Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaFOTORELACJEGalerieNowy wiadukt w regionie. Przeprowadzono próby obciążeniowe [ZDJĘCIA]
17.04.2024 | 13:33

Nowy wiadukt w regionie. Przeprowadzono próby obciążeniowe [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

W Terespolu Pomorskim trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą. Inwestycja o wartości ponad 15 mln zł finansowana jest z budżetu samorządu województwa. Ostatnio przeprowadzono próbę obciążeniową nowej konstrukcji.

Nowy wiadukt w ciągu drogi Świecie – Tuchola jest konstrukcją jednoprzęsłową o długości 48 metrów. Na obiekcie o szerokości blisko 15 metrów poza jezdnią zaprojektowano także ciąg pieszo-rowerowy, który połączy odcinki trasy rowerowej wybudowanej podczas modernizacji drogi wojewódzkiej nr 240.

Wiadukt wyposażono w odwodnienie, bariery i balustrady, a jego nośność wzrosła do 40 ton. Zmodernizowany obiekt umożliwi też docelową przebudowę magistrali kolejowej wraz z podniesieniem prędkości na torowisku z Bydgoszczy do Trójmiasta do 160km/h – wymienia urząd marszałkowski.

Urzędnicy dodają, że wykonawca zrealizował już wszystkie prace konstrukcyjne, wybudował nowe przyczółki, osadził na nich pomost, zamontował łuki nośne, wykonał podbudowę z kruszywa na drogach dojazdowych i ułożył nawierzchnię na dojazdach. Na ścieżce pieszo-rowerowej wykonane zostaną nawierzchnie z żywic. Konstrukcja została zabezpieczona przed korozją i pomalowana. W piątek (12 kwietnia) przeprowadzono testy obciążeniowe.

Prace realizowane są zgodnie z harmonogramem. Zakończenie wszystkich robót i otwarcie wiaduktu planowane jest na czerwiec. Po odbiorach obiekt objęty będzie siedmioletnią gwarancją. Wykonawcą jest spółka Marbro z Gdańska – zapewniają przedstawiciele marszałka.

Warto wspomnieć, że w 2019 roku zakończyła się gruntowna modernizacją dwóch odcinków drogi nr 240 pomiędzy Tucholą i Bysławiem (13 km) w powiecie tucholskim oraz pomiędzy Polskim Konopatem i Terespolem Pomorskim (2,5 km) w powiecie świeckim. Inwestycja o wartości 72 milionów złotych powstała w w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

W powiecie świeckim przygotowujemy się do realizacji kolejnych inwestycji. Jeszcze w tym roku zlecimy remont DW272 w Laskowicach i kolejnych odcinków DW 240 pomiędzy Franciszkowem i Bramką, a także DW214 odcinek Blizawy – Lipniki. W marszałkowskim programie przebudowy miejsc niebezpiecznych uwzględniliśmy przebudowę skrzyżowania w Plewnie na połączeniu drogi wojewódzkiej nr 240 z drogami powiatowymi na Drzycim i Poledno oraz w Błądzimu na połączeniu drogi wojewódzkiej nr 240 z drogami powiatowymi na Pruszcz i Drzycim – dodaje biuro prasowe marszałka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments