Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

S5: „Dziwne” oznakowanie węzła Bydgoszcz Północ. Czy GDDKiA wprowadzi zmiany?

Dodano: 29.08.2022 | 11:26

Na zdjęciu: Kierowcy poruszający się S5 zwracają uwagę, że oznakowanie na węźle Bydgoszcz Północ wymaga zmian. Zamiast nakierowania na Fordon czy centrum, tablica wskazuje na Strzelce Dolne czy lotnisko.

Fot. screen z video

Bydgoszcz Północ to ważny węzeł drogi ekspresowej S5 w rejonie Bydgoszczy, umożliwiający wjazd na trasę od strony Osielska i Fordonu. Jego rozmiary i skomplikowany układ powodują, że kierowcy gubią się na nim, przegapiając możliwość szybkiego zjazdu w stronę Bydgoszczy. Zmotoryzowani postulują o zmianę oznakowania na węźle, uwzględniające bliskość Fordonu i centrum miasta, a nie Strzelec Dolnych. Co na to GDDKiA?

Węzeł Bydgoszcz Północ łączy drogi wojewódzkie nr 239 i 244 z drogą ekspresową S5. Umożliwia on wjazd i wyjazd na trasę szybkiego ruchu dla podróżnych jadących z Bydgoszczy przez Osielsko i Fordon. To spory, dwuczęściowy węzeł, który rozprowadza auta na kilku trasach, także tych lokalnych (np. z Bydgoszczy do popularnego zwłaszcza latem Borówna).

Wielu kierowców, jadących już niemal gotową S5 od strony Gdańska, zwraca uwagę na problematyczne oznakowanie na węźle. Temat poruszono w wątku dotyczącym ekspresówki na forum Skyscrapercity; użytkownicy zwrócili uwagę, że zjazd z „eski” w stronę Bydgoszczy jest zbyt krótki, a dodatkowym problemem jest w ich opinii fatalne oznakowanie węzła. Tablice wskazują bowiem, że zjeżdżając z S5 na drogę wojewódzką 244, dojedziemy jedynie do Strzelec Dolnych, a nie do Fordonu, czyli części miasta zamieszkanej przez ponad 60 tysięcy osób.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Przebudowa Pod Skarpą czeka na ważne pozwolenie. Prace wreszcie ruszą w 2023 roku?

Drugi błąd to brak wskazania, że zjazd w stronę Bydgoszczy przez Osielsko nie ma dopisku „Centrum”, a „Lotnisko”. – Brak oznaczenia Bydgoszcz Centrum powoduje, że już teraz sporo osób przejeżdża zjazd do Bydgoszczy, dowiadując się o tym na węźle Maksymilianowo – nie ukrywa jeden z forumowiczów, proponujących Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wprowadzenie zmian. – Lotnisko w Bydgoszczy znajduje się od strony południowej, dość blisko parku przemysłowego (jadąc od strony Gdańska). Jaki jest sens prowadzenia ruchu na lotnisko przez Bydgoszcz w osi północ – południe? Ruch do Parku Przemysłowego jest kierowany (słusznie) po obwodnicy Bydgoszczy – dodaje cytowany wyżej użytkownik.

Porozmawialiśmy z kilkoma innymi kierowcami, którzy poruszali się węzłem Bydgoszcz Północ. Potwierdzają oni powyższe obserwacje i wskazują, że prowadzącym pojazdy zdarza się „przegapić” zjazd w stronę Fordonu czy centrum Bydgoszczy. – I to raczej dlatego, że na tablicy jest napisane „Strzelce Dolne”, a nie ma na nich nic o Fordonie – mówi nam pan Artur. – Kiedyś „przestrzeliłem” tam zjazd. Tam jest bardzo dziwnie oznakowanie – podkreśla pan Kamil.

Oznakowanie węzła Bydgoszcz Północ. Czy GDDKiA wprowadzi zmiany?

Użytkownicy Skyscrapercity złożyli do bydgoskiego oddziału GDDKiA propozycje zmian w oznakowaniu węzła Bydgoszcz Północ. Zapytaliśmy rzecznika prasowego oddziału o to, czy dyrekcja widzi możliwość modyfikacji treści tablic, które jak widać na wielu przykładach wprowadzają zmotoryzowanych w błąd.

Węzeł Bydgoszcz Północ jest węzłem zespolonym. Stąd na trasie głównej na drogowskazach tablicowych na jezdni prawej (kierunek na Bydgoszcz), wskazuje się w pierwszej kolejności Strzelce Dolne, ponieważ poprzez jezdnie zbiorczo – rozprowadzająca pierwsza łącznica zjazdowa prowadzi właśnie na ten kierunek. W dalszym etapie podróży pojawia nam się łącznica zjazdowa na Bydgoszcz (tutaj wskazuje się dzielnice Fordon) – podkreśla Julian Drob.

