Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Więcej pieniędzy na rewitalizację Starego Fordonu. Pozwoli to wybrać wykonawcę kolejnego etapu prac

Dodano: 25.02.2021 | 10:05

Na zdjęciu: Nad Wisłą w Starym Fordonie powstaną nowe trakty spacerowe i miejsca do rekreacji.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Miasto zwiększyło budżet na ważną część rewitalizacji Starego Fordonu. Pozwoli to rozstrzygnąć przetarg na kompleksową rewitalizację uliczek i terenów zielonych pomiędzy ulicą Bydgoską i brzegiem Wisły. Inwestycja pochłonie około 25 milionów złotych.

Przetarg na przebudowę ulic Nad Wisłą, Promenada, Zakładowej, Rybaki i Frycza-Modrzewskiego oraz odnowę terenów zielonych nad „królową polskich rzek” prowadzi Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Na początku stycznia poznaliśmy oferty potencjalnych wykonawców. – Zamierzaliśmy przeznaczyć na tą inwestycję ponad 22 miliony złotych (dokładnie 22,7 miliona – przyp. red.). Do przetargu zgłosiły się trzy firmy, które oszacowały wartość zadania na kwotę od ponad 21,5 miliona do prawie 28,3 miliona złotych – przekazywał rzecznik prasowy bydgoskich drogowców Tomasz Okoński. Jak wynika z informacji z otwarcia kopert, najtańszą propozycję złożył bydgoski Betpol, który chciał wykonać prace za wspomniane 21,5 miliona. Druga spółka – Strabag – zaproponowała 24,6 miliona złotych. Najdroższą ofertę przedstawiło konsorcjum Kormostu i Polskich Surowców Skalnych – 28,3 miliona.




Jak informuje urząd miasta, do rozstrzygnięcia postępowania konieczne okazało się zwiększenie środków na ten cel o 3,4 miliona złotych. W środę (26 lutego) wniosek o zmianę budżetu zaakceptowali radni. Ta decyzja pozwoli na podpisanie umowy z wykonawcą. Drogowcy nie ukrywali, że zależało im na przekazaniu placu budowy wczesną wiosną.

To ważna decyzja dla mieszkańców tej części Bydgoszczy – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Bez zagospodarowanych nabrzeży nie moglibyśmy mówić o pełnej rewitalizacji, na którą Stary Fordon czekał od kilkudziesięciu lat – dodaje prezydent. I zaznacza, że w Starym Fordonie podejmowane są cenne inicjatywy społeczne. – Dzięki nim m.in. popularyzowana jest wielokulturowa historia Fordonu, organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne. W ten sposób szybciej osiągniemy cel. Stary Fordon będzie przyciągał turystów, zachęcał do wypoczynku. Liczę, że będzie też częścią Bydgoszczy, której potencjał docenią też inwestorzy gotowi uzupełniać  zabudowę  i otwierający nowe usługi – komentuje Bruski.

Kolejny etap rewitalizacji Starego Fordonu zakłada budowę i przebudowę ulic: Promenada (na istniejącym odcinku Nad Wisłą do Filomatów wraz z jej przedłużeniem w kierunku wschodnim aż do wału przeciwpowodziowego w rejonie ulicy Rybaki), Filomatów (wraz z zejściem na ulicę Promenada), Zakładowej, Nad Wisłą, Frycza-Modrzewskiego (do budowanego umocnionego nabrzeża), Kapeluszników (od ulicy Sikorskiego w kierunku Wisły oraz w kierunku terenów rekreacyjnych nad Wisłą), a także północnej części ulicy Rybaki.

Więcej pieniędzy na rewitalizację Starego Fordonu. Pozwoli to wybrać wykonawcę kolejnego etapu prac

Zobacz również:

Znamy wykonawcę nowych mostów Kazimierza Wielkiego

– Na nawierzchniach tych ulic będą stosowane kamienne kostki oraz płyty chodnikowe. Warto podkreślić, że wykorzystamy między innymi granitową kostkę, która pozostała po remontach ulicy Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Projekt zakłada również budowę i przebudowę wszelkiej infrastruktury technicznej występującej w pasach drogowych oraz na terenach rekreacyjnych – przekonuje biuro prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy.

W pasie zieleni nad Wisłą ulokowana będzie infrastruktura umożliwiająca aktywne spędzanie wolnego czasu. Powstaną tam m.in.: skatepark, tor dla rowerzystów typu pumptrack (podobny wybudowano na Miedzyniu), plac zabaw, ścianka do wspinaczki, boisko do siatkówki plażowej czy plac ćwiczeń. Na cele rekreacyjne przebudowane będzie też podwórko przy ul. Sikorskiego 2. Projekt zakłada też dużą liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz budowę ścieżek dydaktycznych na terenach o dużej wartości przyrodniczej. – Wszystkie rozwiązania zostały skonsultowane z przedstawicielami mieszkańców i uwzględniają  maksymalny stopień ochrony środowiska naturalnego – zaznacza UMB.

Prace budowlane w rejonie rzeki potrwają około dwóch lat. Roboty będą dzielone na etapy, a ich wykonawca udzieli pięcioletniej gwarancji na wykonane prace. Inwestycja będzie finansowana z wykorzystaniem europejskich środków na Gminny Program Rewitalizacji.

Obecnie w Starym Fordonie trwają remonty siedmiu kamienic oraz przebudowa fragmentu brzegu Wisły. W ramach tej drugiej inwestycji zaplanowano realizację nabrzeży: tarasowego widokowego, tarasowego z miejscami cumowniczymi dla małych jednostek pływających oraz pionowego do cumowania statków. Przewidziano również wykonanie slipu. Prace, prowadzone przez grudziądzką firmę Melbud, rozpoczęły się jesienią. Budowa nabrzeża ma zakończyć się pod koniec 2021 roku, ale zgodnie z zapisami przetargu termin wykonania zamówienia może zostać przesunięty m.in. ze względu na stan epidemii czy warunki pogodowe.

4.2 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments