Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Warsztaty do naprawy. A może do przenosin? Co zrobić z budynkami policji przy Jagiellońskiej?

Dodano: 09.11.2018 | 09:55

Na zdjęciu: Budynek przy ul. Jagiellońskiej 92 nie prezentuje się zbyt estetycznie.

Fot. Stanisław Gazda

Kluczowe rejony Bydgoszczy zyskują nowy blask. Ale w centrum jest jeszcze wiele miejsc, które szpecą miasto. Jednym z nich jest obiekt przy ulicy Jagiellońskiej 92. Wzięliśmy więc na warsztat temat mieszczących się tam policyjnych warsztatów.

Bydgoszczanie, którzy jeżdżą ulicą Jagiellońską, zbliżając się do ronda Fordońskiego mijają specyficzny budynek, który u wielu budzi ciekawość. Wyglądem przypomina starą halę produkcyjną, do której z biegiem lat dobudowywano nowe obiekty. Od strony Brdy jest on otoczony blaszanym i betonowym ogrodzeniem.

Na terenie wspomnianej posesji przy Jagiellońskiej 92 mieszczą się warsztaty Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. – Na przedmiotowej nieruchomości znajdują się stolarnia, ślusarnia, warsztat naprawy pojazdów służbowych oraz warsztat teleinformatyczny – przekazuje podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy KWP Bydgoszcz. Najstarszy budynek powstał w 1910 roku – nie ma statusu zabytku.

Niestety, obiekt od wielu lat nie był remontowany (ostatnio prowadzono prace na ścianie od strony zachodniej przy przystanku Łużycka), a forma jego nowszej części jest daleka od kanonów estetycznych. Zarówno na ścianach, jak i ogrodzeniu posesji znajdują się graffiti. Malunki powoli jednak znikają ze ścian, ponieważ odłazi z nich farba. Od razu widać, że budynek wymaga kapitalnego remontu. Policja nie przewiduje jednak jego wykonania w najbliższych latach.


CZYTAJ WIĘCEJ: Jarmark bożonarodzeniowy w tym roku na Mostowej. Znamy szczegóły


Działka, na której znajdują się warsztaty KWP znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji – w centrum miasta, blisko rzeki. W jej okolicy powstają nowe budynki – 65-metrowy River Tower, Arkada Business Park, a w planach jest budowa trzech obiektów mieszkalnych JHM Development przy rondzie Fordońskim. Dlaczego więc nie przenieść warsztatów w inne miejsce, a działkę sprzedać pod budowę obiektów, które wpasowałyby się w zmieniającą się okolice i dzięki swojej funkcji ożywiły centrum miasta?

Jak poinformowała nas podinsp. Chlebicz, policja nie rozmawiała z urzędem miasta na temat ewentualnych przenosin warsztatów w inną lokalizację. Komenda nie rozważa relokacji zaplecza technicznego – jak się dowiedzieliśmy, również miasto nie wyszło z taką inicjatywą. – Z tego co udało mi się ustalić wynika, że nie były prowadzone rozmowy w sprawie przejęcia nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 92. KWP posiada prawo trwałego zarządu do w/w nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa – podała Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy.

Przewodniczący Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta Dariusz Markowski obiecał, że gremium zajmie się tematem budynków przy Jagiellońskiej 92. Ma to być element działań związanych z realizacją bulwarów od mostu Bernardyńskiego do Pomorskiego. – Temat jest bardzo ważny. Budynki w tej lokalizacji nie są rzeczywiście ozdobą, szczególnie od strony rzeki. Jako rada dopiera od niedawna zaznajomiliśmy się z planami rewitalizacji bulwarów pomiędzy mostami. Z całą pewnością zwrócimy się do KWP z apelem o zmianę wizerunku wspomnianego miejsca. Czy to się uda? Nie wiem. Rada jest ciałem doradczym prezydenta, a warsztaty podlegają pod policję, która nie jest w gestii miasta. Stąd możemy jedynie wystąpić z prośbą, ale prośba nie musi być rozpatrzona – powiedział redakcji MetropoliaBydgoska.PL Markowski.

Dyskusja o Jagiellońskiej 92 może być elementem działań na rzecz nowej jakości przestrzeni nad Brdą. Jak przyznał Markowski, wiele miejsc nad rzeką wymaga poprawy. – Nabrzeża powinny być miejscem spacerów, odpoczynku, leżakowania, czy nawet kąpieli. Sam chętnie usiadł bym na fajnych bulwarach na własnym leżaku z książką – podkreślił profesor.

Błażej Bembnista