[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

W Bydgoszczy wystartowała miejska wypożyczalnia rowerów cargo [ZDJĘCIA]

Dodano: 12.04.2021 | 11:21

Na zdjęciu: Rowery cargo można wypożyczyć w Bydgoskim Centrum Informacji, znajdującym się przy Starym Rynku.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od poniedziałku, 12 kwietnia bydgoszczanie i turyści mogą wypożyczać rowery cargo. Dzięki realizacji projektu w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, promowanego przez Społecznego Rzecznika Pieszych, na ulicach pojawi się dziesięć sztuk jednośladów. Będzie można z nich korzystać zarówno krótko, jak i długoterminowo.

Bydgoskie rowery cargo zostały zakupione w ramach projektu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, w którego promocję zaangażowali się przedstawiciele Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy. Łącznie zakupiono 10 pojazdów: trzy egzemplarze dwukołowe i siedem trzykołowych. – Rower cargo ma stanowić ekologiczną alternatywę do transportu samochodowego: można nim przewieźć dwójkę dzieci lub bagaż do kilkudziesięciu kilogramów. Bydgoskie jednoślady będą mogli wypożyczać zarówno przedsiębiorcy do transportu dostaw, szczególnie w strefie ruchu pieszo-rowerowego wokół Starego Rynku, jak i mieszkańcy na własne indywidualne potrzeby – podkreśla stowarzyszenie.

W Bydgoszczy wystartowała miejska wypożyczalnia rowerów cargo [ZDJĘCIA]

Zobacz również:

Rzecznik pieszych proponuje: park zamiast Nowomazowieckiej

Jak podkreślił zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel, przygotowanie systemu rowerów cargo wymagało szeregu uzgodnień i analiz. – Myśleliśmy nad tym, czy te rowery powinny być elementem Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego, czy też nie. Stwierdziliśmy, że na tym etapie rowery cargo powinny funkcjonować niezależnie – zaznaczył.

Pomysłodawcą projektu stworzenia w Bydgoszczy możliwości wypożyczenia rowerów towarowych jest Łukasz Kryger ze stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych. Jak przyznał, sam posiada taki pojazd już od kilku lat. – Inspiracją do zgłoszenia tego zadania do BBO był turysta, którego spotkałem jadąc moim rowerem po ulicy Długiej. Zapytał mnie, gdzie mógłby wypożyczyć taki pojazd. Musiałem odpowiedzieć, że nie ma takiej możliwości – ale teraz to się zmienia. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą chętnie korzystać z towarowych jednośladów i staną się one stałym elementem bydgoskiego krajobrazu. Być może wpłyną też na to, jak bydgoszczanie i osoby odpowiedzialne za jego projektowanie będą myśleć o mieście – wyraził nadzieję społecznik.

Rowery będzie można wypożyczać i zwracać w Bydgoskim Centrum Informacji na Starym Rynku. Jak przyznał jego dyrektor Leszek Woźniak, wszystkie jednoślady mają wspomaganie elektryczne, co znacząco ułatwia jazdę. Szczegóły dotyczące wypożyczania można znaleźć na stronie Visit Bydgoszcz. – Dwa rowery będą dostępne na miejscu w BCI do wypożyczeń krótkoterminowych, na kilka godzin – sprecyzował Woźniak. Pozostałe pojazdy będzie można wypożyczyć nawet na okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia. Wypożyczenia są bezpłatne, ale pobierana jest kaucja w wysokości 100 zł (w gotówce), na pokrycie ewentualnych, drobnych uszkodzeń. Jeżeli one nie nastąpią, jest ona zwracana.

Prezentacja rowerów cargo dla mieszkańców odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia w godz. 12:00-14:00 według następującego harmonogramu:

12:00-12:30 – Stary Rynek: goście oficjalni, przedstawiciele przedsiębiorców, media
12:30-13:00 – przejazd nad Kanał Bydgoski ulicami: Mostowa – Focha – Mosty Solidarności – Rondo Grunwaldzkie – Park nad Kanałem wzdłuż ul. Nakielskiej
13:00-14:00 – Kanał Bydgoski, ul. Kanałowa: wypożyczenia krótkoterminowe dla mieszkańców, instrukcja obsługi, regulamin wypożyczeń.

Na sobotni przejazd zaproszono przedstawicieli władz miasta Bydgoszczy oraz przedsiębiorców z terenu Starego Miasta, jak również mieszkańców. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, a pojazdy będą każdorazowo dezynfekowane. Przejazd jest zorganizowany we współpracy z Menedżerem Starego Miasta i Śródmieścia – informuje Społeczny Rzecznik Pieszych.

W Bydgoszczy wystartowała miejska wypożyczalnia rowerów cargo [ZDJĘCIA]
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Reniu
Reniu
1 rok temu

Bardziej od rowerów potrzebny jest most bydgoszczanom i nie tylko. A o jaki most chodzi. To już wie cała Polska!