Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W gminie Koronowo wygrywa Koalicja Obywatelska. Jak zagłosowali mieszkańcy?

Dodano: 17.10.2023 | 08:18

Na zdjęciu: W gminie Koronowo wygrała Koalicja Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością

Fot. Szymon Fiałkowski

15 października odbyły się wybory do Sejmu i Senatu połączone z referendum. Sprawdzamy, jak głosowali mieszkańcy gminy Koronowo.

W kraju w wyborach do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, przed Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Nową Lewicą. Do Sejmu wejdzie też Konfederacja. Poniżej progu wyborczego znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy i KW Polska Jest Jedna. Wygrana PiS-u nie daje jednak większościowych rządów.

W okręgu wygrywa KO

W okręgu wyborczym nr 4 obejmującym powiaty bydgoski, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski, żniński i miasto Bydgoszcz znane są wyniki ze wszystkich 957 obwodowych komisji wyborczych. Wygrała Koalicja Obywatelska, która uzyskała 35,01 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z 30,45 proc. wynikiem. Dalej są: Trzecia Droga (15,06 proc.), Nowa Lewica (9,92 proc.) i Konfederacja (6,42 proc.).

Koronowo wybierało

Jak zagłosowali mieszkańcy gminy Koronowo? Najwięcej osób zagłosowało na Koalicję Obywatelską (35,83 proc.). Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość (32,38 proc.), trzecie Trzecia Droga (13,86 proc.), czwarte Nowa Lewica (8,22 proc.), a piąte Konfederacja (6,82 proc.).

12 posłów z okręgu wyborczego nr 4

W okręgu wyborczym nr 4 wybieraliśmy 12 posłów. Wiadomo, że mandat poselski z listy Koalicji Obywatelskiej otrzymali: Krzysztof Brejza, Paweł Olszewski, Iwona Kozłowska, Włodzisław Giziński i Iwona Karolewska. Z listy PiS-u z okręgu wyborczego nr 4 do Sejmu dostali się: Łukasz Schreiber, Paweł Szrot, Piotr Król i Bartosz Kownacki. Trzecią Drogę reprezentować będą w Sejmie Norbert Pietrykowski i Agnieszka Kłopotek, a Nową Lewicę Krzysztof Gawkowski. Konfederacja w okręgu wyborczym nr 4 nie otrzymała mandatu.

Krzysztof Brejza z najlepszym wynikiem

Wśród kandydatów na posłów w gminie Koronowo największe poparcie uzyskał Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej (1332). Niewiele mniej otrzymał Stanisław Gliszczyński również z Koalicji Obywatelskiej (1225). Dalej znaleźli się Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości (1027), Paweł Olszewski z Koalicji Obywatelskiej (830), Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości (770), Norbert Pietrykowski z Trzeciej Drogi (638) i Marcin Sypniewski z Konfederacji (512).

Wyniki mieszkańców gminy Koronowo

Na listach komitetów w wyborach do Sejmu znalazły się także osoby zamieszkujące na terenie gminy Koronowo. Najwięcej głosów w całym okręgu wyborczym uzyskał startujący z „jedynką” na liście Konfederacji Marcin Sypniewski z Morzewca. Uzyskał on 17157 głosów i nie dostał się do Sejmu. Przypomnijmy, że to kolejna przegrana Sypniewskiego w wyborach. Prędzej bez powodzenia startował na prezydenta Bydgoszczy oraz w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Z przedostatniego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej startował Stanisław Gliszczyński – były burmistrz Koronowa, obecnie radny Rady Miejskiej w Koronowie. W całym okręgu uzyskał on 1785 głosów. Warto zaznaczyć, że lepszy wynik w gminie Koronowo odnotował tylko Krzysztof Brejza. Stanisław Gliszczyński nie uzyskał mandatu, jednak jego wynik przyczynił się do uzyskania piątego mandatu dla KO (zdobyła go Iwona Karolewska ze Świecia). Z listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu startowała też mieszkająca w Koronowie Anna Jakubowska. Uzyskała ona w całym okręgu 952 głosy i nie uzyskała mandatu.

Kobiak do Senatu

W wyborach do Senatu w okręgu wyborczym nr 9 obejmującym gminę Koronowo mandat uzyskał Andrzej Kobiak z KO. Uzyskał on także najlepszy wynik w gminie Koronowo.

Frekwencja w gminie Koronowo

Frekwencja w wyborach do Sejmu w gminie Koronowo wyniosła 69,77 proc. Najchętniej do urn poszli mieszkańcy Tryszczyna i Morzewca (82,60 proc.). Najmniejsza frekwencja (53,69 proc.), była w komisji nr 1 obejmującą ulice Bydgoska, Kasprzaka, Klasztorna, Kościuszki, Krasickiego, Krzyżowa, Okrzei, Pl. Zwycięstwa, Podgórna, Podwórzowa, Poprzeczna, Sienkiewicza, Szkolna, Ślusarska, Św. Andrzeja, Władysława Łokietka, Wodna w Koronowie. Frekwencja w referendum w gminie Koronowo wyniosła 39,08 proc.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Berlin
Berlin
4 miesięcy temu

Pan Stanisław Gliszczynski jest potrzebny tu na miejscu i tak gdzie się pojawi przoduje, widać to na Sesji Rady Miejskiej i nie tylko . Jedyną osoba go tylko wyprzedza w czytaniu na głos jest to radny Gordon skupia uwagę w każdym czytanym zdaniu można iść do kuchni lub gdzie indziej a on jeszcze czyta i czyta . Pozdrawiam

Robert
Robert
4 miesięcy temu

ej Marian. A ty co tak nagle z wazeliną w d… włazisz bylemu burmistrzowi. Wszyscy pamietaja jak go kalałeś gdy piastowal swoj urzad. Zachowujesz sie jak Holecka z tvp ktora lize rowki przyszlym moodawcom. Fałszywcze ty.

Drugi Berlin
Drugi Berlin
4 miesięcy temu

Panie robercie proszę nigdy nie mówić za kogoś w jego imieniu

Bocian Klara
Bocian Klara
4 miesięcy temu

Berlin trafił w 10 czuły punkt , a takiego kultury nie nauczysz ciekawe jak długo czytał ten wpis

Stefan
Stefan
4 miesięcy temu

Platforma Obywatelska mądrym uczyni każdego prostaka, przykład? proszę bardzo – Kołodziejczak, kiedyś Agrounia, obecnie Deutsche Bürgerplattform. który nie wie co to jest Zgromadzenie Narodowe.