Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zachodni wiadukt Armii Krajowej będzie przebudowany. Prace mają potrwać rok

Dodano: 29.03.2022 | 10:04

Na zdjęciu: Zachodni wiadukt w ciągu alei Armii Krajowej będzie wyglądał identycznie jak wschodnia przeprawa, przebudowana w latach 2019-20.

Fot. Jakub Soboczyński

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na przebudowę zachodniego wiaduktu w ciągu alei Armii Krajowej.

Wiadukty w ciągu alei Armii Krajowej oddano do użytku w 1984 roku. Był to jeden z elementów budowy nowej, dwupasmowej drogi w kierunku Osielska. Po kilkudziesięciu latach eksploatacji, w 2019 roku rozpoczęto remont wschodniej przeprawy. Roboty zakończono wiosną 2020 roku – pochłonęły one ponad 20 milionów złotych. W ramach inwestycji powstał zupełnie nowy wiadukt z chodnikiem i drogą dla rowerów, utrzymany w kolorystyce niebiesko-szarej z białymi gzymsami. Przebudowano także przejścia dla pieszych przez al. Wyszyńskiego, znajdujące się przy pobliskim cmentarzu.

W tym roku drogowcy zaplanowali przebudowę zachodniej przeprawy. W budżecie miasta na ten cel zarezerwowano 15 milionów złotych – w poniedziałek, 28 marca ZDMiKP ogłosił postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę prac. Obejmują one rozbiórkę starej konstrukcji, zaprojektowanie nowej i roboty budowlane.

Nowy obiekt będzie wyglądał identycznie jak sąsiedni wiadukt – pojawią się łuki nośne z rur stalowych oraz podwieszone do nich przęsło stalowe. Pożądana długość gwarancji to 15 lat. Jeśli w trakcie prac nie wystąpi konieczność dodatkowych robót, prace budowlane potrwają około roku – informuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP. Tak jak w przypadku wschodniej przeprawy, zachodni wiadukt będzie wyposażony w chodnik i drogę dla rowerów, która zostanie połączona z przejściem dla pieszych na przedłużeniu ulicy Czerkaskiej i pochylnią prowadzącą w kierunku lasu po stronie północnej.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koniec stref bezpieczeństwa w autobusach i tramwajach. Kierowcy przeciwni sprzedaży biletów [SONDA]

Zachowane zostaną dwa pasy ruchu dla samochodów, natomiast zlikwidowany zostanie nieużywany pas awaryjny, a odzyskane w ten sposób miejsce przeznaczone zostanie na drogę rowerową. Funkcjonalnie należy się spodziewać „lustrzanego” układu w porównaniu do tego, który wybudowano razem z wiaduktem wschodnim – podkreśla Okoński.

Przy ocenie ofert bydgoscy drogowcy wezmą pod uwagę cenę (60% wagi), gwarancję jakości na zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych (20% wagi) i termin wykonania podpór oraz konstrukcji stalowej przęsła i łuków nośnych (20% wagi). Zarząd dróg zakłada, że podpory i przęsła mają być wykonane do końca 2022 roku. Termin otwarcia ofert wstępnie ustalono na 12 kwietnia – może on jednak ulec zmianie.

Warto dodać, że od ubiegłego miesiąca wiaduktom patronuje Jan Nowak-Jeziorański, legendarny Kurier z Warszawy. W ten symboliczny sposób rada miasta upamiętniła też 70. rocznicę uruchomienia pierwszej audycji Radia Wolna Europa, oddając cześć jej dyrektorowi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments