Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy powstanie pierwszy sklep socjalny

Dodano: 25.02.2021 | 13:26

Na zdjęciu:

Fot. Alexas Fotos/Pixabay

W Bydgoszczy w najbliższym czasie ma powstać pierwszy w mieście sklep socjalny. To punkt, w którym zakupy mogą zrobić osoby w trudnej sytuacji materialnej – otrzymują oni kartę uprawniającą do nabycia produktów w cenach niższych o 50% ich wartości rynkowej.

Z inicjatywą utworzenia w Bydgoszczy sklepu socjalnego wyszła radna Joanna Czerska-Thomas. – Dla mnie bardzo ważne jest, aby osoby, których nie stać na najpotrzebniejsze artykuły, mogły je kupować z godnością. Aby nie musiały prosić czy żebrać, bo to odbiera człowiekowi poczucie wartości, ale właśnie kupować w sklepie socjalnym – mówi. Tego typu punkt powstanie w ramach pierwszej ogólnopolskiej sieci sklepów socjalnych Spichlerz, prowadzonej przez fundację Wolne Miejsce. Z jego oferty mogą już skorzystać potrzebujący mieszkańcy Katowic.

W Bydgoszczy, podobnie jak w stolicy województwa śląskiego, sklep socjalny powstanie przy współudziale urzędu miasta. Jak podkreśla radna Koalicji Obywatelskiej, prezydent Rafał Bruski zadeklarował wsparcie inicjatywy. Dziś (25 lutego) w ratuszu odbyło się natomiast spotkanie z udziałem zastępczyni prezydenta Iwony Waszkiewicz, Czerskiej-Thomas oraz prezesa fundacji Wolne Miejsce Mikołaja Rykowskiego, celem ustalenia planu działań. Radna wraz z Rykowskim zajmie się wyborem odpowiedniego miejsca na tego typu działalność.


CZYTAJ TAKŻE: Zuchwała kradzież w Bydgoszczy. Policja prosi o pomoc w odnalezieniu sprawców i publikuje ich wizerunek!


Idea sklepu socjalnego zakłada, że z jego oferty będą mogły skorzystać osoby w trudnej sytuacji materialnej, zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym. Otrzymają oni specjalną kartę, uprawniającą do nabycia produktów w cenach o połowę niższych, niż w normalnej sprzedaży. – W takim miejscu powstanie również kącik kawowy, czyli miejsce na rozmowy. Bo każdy człowiek kupujący w sklepie socjalnym to osobna historia, zawsze warta wysłuchania – zaznacza Czerska-Thomas.

Prezes fundacji Wolne Miejsce dodaje, że działalność sklepu zapobiega także marnotrawieniu żywności. – Aktywizujemy społecznie osoby samotne i klientów sklepu, poprzez działania w Spichlerz Caffee, a współpraca z DPS to szansa na oddolnie kierowaną reformę niesionej pomocy. Sklep to możliwość realnej zmiany życia i nawyków, przez naukę zarządzania finansami domowymi, integrację społeczną, programy edukacyjne – wyjaśnia Rykowski.

Model sklepów socjalnych został przeniesiony z Rozwiązań, stosowanych przez pomoc społeczną w Wiedniu. Później upowszechniły się one także w innych krajach na zachodzie Europy.

5 1 vote
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
3 lat temu

Super pomysł godny pochwały. Brawo

Janusz
Janusz
3 lat temu

A alkohol będzie ?