Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mieszkańcy chcą Wielkiej Pętli Fordonu. Kiedy I etap inwestycji zostanie odblokowany?

Dodano: 06.01.2023 | 14:31

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać Wielka Pętla Fordonu.

Fot. mat. prasowe

W czwartek, 5 stycznia ogłoszono wyniki głosowania w kolejnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Po raz kolejny jednym ze zwycięskich projektów ponadosiedlowych został odcinek Wielkiej Pętli Fordonu. Mieszkańcy co roku wybierają kolejne etapy trasy, wymyślonej przez fordońskich społeczników – i to mimo trudności z jej realizacją. Kiedy władze miasta odblokują realizację pierwszego, wybrany prawie cztery lata temu, fragmentu infrastruktury dla pieszych, osób z niepełnosprawnościami i rowerzystów?

Wielka Pętla Fordonu docelowo ma mieć długość ok. 21 kilometrów i okalająć Fordon z każdej strony. Wykonana z asfaltu trasa służyć będzie rowerzystom, pieszym, biegaczom i osobom z niepełnosprawnościami. Głównymi cechami pętli mają być: komfort i bezpieczeństwo (trasa ma być w całości oświetlona, a także objęta monitoringiem) oraz dostosowanie dla osób w każdej kategorii wiekowej i wspominanych osób z niepełnosprawnościami.


KLIKNIJ: Bydgoski Budżet Obywatelski 2022: znamy wyniki! Zobacz, co powstanie na Twoim osiedlu


Kolejne odcinki WPF są od kilku lat regularnie zgłaszane przez fordońskich społeczników do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego i równie regularnie wygrywają głosowanie. Budowa pierwszego odcinka pętli wciąż jednak się nie rozpoczęła – inwestycja została zablokowana. – W związku z poważnymi zarzutami formułowanymi wobec przewodniczących dwóch rad osiedli, sprawą zajęła się komisja rewizyjna – powiedział Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Jak podkreśla, to właśnie komisja (jej przewodniczącym jest szef klubu radnych PiS Jarosław Wenderlich) powinna podjąć decyzję w tej sprawie.

Oczekujemy na jednoznaczne rozstrzygnięcie. Jeżeli komisja rewizyjna zajmie stanowisko, że uchwały są ważne i nie stwierdza nieprawidłowości, to przetarg zostanie odblokowany. Mamy bowiem gotową dokumentację i możemy ogłosić postępowanie nawet jutro. Komisja może też jednak stwierdzić, że sprawę powinny zbadać inne organy – stwierdził Sztybel. Dodał też, że komisja próbowała już dwukrotnie przekazać dokumentację do rozpatrzenia prezydentowi Rafałowi Bruskiemu, lecz zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym prezydent nie kontroluje rad osiedli. – Tym organem jest rada miasta – mówił wiceprezydent.

W skład komisji rewizyjnej wchodzą (poza Wenderlichem) także radni Wojciech Bulanda, Robert Langowski, Jakub Mikołajczak, Katarzyna Tomaszewska oraz „wybrańcy” mieszkańców Fordonu: Wojciech Bartoszek, Kazimierz Drozd i Katarzyna Zwierzchowska. Czy przedstawiciele obywateli podejmą wreszcie jakąkolwiek decyzje i „odblokują” wspieraną przez mieszkańców inwestycję? Dodajmy, że zarzuty blokujące wyczekiwaną przez mieszkańców Wielką Pętle mają głównie charakter prywatny – inwestycja, wybierana przez ostatnie lata przez kilka tysięcy fordoniaków jest blokowana przez inicjatywę głównie dwóch osób kierujących się jedynie własnymi pobudkami.

Co z inwestycjami BBO w Fordonie? Będzie spotkanie

W Fordonie (podzielonym na cztery jednostki pomocnicze miasta) co roku wybieranych jest kilka projektów osiedlowych  – w tym roku do realizacji po raz pierwszy trafi również kilka mikrozadań. Sporo z nich nadal czeka na wykonanie (m.in. ciąg pieszo-rowerowy przy ulicy Andersa, ścieżka między Bydgoskich Olimpijczyków a Andersa, doposażenie tzw. parku Milenijnego czy ścieżki obok tężni przy Hallera). Michał Sztybel zadeklarował, że w związku z sporą liczbą zadań BBO na terenie Fordonu chętnie spotka się w lutym z mieszkańcami Fordonu, by omówić stan ich realizacji.

Z uwagi na sytuację związaną z pierwszym etapem WPF, odcinki w rejonie osiedla Tatrzańskiego zostały przekazane Zarządowi Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, który w najbliższym czasie ma ogłosić przetarg na ich projektowanie. – Będziemy starali się monitorować prace nad nimi, aby mieszkańcy wreszcie widzieli efekty – dodał Sztybel.

Wielka Pętla Fordonu – odcinki

  • Pierwszy fragment WPF od Doliny Śmierci do okolic ulicy Rataja (projekt ponadosiedlowy wybrany w 2019 roku) – zadanie czeka na „odblokowanie” i ogłoszenie przetargu przez Urząd Miasta Bydgoszczy
  • Tatrzańska trasa spacerowo-rowerowa w ramach przebiegu Wielkiej Pętli Fordonu na os. Tatrzańskim (projekt osiedlowy wybrany w głosowaniu w 2020 roku), obejmuje odcinek w rejonie SP 67 przy Kromera – zadanie przejęte przez ZDMiKP, czeka na ogłoszenie przetargu na projekt
  • Kontynuacja WPF od Kromera do wału wiślanego (projekt ponadosiedlowy wybrany w 2020 roku) – zadanie przejęte przez ZDMiKP, czeka na ogłoszenie przetargu na projekt
  • Kontynuacja WPF od Doliny Śmierci w kierunku ulicy Pod Skarpą (projekt wybrany w głosowaniu w 2021 roku)
  • Kolejny etap Wielkiej Pętli Fordonu wzdłuż ul. Wierchowej i Geodetów, na odcinku od ul. Tatrzańskiej do ul. gen. T. Bora-Komorowskiego (projekt uzyskał 2469 głosów w głosowaniu BBO w 2022 roku)

Czytaj także: Mieszkańcy Osowej Góry są załamani! Dostali gigantyczne podwyżki czynszów

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok temu

Szkoda, że tak się to przeciąga. Z lepszych wiadomości, jest ładny wyasfaltowany trakt pieszo rowerowy aż do ronda z Geodetów, i wyasfaltowany bardzo zniszczony chodnik na Pelplińskiej aż do pętli. Przydałoby się jeszcze tanim kosztem poprawić zniszczony asfalt na Twardzickiego, nawet tak budżetowo jak kiedyś Fordońską (ułożono tylko nowy dywanik i na lata starczyło). Połączenie od biedronki na Wolnej do przejścia z Kasztelańską też na plus. Zaczyna się powoli spinać sieć rowerowa na Fordonie

KOmiX
KOmiX
1 rok temu

Może jakaś mapka?