CZYTAJ TAKŻE: Ulice na bydgoskich osiedlach do przebudowy. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie

Rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA dodaje, że wykonawca odcinka drogi ekspresowej S-5 nie zamontował jeszcze pełnego oznakowania kierunkowego, a kierowcy jadący do Fordonu mogą kierować się przez wcześniejszy węzeł Trzeciewiec (zgodnie z zatwierdzonym projektem stałej organizacji ruchu) drogą wojewódzką nr 256. – Główny potok ruchu jadący drogą ekspresową S5 docelowo wykona manewr zjazdu poprzez węzeł, co odciąży przedmiotowe skrzyżowanie od niepotrzebnego prowadzenia dodatkowego kierunku ruchu – uzupełnia Drob.

Generalna Dyrekcja uważa także, że kierunek „Centrum” jest wskazywany na węźle Bydgoszcz Zachód (czyli połączeniu S5 z ulicą Grunwaldzką), ponieważ przebudowana niedawno trasa przez Osową Górę i Czyżkówko ma większą przepustowość niż Szosa Gdańska, która obecnie jest drogą wojewódzką nr 239. Dwujezdniowy odcinek tej trasy rozpoczyna się dopiero po wjeździe do Bydgoszczy.

Konsekwencją prowadzenia głównego strumienia ruchu DW 239 byłoby powstawanie znacznych zatorów drogowych na i tak już mocno obciążonym układzie drogowym. Wszystkie skrzyżowania na DW 239 w Osielsku sterowane są poprzez sygnalizację świetlną a punkty usługowo – handlowe czy użyteczności publicznej zlokalizowanie bezpośrednio w otoczeniu drogi powodują znaczne zwiększenie czasu przejazdu – dodaje Drob.

Reasumując: Bydgoski oddział GDDKiA uznaje, że oznakowanie kierunkowe węzła Bydgoszcz Północ jest prawidłowe, bezpieczniejsze oraz bardziej przejrzyste dla kierowców, jak i osób chcących odwiedzić miasto Bydgoszcz. Czy te wyjaśnienia zadowolą kierowców? Czekamy na ich opinię.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Budowa drogi S5. Obie jezdnie na jednym z odcinków już do dyspozycji kierowców!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mmmmmm
Mmmmmm
1 rok temu

Tłumaczenie Pana z gdaki jak małego dziecka….to według takiej logiki kierowanie na lotnisko w tym miejscu jaki ma sens?Co raz wieksi ignoranci w tym wszystkim siedzą.

ANDRZEJ
ANDRZEJ
1 rok temu

Absurd. Wystarczy zrobić duży napis Bydgoszcz i wskazać od Armii Krajowej. Wtedy ci z Bartodziejów nie pojadą Grunwaldzką lub z powrotem WZ.

Maciej
Maciej
1 rok temu

Też przeleciałem na Poznań zamiast dojechać na os. Leśne. Strzelce mają pierwszeństwo przed Bydgoszczą:)

Arek
Arek
1 rok temu

To w Bydgoszczu maja lotnisko ?!

Jan
Jan
1 rok temu

To oznakowanie jest fatalne. 1 raz kiedy otwarto węzeł, chcąc dojechać do WORDu, przejechałem zjazd i musiałem skręcić w Maksymilianowie.

Inna sprawa czemu na tablicach nie ma Osielska? Bardzo duża gmina, a nie wiadomo gdzie skręcić.

Widac projektowaly to osoby nie znajace Bydgoszczy i okolic.

BOŻENA
BOŻENA
1 rok temu

Oznakowanie fatalne, moja rodzina rowniez zawracała w Maksymilianowie.

HRo
HRo
1 rok temu

Na logikę biorąc – większe znaczenie ma oznaczenie dużej dzielnicy jak choćby Fordon, niż małej wsi jak Strzelce. Taki argument powinien być zrozumiały dla drogowców, ale jak widać w ich przypadku bywa inaczej. Co za tym idzie, większa ilość pojazdów kierować się będzie do Fordonu.

Maciej
Maciej
1 rok temu

Właśnie jechałem dwa dni temu z Gdańska do Poznania i na odcinku obwodnicy Bydgoszczy oznakowanie na wszystkich węzłach jest dziwne. W sumie nie wiadomo w którym momencie można zjechać do Bydgoszczy i w jakiej jej części się znajdziemy. Jest pełno informacji w których można się pogubić a tych najważniejszych brak. Wyjeżdżając dopiero na Poznań oznakowanie jest proste i logiczne. Według władz GDDKiA jeśli ktoś zna drogę to trafi do Bydgoszczy ? po co zmieniać i robić niepotrzebne koszty dla obcych przejezdnych

Last edited 1 rok temu by Maciej
Janusz Targowski
Janusz Targowski
1 rok temu

szkoda gadania GDDKiA wiedzą swoje. Koniec kropka. To jak dyskusja z kuchennym taboretem.

MMA
MMA
1 rok temu

Jak Pan z GDDikA ze dwa razy pojedzie, a będzie sie śpieszył zamiast 12 km – 32 km to od razu znajdzie właściwą interpretację oznakowania.
Proszę Pana – węzeł Bydgoszcz Północ jest źle opisany i mówią to Panu użytkownicy, którzy regularnie korzystają z tej inwestycji, przeznaczonej dla nich, a nie dla GDDiKA