[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W przyszłym roku rozpocznie się budowa nowego basenu. Prezydent wskazał lokalizację

Dodano: 21.12.2016 | 15:52
basen Kapuściska Bydgoszcz

Zimą ma zostać ogłoszony przetarg wyłaniający jego wykonawcę, a wbicie pierwszej łopaty zaplanowano wiosną.

Na zdjęciu: Jedna z wizualizacji basenu na osiedlu Kapuściska zlokalizowanego przy ZSO nr 5.

Fot. UM Bydgoszczy

W pierwszej połowie przyszłego roku mają rozpocząć się prace przy budowie nowego basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 na Kapuściskach. Finansowanie inwestycji ma zabezpieczać autopoprawka do budżetu, którą złożył we wtorek prezydent Rafał Bruski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kiedy powstaną nowe przyszkolne baseny? Na razie wiadomo, jak będą wyglądały [WIZUALIZACJE]

Pierwotnie plan inwestycyjny dla realizacji pierwszej z czterech nowych pływalni (mają powstać także na Miedzyniu, osiedlu Leśnym i w Fordonie) zakładał jej powstanie dopiero w latach 2018-2019. Kilka tygodni temu prezydent Bruski wskazywał na możliwość rozpoczęcia robót pod koniec 2017 roku, jednak uzależniał to od rozliczeń po przetargu na rozbudowę ulicy Grunwaldzkiej. Ostatecznie zdecydował się na inny ruch – w ramach jednej z poprawek do przyszłorocznego budżetu na ten cel trafi 10 milionów złotych, a w 2018 roku – kolejnych 20 mln zł (szacowany koszt basenu wzrósł tym samym z 23 do 30 mln zł).

Przetarg wyłaniający wykonawcę inwestycji chcemy ogłosić na przełomie lutego i marca przyszłego roku, a początek robót planujemy w okolicach maja i czerwca – wylicza prezydent Bruski. Przypomnijmy, że dla basenu zlokalizowanego przy ulicy Szarych Szeregów miasto posiada już zarówno projekt, jak i pozwolenie na budowę.

Lokalizacja na Kapuściskach już kilka miesięcy temu była wskazywana jako pierwsza przeznaczona do budowy pływalni z uwagi na zaawansowany stan prac projektowych i administracyjnych. Rafał Bruski wskazuje jednak, że na decyzji zaważyły dwie kwestie – liczba mieszkańców oraz placówek edukacyjnych w okolicy. – W przypadku Kapuścisk to 22 tysiące osób i osiem placówek, w tym Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 – wyjaśnia Bruski. I dodaje, że zawsze podobne wybory są „trudne”, a wybrane rozwiązanie zostało „zaakceptowane przez kluby radnych PO i SLD”. – Szukaliśmy złotego środka, ale nie udało się go znaleźć – każdy radny wskazuje bowiem zwyczajowo miejsce w okręgu, gdzie zdobył mandat. Moja propozycja oparcia się o kryterium ludnościowo-edukacyjne spotkała się jednak z akceptacją radnych –  zapewnia prezydent.

Nowy obiekt będzie miał trzy kondygnacje i powierzchnię niemal czterech tysięcy metrów kwadratowych. Z budynkiem szkoły zostanie powiązany specjalnym łącznikiem. Nowa pływalnia będzie posiadała nieckę główną (ponad 300 mkw.) i o połowę mniejszą o charakterze rekreacyjnym, dwie niecki jacuzzi, a także brodzik dla najmłodszych dzieci i 50-metrową zjeżdżalnię rurową zlokalizowaną poza bryłą budynku. Na trybunach znajdzie się miejsce dla ponad 100 osób, niemal pięćdziesiąt zabezpieczono ponadto dla zawodników oraz trenerów. Na piętrze znajdzie się natomiast zaplecze socjalne (w tym przebieralnie), a także siłownia i sala do fitnessu. Przebudowany parking pomieści 62 pojazdy, w tym dwa autokary.

Finisz prac przy budowie nowego basenu miałby nastąpić na przełomie 2018 i 2019 roku.