W piątek wybierz się na Długi Spacer. Na Starym Mieście będzie pełno atrakcji
Dodano: 29.08.2022 | 13:44Na zdjęciu: Długi Spacer odbędzie się w piątek, 2 września.
Fot. mat. prasowe
Już w najbliższy piątek – 2 września – na ul. Długiej oraz sąsiadujących uliczkach odbędzie się Długi Spacer. To pełna atrakcji impreza współorganizowana przez przedsiębiorców i Menedżera Starego Miasta i Śródmieścia.
Jak zapowiada Maciej Bakalarczyk, wydarzenie rozpocznie się od godziny 17:00 i potrwa do późnych godzin wieczornych. Na gości salonu miasta czeka mnóstwo atrakcji. – Część sklepów przedłuży godziny funkcjonowania, a na ulicy pojawią się wyjątkowe wystawy, sztuka, światło, specjalne oferty oraz muzyka na żywo. Usłyszmy jazz, hity z lat 80., ale także DJ sety. Jak wskazuje nazwa imprezy, atrakcje będą ulokowane na całej długości ulicy Długiej i sąsiednich uliczkach – podkreśla menedżer.
Wchodząc na Długą od strony Wełnianego Rynku trafimy na mini prezentacje dawnych bydgoskich etykiet piwnych i DJ set przy lokalu „Piwo – Ty nalewasz”. Potem mijamy „Vegab” oraz stoisko winyli i DJ set od „Nora Music”. Muzeum Mydła i Historii Brudu – świętujące swoje dziesięciolecie – pokaże zewnętrzną aranżację z pralek i da szanse spróbować prania na tarze, a znajdujący się w nim sklep z naturalnymi kosmetykami działać będzie do godzin nocnych. W dalszej części ulicy natrafimy na wystawy artystów tatuażu od „Pantery”,„Voron Tattoo” oraz sztukę z Galerii „ALIX”.
Skręcając w Jezuicką warto zajrzeć na „Wieczór w Zachwycie”, gdzie czekać będzie wystawa podsumowująca program rezydencyjny Znikając nad Wisłą Fundacji W788: projekcja filmu: „Nowe życie” odbędzie się o 17:00, a od 19:00 przy ulicznym stole spotkanie z „Rozwijalnią” , „W788” i „Koherencje” + Wojtek Kotwicki DJ set. Sklepy na Jezuickiej – m.in. Księgarnia Gratka – także będą otwarte dłużej. „Ale Młyn” przygotuje natomiast specjalne oferty kulinarne.
Na dalszym odcinku Długiej w okolicy biorących udział w akcji punktów „Musso”, „Fashion Look” i „Wings Fashion” oraz kawiarni „Cafe Kino” usłyszymy standardy muzyki jazzowej na żywo (Kevin Gorzycki Quartet godz. 17.00-18.00). Także na tym odcinku warsztaty w „Karmelowej Krainie”. Obok na Batorego czeka elegancka „Stara Mydlarnia” oraz „O Petit Delice” ze specjalną ofertą na słodkości.
Wracając na Długą – na klientów czeka nowa restauracja gruzińska, a także sporo atrakcji w rejonie budynku biblioteki miejskiej – rozpoczęcie festiwalu TehoFest 2022 na Szlaku TeH2O – czyli introligatornia z warsztatami „Uszyj swój notes”(godz. 15:30 – 17:30). Warsztaty odbędą się w pełnej zabytkowych narzędzi Introligatorni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy. Obok odbędzie się wystawa zdjęć starej Bydgoszczy ze zbiorów biblioteki, a także – przed gmachem biblioteki na Długiej – III edycja wystawy „Made in Bydgoszcz”, podczas której zobaczymy nowe wydanie pokoju bydgoskiego. Obok lokalni artyści zagrają hity z lat 70. i 80. XX wieku. Pokój bydgoskiego designu będzie czynny w godzinach 17:00 – 22:00, a muzyka zabrzmi w godzinach 20:00 – 21:00.
Po drugiej stronie ulicy – na Zaułku, tam gdzie znajduje się podwórko biblioteki – znajdziemy targ designu od Galerii Rzeczy Niezwykłych, starocie i książki z Antykwariatu Szperalnia.pl oraz coś słodkiego od „Planet Cake”. Nie zabraknie też prezentacji kultowych bydgoskich rowerów z „Rometu”.
Na Zaułku odbędzie się też wyjątkowy pokaz kina plenerowego – biblioteka oraz „Fundacja Kino Pomorzanin” zapraszają na projekcję wyjątkowego filmu „Bydgoski PERSIL 1935”. (godz. 21:00), który zawiera unikalne zdjęcia m.in. z bydgoskiej fabryki proszku oraz sekwencję, ukazującą piękno dawnej Bydgoszczy z Teatrem Miejskim ma czele! Pokaz będzie zapowiedzią październikowego „Old Film Festival”.
Na podwórku biblioteki będzie można także przedpremierowo zajrzeć do książki „Pozdrowienia z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek”. Jej autorka, Anna Perlik -Piątkowska, w zeszłym roku podbiła serca czytelników albumem o bydgoskim Śródmieściu. Na pokazanych stronach m.in. cotygodniowy jarmark na Starym Rynku, zwyciężczyni konkursu na najładniejsze nogi w Bydgoszczy czy Rybi Rynek zalany podczas powodzi w 1937 roku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nowy album historyczny o bydgoskim Starym Mieście. Zobaczysz w nim unikatowe pocztówki
Wracając na Długą – w rejonie tramwaju odbędzie się pokaz rzemiosła od „Zamydlone”, specjalne oferty od „Receptury” i uliczne strzyżenie przy Barbershop HOUSE 66. Na odcinku Długiej za ulicą Podwale będzie można zjeść francuskie specjały od „Francuski Zakątek” i zajrzeć do kawiarni „Parzymy Tutaj”. Tam odbędzie się wernisaż wyjątkowej wystawy „Bydgoszcz, która nie powstała”, (godz. 18:00) organizowanej przez Stowarzyszenie Bydgoszcz G10. Na wystawie zostaną pokazane bydgoskie projekty, które nie doczekały się realizacji – m.in. unikatowe ujęcia koncepcji budowy Nowego Fordonu czy pomysłów na budowę kamienicy Savoya.
Po zmroku poruszanie się Długą ułatwi specjalne podświetlenie ulicy. Wydarzenie będzie świetną okazją do odwiedzin Starego Miasta i wykonania wyjątkowych zdjęć czy filmów na media społecznościowe.
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024
- Bydgoszcz buduje markę turystyczną. Naszą siłą jest Brda i jej ponadprzeciętna oferta atrakcji - 10 grudnia 2024