Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Startuje budowa pierwszego odcinka Wielkiej Pętli Fordonu. Można głosować na kolejne

Dodano: 03.11.2023 | 10:38

Na zdjęciu: Wielka Pętla Fordonu doskonale zepnie inne odcinki dróg rowerowych w Fordonie.

Fot. ZDMiKP

ZDMiKP poinformował o podpisaniu umowę na wykonanie pierwszego odcinka Wielkiej Pętli Fordonu. Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulic Geodetów i Wierchowej wybuduje firma Strabag. Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Kolejne odcinki WPF można wybrać w rozpoczętym wczoraj głosowaniu w edycji 2023.

We wrześniu drogowcy ogłosili długo wyczekiwany przetarg na budowę pierwszego (choć wybranego w ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego) odcinka Wielkiej Pętli Fordonu. To idea zainicjowana przez fordońskich społeczników i wspierana przez tysiące mieszkańców – i to nie tylko z Fordonu. Trasa – tam gdzie jest to możliwe – ma posiadać wydzieloną część dla rowerzystów oraz drugą dla pieszych, biegaczy, spacerowiczów. Jej północna część ma przebiegać u podnóża Górek Fordońskich od osiedla Eskulapa do Tatrzańskiego. Poprzez ulice Wierchową i Geodetów łączyć ma się z otaczającym od wschodu Fordon wałem przeciwpowodziowym.

W Starym Fordonie w ramach rewitalizacji powstają natomiast odcinki trasy łączące wał wiślany z ulicą Promenada. Dalej trasa pobiegnie w kierunku Brdyujścia, przekroczy ulicę Fordońską w okolicach ulicy Kaliskiego i przez planowany park akademicki obok kampusu Politechniki Bydgoskiej dotrze do skrzyżowania ulic Akademickiej i Rejewskiego. Tam połączy się z istniejącą już drogą rowerową wzdłuż ul. Matki Teresy z Kalkuty prowadzącą na osiedle Eskulapa. Długość całego ringu to ponad 20 kilometrów.


SPRAWDŹ: Jak ma wyglądać Wielka Pętla Fordonu?


Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma – Strabag – która początkowo zaproponowała ofertę 1,696 miliona złotych. Ta nieco przewyższała budżet ZDMiKP. Strabag złożył jednak dodatkową propozycję wynoszącą 1,658 miliona, która idealnie wpasowała się w oczekiwania drogowców. Ci podpisali już umowę ze Strabagiem – zgodnie z zapisami postępowania, w ciągu najbliższych dni przy Geodetów powinny rozpocząć się już pierwsze prace.

Inwestycje podzielono na etapy: pierwszy, czyli przebudowa ulic Geodetów i Wyzwolenia ma zostać wykonany w trzy miesiące od dnia podpisania umowy, a drugi – przebudowa ulicy Wierchowej – w sześć miesięcy od dnia podpisania umowy. Zadanie obejmuje realizacje ciągu pieszo-rowerowego wraz z utwardzaniem lub przebudową będą zjazdów na teren posesji. – Twardą nawierzchnię i wyniesioną formę zyska też skrzyżowanie ulic Tatrzańskiej i Wierchowej. Na skrzyżowaniu z ul. Wyzwolenia zaplanowaliśmy za to bezpieczny przejazd oraz przejście dla pieszych – informuje zarząd dróg. Dzięki pomysłowi fordońskich społeczników, ulica Geodetów zyska oczekiwany od lat chodnik i trasę dla rowerów.

Pozostałe odcinki Wielkiej Pętli Fordonu czekają na projekt lub odblokowanie

Z początkiem września ZDMiKP zlecił natomiast zaprojektowanie odcinka pomiędzy SP67 przy ulicy Kromera a ulicą Wierchową. Pochłoną one ponad 300 tysięcy złotych. Dokumentacja i niezbędne pozwolenia zostaną skompletowane do końca 2025 roku. To najbardziej skomplikowany odcinek trasy wymagający m.in. pozyskania gruntów niebędących własnością miasta. Warto dodać, że równocześnie powstaje też dokumentacja dla drogi rowerowej, która połączyć ma istniejącą drogę w kierunku Jarużyna z okolicą pętli autobusowej na osiedlu Tatrzańskim.

Na finiszu są natomiast prace związane z odcinkiem trasy w Starym Fordonie, które zostały zlecone w ramach rewitalizacji terenów nad brzegiem Wisły. Z gotowej promenady pieszo-rowerowej będzie można skorzystać jeszcze w listopadzie – zapewniają drogowcy.

Miasto posiada także kompletną dokumentację na odcinek pomiędzy osiedlami Szybowników i Tatrzańskim. Zlecenie prac budowlanych zostało wstrzymane ze względu na zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach przy akceptacji projektu przez radę osiedla. Sprawa jest wciąż wyjaśniana, lecz dalsze blokowanie tej części WPF nie jest ani w interesie miasta, ani społeczników.

Wystartowało głosowanie w ramach tegorocznej edycji BBO. Można wybrać kontynuacje trasy

2 listopada o godzinie 12:00 rozpoczęło się głosowanie w ramach tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Spośród 473 zadań można wybrać dwa, które stanowią kontynuację Wielkiej Pętli Fordonu. Są to:

  • Projekt osiedlowy dla Nowego Fordonu: nr 1 – Trasa spacerowo-rowerowa w parku Akademickim w ramach przebiegu Wielkiej Pętli Fordonu
  • Projekt ponadosiedlowy nr 2: Wielka Pętla Fordonu – kontynuacja. Obejmie on odcinek od Bora-Komorowskiego w stronę wału wiślanego, łącząc się z infrastrukturą przy ulicy Andersa oraz przede wszystkim z etapem przy Geodetów

Głosowanie odbywa się na stronie www.bydgoszcz.pl/BBO

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomas
Tomas
5 miesięcy temu

Mamy koniec 29 stycznia 2024 czyli prawie 3 miesiace od ukazqnia sie wiadomosci i nic sie nie dzieje z ta budową.