Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wacław Wawrzyniak patronem bulwarów, a prof. Jerzy Godziszewski – ulicy w centrum Bydgoszczy

Dodano: 28.11.2024 | 15:04

Na zdjęciu: Tętniące życiem bulwary nad Wisłą w Starym Fordonie zyskały patronat przedwojennego burmistrza Wacława Wawrzyniaka.

Fot. Alicja Chrobak

Rada miasta ponad podziałami zdecydowała o nadaniu imion bulwarom w Starym Fordonie i nowej ulicy przy budowanej Akademii Muzycznej. Patronami zostali Wacław Wawrzyniak i prof. Jerzy Godziszewski.

Pod koniec wczorajszej (27 listopada) sesji radni zajęli się uchwałami dotyczącymi nadania nazwy bulwarom nad Wisłą oraz nowej drogi, prowadzącej do powstającego kampusu Akademii Muzycznej. Nabrzeże w Starym Fordonie zyska patrona związanego z dawnym miastem – Wacława Wawrzyniaka.

Wacław Wawrzyniak (1894-1939) – w latach 1921-1939 był burmistrzem Fordonu. Wcześniej był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego. – Z zaangażowaniem działał na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego miasta. W czasie niemieckiej inwazji we wrześniu 1939 roku, jako komendant wojskowy Fordonu stawił opór agresorowi, za co został aresztowany, a następnie stracony na Rynku w Fordonie – podkreślał referujący uchwałę radny Robert Kufel. Nadanie bulwarom imienia Wacława Wawrzyniaka to hołd dla jego odwagi, patriotyzmu i pracy na rzecz społeczności.

Za przyjęciem uchwały zagłosowali wszyscy obecni radni. Decyzję chwalili radni Koalicji Obywatelskiej i Bydgoskiej Prawicy. – Jako absolwent nieistniejącej SP nr 29 im. Wacława Wawrzyniaka w Fordonie mogę tylko przyklasnąć tej propozycji. Jest niezwykle trafna, bo to zasłużona osoba i ze wszech miar godna tego upamiętnienia – mówił Wojciech Bielawa (BP). Wtórowali mu Maria Gałęska i Lech Zagłoba-Zygler (KO). – Przyłączam się do podziękowań, bo ta postać jest dla nas, mieszkańców Fordonu, bardzo ważna – powiedziała radna.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tak doszło do wypadku z udziału pociągu Bydgoszcz – Lubin [WIDEO]

Po chwili radni przyznali patronat nowej ulicy, prowadzącej do powstającej siedziby Akademii Muzycznej. Trasa prowadząca od ulicy Gdańskiej do kampusu będzie nosiła imię prof. Jerzego Godziszewskiego (1935-2016). To wybitny pianista i pedagog; od 1978 roku związany był z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Bydgoszczy (obecnie Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego). Jego działalność pedagogiczna, nagrodzona tytułami profesora zwyczajnego i doktora honoris causa, zaowocowała wychowaniem wielu znakomitych muzyków. W środowisku muzycznym szczególnie ceniono go za interpretacje dzieł Karola Szymanowskiego, których kompletne nagranie zyskało tytuł Płyty Roku 1998 i zostało uhonorowane Fryderykiem. Profesor Jerzy Godziszewski za swoje zasługi został wyróżniony licznymi odznaczeniami, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Starania o to, by profesor został patronem ulicy w rejonie nowego kampusu, podejmowano już kilka lat temu. W 2017 roku ówczesny radny Stefan Pastuszewski zaproponował, by przedłużenie ulicy Paderewskiego w kierunku nowej siedziby uczelni nazwać imieniem zmarłego rok wcześniej pierwszego doktora honoris causa w jej historii (ostatecznie przedłużenie stało się częścią ulicy Paderewskiego). Radny Janusz Czwojda odpowiedział wówczas, że Godziszewski mógłby zostać patronem jednej z ulic, które wkrótce powstaną w pobliżu.

Znałem prof. Godziszewskiego i uważam, że nie w takiej atmosferze powinniśmy nazywać ulicę jego imieniem. Proponuję za to, aby został patronem drogi, która powstanie między Gdańską a Akademią Muzyczną. I wtedy zrobimy to we właściwy sposób. Spytamy o zdanie rodzinę, zaprosimy rektora i władze uczelni – zadeklarował osiem lat temu prezydent Rafał Bruski, na co Pastuszewski zgodził się.

Dodajmy, że jako MetropoliaBydgoska.PL proponowaliśmy, by jedną z ulic które zamierza wybudować miasto nazwać imieniem profesora Romana Sucheckiego, pierwszego rektora bydgoskiej szkoły. Z racji na to, że w ramach zbliżającej się budowy znamy już jednego patrona, podtrzymujemy, by patronem drugiej był prof. Suchecki.