Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 1 • L 0
1C
Pon
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoWalentynkowe niespodzianki dla bydgoszczan. Głosowanie na nowe miejsce dla kłódek i akcja na Mostowej
usuwanie kłodek wyspa młyńska kładka st 01
13.02.2019 | 12:40

Walentynkowe niespodzianki dla bydgoszczan. Głosowanie na nowe miejsce dla kłódek i akcja na Mostowej

Na zdjęciu: Usuwanie kłódek z Mostu Kiepury miało miejsce we wrześniu 2018 roku.

Fot. ST

W Walentynki rozpoczyna się głosowanie na nową rzeźbę, na której zakochani – zamiast na przęsłach kładek prowadzących na Wyspę Młyńską – będą mogli zawieszać kłódki. Jutro ratusz organizuje też akcje walentynkową, mającą pokazać jak bydgoszczanie kochają swoje miasto.

Na początku września 2018 roku firma działająca na zlecenie ZDMiKP usunęła kłódki, znajdujące się na kładkach prowadzących na Wyspę Młyńską. Ich zawieszanie (a także ich wyrywanie) wpływało na stan przęseł mostu, dlatego wymieniono też uszkodzone elementy metalowe.

Usunięcie kłódek z kładek wzbudziło ożywioną dyskusję – jedni popierali tę inicjatywę, a inni krytykowali likwidacje symboli miłości z przestrzeni miasta. Próbę pogodzenia poglądów bydgoszczan przedstawił wtedy Rafał Bruski. – Co powiecie na napis z kłódek zakochanych? Żadna kłódka z mostu przy Operze nie będzie zniszczona. Powiesimy je wspólnie w innym miejscu – oznajmił Bruski.

Na początku tego roku poznaliśmy więcej szczegółów na temat nowej instalacji. Ratusz ogłosił ogólnopolski konkurs na jej wizję. Założeniem jest wykorzystanie usuniętych kłódek oraz umożliwienie zawieszania nowych. Społeczna Rada ds. Estetyki wytypowała też trzy lokalizacje, w których może znaleźć się instalacja. Są to:

  • okolice Pałacyku Llyoda i budynku „nowych spichrzy”
  • Stary Port
  • skwer przy bulwarach koło Mostu Bernardyńskiego.

Wszystkie trzy propozycje łączy to, że znajdują się one nad Brdą. – Nowe miejsce może stworzyć nową, atrakcyjną przestrzeń, która będzie uczęszczana przez mieszkańców i turystów. Rada Estetyki miała pewne pomysły na to, jak to mogłoby wyglądać, ale zakładamy, że w tak dużym mieście jak Bydgoszcz tych pomysłów może być więcej. Chcemy wykorzystać kreatywność mieszkańców i zaproponować im wyjście z własnymi koncepcjami – podkreślił Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia.

Zobacz również:

Wiemy, co stanie się z kłódkami z kładek przy Wyspie Młyńskiej

Prace na konkurs można było nadsyłać do 8 lutego. Spośród 41 przedstawionych propozycji wybrano 28, które spełniały warunki formalne. Zostały one poddane pod wstępną ocenę komisji konkursowej. W jej składzie znaleźli się: plastyk miejski Marek Iwiński, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk, dyrektor biura promocji Łukasz Krupa, dyrektor wydziału inwestycji Mirosław Jagodziński (bądź inny przedstawiciel wydziału), przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta prof. Dariusz Markowski i przewodnicząca komisji promocji rady miasta Katarzyna Zwierzchowska.

Komisja odrzuciła projekty, które znacznie odbiegały od założeń konkursowych pod względem wizualnym i artystycznym oraz były niemożliwe do realizacji z przyczyn technicznych. Jej członkowie przy wyborze prac do dalszego etapu konkursu kierowali się założeniami, że instalacja powinna być niezależną konstrukcją, niezwiązaną z kontekstem miejsca, posiadającą wysokie walory wizualne. Ostatecznie pod głosowanie bydgoszczan poddanych zostanie osiem koncepcji. Głosowanie na stronie bydgoszcz.pl rusza w Walentynki (czwartek, 14 lutego) i potrwa do 28 lutego. Mieszkańcy wybiorą pięć najlepszych prac – te, które zdobędą największą liczbę głosów zostaną ponownie ocenione przez komisję konkursową. Z nich do 15 marca zostanie wybrany zwycięzca. Jak informuje urząd miasta, decyzja o ostatecznej lokalizacji instalacji zapadnie po zakończeniu konkursu.

W Dzień Zakochanych miasto organizuje też akcje dla wszystkich mieszkańców, którzy kochają Bydgoszcz. W amfiteatrze przy Mostowej, w godzinach 15:00 – 17:00 stanie fotościanka, której motywem przewodnim będą serca, a także brama wykonana z kilkudziesięciu czerwonych balonów. Każdy bydgoszczanin i bydgoszczanka będzie mógł w tej scenerii zrobić sobie zdjęcie ze swoją drugą połówką.

Wszystkie zdjęcia zrobione podczas wydarzenia zostaną opublikowane na facebooku (fanpage miasta) z hasztagiem #kochamBydgoszcz. Ponadto podczas akcji walentynkowej będzie nagrywany film – mieszkańcy do kamery będą mogli powiedzieć, dlaczego i za co kochają Bydgoszcz. Wszyscy, którzy zrobią sobie zdjęcie przy fotościance oraz powiedzą za co kochają Bydgoszcz otrzymają upominki miejskie – podaje urząd miasta.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści