Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W przyszłym roku Stary Rynek ma być jak nowy. Trwa przetarg na wykonawcę przebudowy

Dodano: 09.04.2018 | 08:50

ZDMiKP czeka na oferty do 24 kwietnia. Termin ich składania może jednak ulec zmianie.

Na zdjęciu: Wizualizacja przebudowy Starego Rynku w Bydgoszczy autorstwa pracowni GM Architekci.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Przesunięcie Pomnika Walki i Męczeństwa, całkowita wymiana nawierzchni czy pas świetlny w linii przebiegu 18. południka – takie zmiany czekają bydgoski Stary Rynek. W piątek rozpoczęła się procedura wyboru wykonawcy przebudowy.

Najważniejszy plac w mieście od lat czekał na zmianę swojego oblicza. W 2009 roku władze miasta ogłosiły konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zabudowy zachodniej pierzei wraz z koncepcją zagospodarowania płyty Starego Rynku. Zwyciężył wówczas projekt bydgoskiej pracowni GM Architekci zakładający realizację w miejscu dawnego kościoła nowoczesnej zabudowy, przed którą miało powstać zagłębienie płyty rynku. Po zmianie prezydenta miasta odważny pomysł GM Architekci został odłożony na półkę – ratusz skupił się jedynie na przebudowie samej płyty. Urzędnicy postanowili jednak wykorzystać wizję bydgoskiej pracowni i to właśnie ona jest autorem obecnego projektu remontu.

Ostateczny projekt nie uwzględnia proponowanej wcześniej fontanny – wojewódzki konserwator zabytków przekonał urząd miasta, że realizacja wodotrysku uszkodziłaby podziemia zachodniej pierzei. W opublikowanej dokumentacji nie znajdziemy też wzmianki o przeszklonym kwadracie o boku siedmiu metrów odsłaniający ruiny jednej z wież staromiejskiego ratusza, który miał znaleźć się w rejonie północnej pierzei rynku. Zastosowanie takiego rozwiązania zapowiedział miejski konserwator zabytków Sławomir Marcysiak w sierpniu 2016 roku.

Co na pewno zmieni się na rynku? Przede wszystkim nawierzchnia – główna część płyty zostanie wyłożona płytami kamiennymi granitowymi, pas obramowujący – kostką bazaltową, jezdnie – kostką kamienną rzędową, a chodniki – płytami kamiennymi płomieniowanymi koloru szarego, takimi samymi jak na uliczkach przylegających do placu. Na rynku przewiduje się także odwzorowanie za pomocą układu płyt kamiennych obrysu miejsca,w którym niegdyś znajdował się dawny ratusz i jego wieża. W ramach prac nastąpi też przeniesienie Pomnika Walki i Męczeństwa – zostanie on przesunięty o 15 metrów w kierunku północno-zachodnim, bliżej Katedry Bydgoskiej. Pomnik zyska iluminację i nowy cokół. Projektanci przewidzieli też podświetlenie fontanny „Dzieci bawiące się z gęsią” zlokalizowanej przy wejściu do biblioteki.


ZOBACZ: Miasto szykuje się do rewitalizacji Starego Rynku. Trwają prace archeologiczne [ZDJĘCIA]


Ważną z punktu widzenia estetyki zmianą będzie również wprowadzenie stałych „gniazd” (fundamentów) do osadzenia parasoli ogródkowych wraz przyłączami elektrycznymi do ich oświetlenia. Parasole będą miały jednolity kształt i kolor (żółto-szary). Przy ciągach pieszych wokół rynku zostaną ustawione ławki i kosze na śmieci. W linii przebiegu 18. południka GM Architekci zaplanowali wstawienie w nawierzchnie LED-owego pasa świetlnego oraz zegara na słupku wskazującego czas „bydgoski”. W linii zachodniej pierzei powstanie murek oporowy z siedziskami – na jego końcach zlokalizowane zostaną zewnętrzne ekrany multimedialne.

Po przebudowie Starego Rynku nową lokalizację zyska płyta upamiętniająca wkroczenie Wojska Polskiego do Bydgoszczy 20 stycznia 1920 roku – zostanie umieszczona na ciągu pieszym prowadzącym do ratusza. Zaprojektowano też wysuwane skrzynki energetyczne z przyłączami, które będą wykorzystywane podczas koncertów i innych wydarzeń na placu, a także podesty pod projektory do mappingu oraz ekrany LED.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Rynek nadziei czy targowisko próżności?


Długo oczekiwany przetarg na przebudowę najważniejszego placu Bydgoszczy ogłoszono w piątek, 6 kwietnia. Urzędnicy z ulicy Toruńskiej czekają na oferty chętnych wykonawców do 24 kwietnia, choć – jak pokazuje praktyka – termin ten może ulec przesunięciu. Urząd miasta chciał przeznaczyć na przebudowę Starego Rynku 18 milionów złotych – ta kwota może jednak znacznie wzrosnąć, gdyż firmy budowlane podniosły w ostatnim czasie ceny swojej pracy. A to właśnie cena robót będzie w największym stopniu decydowała o wyborze najlepszej oferty, choć ZDMiKP zwróci też uwagę na okres udzielenia gwarancji i doświadczenie kierownika budowy.

Ogłoszenie o zamówieniu wyznacza dość optymistyczny termin zakończenia przebudowy – 29 czerwca 2019 roku. Wszyscy liczą na to, że latem przyszłego roku będziemy mogli cieszyć się z uroków odnowionego Starego Rynku. Pozostaje jednak pytanie – co z ruchem samochodowym? W konsultacjach projektu renowacji wielu bydgoszczan powiedziało stanowcze „nie” dla wjazdu aut na plac. Drogowcy nie chcą jednak składać jasnej deklaracji, czy faktycznie do tego dojdzie. Z jednej strony mamy słowa o tym, że postulaty strony społecznej, jak i wszystkich tych, którzy chcą wycofać samochody z płyty Starego Rynku, zostaną zrealizowane, z drugiej – w opisie przedmiotu zamówienia czytamy, że przebudowa „poprawi bezpieczeństwo ruchu kołowego”. Temat zamknięcia rynku dla samochodów powraca w niemal każdej dyskusji z bydgoskimi społecznikami i na pewno będzie akcentowany przy każdej możliwej okazji.

Błażej Bembnista