Weekend pod znakiem Jarmarku Cysterskiego w Koronowie. Inscenizacja bitwy została odwołana
Zdjęcia: IN
Pogoda dała się we znaki organizatorom tegorocznego Jarmarku Cysterskiego i Inscenizacji Bitwy z Krzyżakami pod Koronowem. Ze względu na warunki pogodowe kulminacyjny punkt programu został odwołany.
W sobotę pogoda dopisała. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie Tomasz Gordon. Wtedy też oddano tradycyjnie pierwszy wystrzał artyleryjski. Zaprezentowano też grupy rekonstrukcyjne. Można było zobaczyć również pokaz umiejętności rycerskich.
Jednocześnie na terenie przyległym rozpoczął się jarmark. Były kramy z tradycyjnym jadłem i napitkami. Sporo ciekawości wzbudziły pokazy dawnych rzemiosł. Był też spektakl średniowieczny, pokazy musztry lekkiej piechoty z udziałem publiczności, pokaz tańców dawnych. Efektowna była wieczorna inscenizacja historyczna z udziałem rycerzy i machin oblężniczych. Dzień zakończył koncert zespołu Dziwoludy.
Niedziela rozpoczęła się od obfitych opadów deszczu. Na godz. 15 zaplanowany był kulminacyjny punkt wydarzenia, czyli inscenizacja bitwy oddziałów polskich z Krzyżakami z 10 października 1410 roku. Przed tą godziną przestało padać, jednak teren zrobił się podmokły. – Informujemy, iż dzisiejsze rekonstrukcje historyczne w tym Inscenizacja Bitwy z Krzyżakami pod Koronowem, z powodu warunków atmosferycznych tj. podmokły teren, porywy wiatru, deszcz, w trosce o bezpieczeństwo rycerzy, koni i publiczności zostały odwołane – przekazał przed godz. 14 Urząd Miejski w Koronowie. Nie zrezygnowano jednak z jarmarku. Cały czas można było skorzystać ze stoisk i posłuchać ciekawostek związanych z dawnymi czasami.
- Niwy i Osielsko z nowymi drogami. Koszt to ponad 8 mln zł - 30 października 2024
- II Gala Sportu Gminy Koronowo. Oto lista nagrodzonych i wyróżnionych - 29 października 2024
- Jarmark Bożonarodzeniowy Koronowo. Znana jest data wydarzenia - 28 października 2024
Już od lat deszcz i burze są wpisane w ten projekt pokazu Cysterskiego w Koronowie . Mnie osobiście decyzja zmiany gruntu z pola Tuszyńskiego na teren gdzie dziś organizowana jest ta impreza nie przeszkadza a nawet zada-wala . Trudno o leprze miejsce jednak logistycznie należałoby się zastanowić , czy data kiedy jest równocześnie Olimpiada, lub blokada dróg ( strajk ) nie spowoduje małego zainteresowania tą imprezą na które przeznaczono publiczne pieniądze w ramach promocji . Wracając do samej oprawy mam dość wystąpień przedstawicieli PiS -u , dziś Polską i publicznymi imprezami z publicznych pieniędzy chciałbym przedstawicieli którzy głosem demokracji reprezentują… Czytaj więcej »
Prywatnie chciałbym dodać ja wolę Pana Patryka w przebraniu jak na ostatnim zdjęciu przedstawionych fotek .
Czy poprzez to że nie było głównej atrakcji będą koszta mniejsze ?
A pan król, Gordon i inni mają jakieś specjalne przepustki uczestniczenia bezpośrednio na placu inscenizacji że mogli tam bezpośrednio przebywać ?, czy powodem tego były urodziny Pana Patryka . Pytam bo reszta mieszkańców była niestety oddzielona barierami od sceny .
Tak to jest, kiedy 40letni ośmiolatek traktuje główną imprezę Koronowa jak własną piaskownicę. To nie mogło się udać. Śmierć festynu… Ale 40 wyprawiona…
Ja po obejrzeniu Państwa doniesień i przedstawionych fotografii chciałbym się odnieść do Pana który w ostatnim kadrze wystąpił w białej koszulce z czerwonym orłem . I tu chciałbym zwrócić uwagę Państwu jako miłośnik Zakonu Krzyżackiego że byłem i jestem zdziwiony ponieważ ; Godło Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ustawą, to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Jest to najstarszy symbol narodowy – niektórzy eksperci uważają, że ma już ponad 1000 lat!
Może Pan burmistrz po historii wyjaśni wszystkim skąd u zaproszonego najprawdopodobniej posła PiS-u Pana Króla taki symbol Orła czerwonego w koronie ?