Bydgoszcz
3C
Mżawka
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNW
H 3 • L 3
4C
Pt
8C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWęgrzy zapłacą za nową rzeźbę w Bydgoszczy. Konsul: „To będzie szansa na pokazanie węgierskości Bydgoszczy” [ZDJĘCIA]
20.10.2017 | 13:00

Węgrzy zapłacą za nową rzeźbę w Bydgoszczy. Konsul: „To będzie szansa na pokazanie węgierskości Bydgoszczy” [ZDJĘCIA]

Nowa rzeźba ma zostać odsłonięta jeszcze w tym roku.

Na zdjęciu: Rzeźba jest już na końcowym etapie tworzenia i wkrótce ma trafić do odlewni.

Fot. Marek Pietrzak

Dwumetrowa rzeźba Flisaka ma jeszcze w tym roku stanąć tuż nad Brdą. Pomysłodawcą i głównym fundatorem tego elementu w przestrzeni miejskiej jest Ambasada Węgier. Jego pojawienie się ma nawiązywać do wodnej historii miasta, w której nie brakuje węgierskich akcentów.

Flisak to przedstawiciel grupy zawodowej zajmującej się flisem, czyli rzecznym spławem towarów. Zajęcie to było popularne w Polsce szczególnie od XVI do XIX wieku. Stanowiło ono jedną z najważniejszych form transportu oraz istotną gałąź gospodarki. Do najczęściej spławianych towarów należało drewno transportowane w postaci tratw połączonych w tafle.

Flisacy na Brdzie

Osoby zajmujące się takim spławem można było zobaczyć między innymi w Bydgoszczy. Wykonywanie tej działalności umożliwiała Brda, która stała się rzeką spławną już w XII wieku. Transportowano nią przede wszystkim drzewo. Szczególnie zauważalne to było w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku, gdy masowo dostarczano ten surowiec do Niemiec. Roczny spław drewna przez śluzę Brdyujście wynosił wtedy od dwóch do nawet prawie pięciu milionów metrów sześciennych.

W związku z tak dużymi transportami w Bydgoszczy powstał port drzewny – przestrzeż służąca do magazynowania drewna w jego spławie na zachód. Funkcjonował on do 1906 roku, a następnie został zaadaptowany na tor regatowy, na którym odbywały się liczne regaty wioślarskie i zawody kajakowe.

Praca flisaków została uwieczniona na wielu fotografiach Bydgoszczy z przełomu XIX i XX wieku. Na czarno-białych zdjęciach można zobaczyć między innymi pnie płynące Brdą obok Starego Rynku czy skład drewna na terenie obecnej hali Astoria. Zachowały się też ryciny przedstawiające działalność flisaków.

Węgierskość Bydgoszczy

Nowa rzeźba nad Brdą ma nawiązywać nie tylko do historii Bydgoszczy, ale również przypominać o węgierskim wkładzie w rozwój naszego miasta, a szczególnie – budowę Kanału Bydgoskiego. Pomysłodawcą realizacji tej inwestycji oraz pierwszym projektantem był węgierski kartograf Ferenc Flórián Csáky, który pełnił służbę na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na cześć dokonań Węgra między innymi nazwano jego imieniem skwer przy Śluzie Staromiejskiej.

O jego działalności można przeczytać również w książce „Węgierski wkład w rozwój Bydgoszczy” Marka Pietrzaka, która stała się inspiracją do powstania rzeźby flisaka. – Na jednej z map zamieszczonych w tej książce pojawiła się postać flisaka. Pomyślałem sobie, że dla upamiętnienia tej postaci warto by było postawić taką rzeźbę w Bydgoszczy. Zacząłem czynić starania w tym kierunku i mam nadzieję, że się uda. Wydaje mi się, że to ciekawy wątek w historii Bydgoszczy – wyjaśnia autor książki, a zarazem pomysłodawca projektu, który obecnie sprawuje funkcję konsula honorowego Węgier. – To będzie szansa na pokazanie w pewnym stopniu węgierskości Bydgoszczy – mówi Pietrzak.

To nie pierwszy jego pomysł na stworzenie nowej rzeźby w mieście nad Brdą. – Jeżdżąc na Węgry staram się tutaj do Bydgoszczy i województwa przywozić jakieś ciekawe rzeczy. Po wizycie u jednego z nieżyjących już rzeźbiarzy węgierskich Martona László byłem zauroczony wykonaną przez niego rzeźbą Małej Księżniczki, która siedzi na balustradzie na bulwarze w Budapeszcie. Pomyślałem wtedy, że fajnie by było zrobić coś takiego w Bydgoszczy – opowiada Pietrzak. Tego pomysłu nie udało się jednak zrealizować z względów finansowych.

Postać jak z rycin

Zadania wykonania rzeźby flisaka podjął się Michał Kubiak. Bydgoski artysta rzeźbiarz jest autorem między innymi Ławeczki Mariana Rejewskiego, rzeźby Wędrowiec przy ulicy Gdańskiej czy posągu Andrzeja Szwalbego na placu przed Filharmonią Pomorską. Jaki będzie wykonany przez niego flisak? – Rzeźba będzie miała około dwóch metrów wysokości i będzie przedstawiać mężczyznę w kapeluszu, w sile wieku, trzymającego w lewej ręce wiosło – opowiada Michał Kubiak i podkreśla, że nie będzie ona przypominać żadnej konkretnej postaci. Zaznaczony jest jedynie portret męski, który nie sugeruje podobieństwa do kogokolwiek.

Artysta tworząc projekt rzeźby wzorował się na starych rycinach przedstawiających pracę flisaków. Rzeźba ma prezentować jego autorską interpretację tematu flisaka. – To będzie stylistyka, która jest charakterystyczna dla mojego cyklu pod tytułem „Wędrowcy”. Będzie stylistycznie nawiązywać do rzeźby znajdującej się na ulicy Gdańskiej – dodaje Kubiak.

Rzeźba Flisaka znajduje się już na końcowym etapie tworzenia i wkrótce ma trafić do odlewni.

Atrakcja nie tylko dla turystów

Wykonywana rzeźba ma stanąć na nabrzeżu Brdy obok mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Ulokowanie jej w centrum miasta również nie jest przypadkowe. – Ta lokalizacja jest na tyle ciekawa, że tworzy pewną oś widokową. Szczególnie zależało mi na stworzeniu kontekstu rzeźby względem mostu i jego osi widokowej. Myślę, że będzie to atrakcyjne dla turystów i mieszkańców – wyjaśnia plastyk miejski Marek Iwiński. Zapowiada on również, że rzeźba zostanie podświetlona w atrakcyjny sposób. – To wcale nie jest konkurencja dla Przechodzącego przez rzekę, tylko jakby uzupełnienie miasta w tego typu atrakcje – dodaje Marek Pietrzak.

Odsłonięcie rzeźby nastąpi 10 grudnia w ramach zakończenia trwającego właśnie w całej Polsce Roku Kultury Węgierskiej. Projekt realizowany jest we współpracy z miastem Bydgoszcz.


Powiązane treści