Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wielka Pętla Fordonu w końcu wystartuje? Oferta na budowę I etapu jest korzystna

Dodano: 10.10.2023 | 14:24

Na zdjęciu: W ramach I odcinka WPF powstanie potrzebny ciąg rowerowy wzdłuż ulicy Geodetów.

Fot. Alicja Chrobak

Firma Strabag złożyła jedyną ofertę w przetargu na wykonanie pierwszego etapu Wielkiej Pętli Fordonu – ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulic Geodetów i Wierchowej. Najważniejsze jest jednak to, że różnica pomiędzy jej kwotą, a budżetem ZDMiKP jest niewielka. 

We wrześniu drogowcy ogłosili długo wyczekiwany przetarg na budowę pierwszego (choć wybranego w ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego) odcinka Wielkiej Pętli Fordonu. Trasa wymyślona przez fordońskich społeczników ma mieć długość ok. 21 kilometrów i okalać Fordon z każdej strony, służąc biegaczom, rowerzystom czy osobom z niepełnosprawnościami.

Pierwszy odcinek Wielkiej Pętli Fordonu powstanie wzdłuż ulic Wierchowej i Geodetów, na odcinku od ulicy Tatrzańskiej do Bora-Komorowskiego. Zaprojektowano asfaltowy ciąg pieszo-rowerowy o szerokości trzech metrów; w ramach zadanie wykonane zostanie też przejście dla pieszych i przejazd rowerowy w południowej części skrzyżowania Wyzwolenia/Geodetów/Wierchowa.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Znamy Bydgoskie Drzewo Roku 2023! Został nim legendarny dąb z Fordonu


We wtorek, 10 października poznaliśmy szczegóły jedynej oferty złożonej w ramach postępowania. Firma Strabag wyceniła prace na 1,696 miliona złotych, a budżet ZDMiKP to 1,659 miliona. Przy tak małej różnicy wszystko wskazuje na to, że Strabag zostanie wybrany wykonawcą inwestycji, a oczekiwana przez tysiące mieszkańców inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Termin wykonania zamówienia ustalono na sześć miesięcy od dnia podpisania umowy w tym: etap pierwszy, czyli przebudowa ulic Geodetów i Wyzwolenia ma zostać wykonany w trzy miesiące od dnia podpisania umowy, a drugi – przebudowa ulicy Wierchowej – w sześć miesięcy od dnia podpisania umowy. Plac budowy ma zostać przekazany wykonawcy w przeciągu kilku dni po zawarciu kontraktu.

Dobrą informacją w sprawie Wielkiej Pętli jest też ogłoszenie, a następnie rozstrzygnięcie przez ZDMiKP przetargu na projekt odcinka od szkoły przy ulicy Kromera aż do ulicy Sudeckiej. Dokumentację wykona pracownia Koniczyna Grzegorza Bebyna, która stworzyła koncepcje dla budowy infrastruktury rowerowej wzdłuż wspomnianej Sudeckiej i Wyzwolenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomas
Tomas
8 miesięcy temu

Nareszcie!

Szymon
Szymon
8 miesięcy temu

Czekamy z niecierpliwością

Patryk
Patryk
8 miesięcy temu

Żarty… Tu wielka pętla, za chwilę równolegle kolejna DDR. I ci społecznicy co wymyślili przebieg kreśląc pętle po mapie w iście barejowskim stylu „a jezioro damy tu”. Widzę że z obszernych standardów szerokości i wygody niewiele zostało. Ciekawe jak kolejne kawałeczki połączą ze sobą. Już lepiej byłoby władować tą kasę w pełną przebudowę tzw. ścieżek rowerowych wzdluż Jarużyńskiej, Twardzickiego, Akademickiej, Andersa – te główne ciągi wprowadzić na XXI w. niż udowadniać i wyrzucać ludzi na „obrzeża” Fordonu

Michał
Michał
8 miesięcy temu

Czas najwyższy, ulica Geodetów jest bardzo niebezpieczna dla pieszych, zrobili ograniczenie prędkości , ale działa ono tylko jak stoi patrol Policji 😉