kwietnia. – Laureat konkursu otrzyma środki na wykonanie muralu w kwocie do 25 tysięcy złotych i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych – informuje ratusz. Dzieło ma zostać wykonane w terminie od 20 maja do 30 lipca tego roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści