Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Osielsku powstanie Gminna Rada Seniorów. Podjęto uchwałę w tej sprawie

Dodano: 01.04.2024 | 09:28

Na zdjęciu: Z inicjatywą utworzenia Gminnej Rady Seniorów wystąpili mieszkańcy

Fot. IN

26 marca podjęto uchwałę w sprawie utworzenia Gminnej Rady Seniorów Gminy Osielsko.

Z inicjatywą utworzenia Gminnej Rady Seniorów wystąpili mieszkańcy w liczbie zgodnej z ustawą (co najmniej 50 mieszkańców tej gminy, którzy ukończyli 60 lat). Załącznikiem do podjętej uchwały jest statut nowo utworzonej Rady Seniorów. Czytamy w nim, że głównym celem Rady Seniorów jest reprezentowanie interesów środowiska osób starszych. Kadencja trwa trzy lata. Radę Seniorów powołuje wójt w drodze zarządzenia, w liczbie do 9 członków, w tym do 6 przedstawicieli osób starszych zamieszkałych na terenie Gminy Osielsko oraz do 3 przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych. W przypadku zgłoszenia większej liczby kandydatów niż 9, wójt zwołuje zebranie wyborcze wyznaczając jego termin i miejsce. W zebraniu wyborczym udział biorą zgłoszeni kandydaci do Rady Seniorów, których zgłoszenia spełniały wymagania formalne.

Kandydaci do Rady Seniorów, muszą posiadać poparcie co najmniej 15 osób starszych zamieszkałych na terenie Gminy Osielsko. Członkostwa w Radzie Seniorów nie można łączyć z funkcją radnego Rady Gminy Osielsko. Informacje o naborze zamieszcza wójt w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Osielsko, na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Osielsko oraz tablicach ogłoszeń w poszczególnych sołectwach.

W statucie znalazł się także zapis o tym, że członkowie Rady Seniorów wykonują swoje zadania osobiście i nieodpłatnie. Przysługuje im jednak zwrot kosztów przejazdu. Rada Seniorów obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku.

Gminna Rada Seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. W sprawach dotyczących gminy Gminna Rada Seniorów może kierować zapytania lub wnioski w formie uchwały. Uchwała powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niej pytania. Wójt lub osoba przez niego wyznaczona są obowiązani udzielić odpowiedzi na piśmie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania uchwały.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leonard Borowski
Leonard Borowski
16 dni temu

Na tym portalu od jakiegoś czasu reklamę wyborczą zamieszcza duet bufonów bez pokrycia: Bruski-Gawkowski… Czy oni są fanami twórczości Petera Farrelly’ego?