Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
72% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 15 • L 14
18C
Sob
17C
Nd
17C
Pon
16C
Wt
15C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWielką termomodernizację bydgoskich szkół i przedszkoli czas zacząć. Na początek prace w sześciu miejscach
budowlanka bydgoszcz
07.06.2021 | 19:58

Wielką termomodernizację bydgoskich szkół i przedszkoli czas zacząć. Na początek prace w sześciu miejscach

Na zdjęciu: W poprzedniej perspektywie unijnej na zlecenie urzędu miasta dokonano kompleksowej termomodernizacji 28 budynków oświatowych, m.in. budynków Zespołu Szkół Budowlanych.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Jeszcze w tym rozpocznie się termomodernizacja sześciu bydgoskich placówek oświatowych. To początek kolejnego etapu Bydgoskiego Programu Termomodernizacji, składającego się z dwóch filarów – inwestycyjnego i edukacyjnego. Docelowo urząd miasta chce ocieplić wszystkie niewyremontowane budynki.

W poprzedniej perspektywie unijnej na zlecenie urzędu miasta dokonano kompleksowej termomodernizacji 28 budynków oświatowych. Prace pochłonęły łącznie ponad 130 milionów złotych, ale przyniosły już pierwsze oszczędności. Jak wyliczyli urzędnicy, dzięki inwestycjom udało się zaoszczędzić 58,6% energii. Teraz ratusz planuje kolejne inwestycje – trwają bowiem przygotowania do termomodernizacji 75 budynków. Wśród nich są przede wszystkim szkoły i przedszkola.


CZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoskie szkoły i przedszkola do remontu. Startuje wielka termomodernizacja


Oprócz korzyści w postaci obniżenia zużycia energii spodziewamy się również znacznej poprawy estetyki i warunków funkcjonowania budynków szkolnych. Chcemy, aby każda szkoła i przedszkole działały na wysokim standardzie – mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.
Przedstawiciele ratusza podkreślają, że w pierwszej kolejności modernizowane będą obiekty, w których audyt energetyczny wykazał największe potencjalne oszczędności energii. – Zlecamy projektowanie termomodernizacji wszystkich budynków. To, czy będą dostępne środki, jest zależne od nas w bardzo małym stopniu. Głównie zależy to od spojrzenia ogólnokrajowego. Krajowy Program Odbudowy przewiduje dofinansowanie wyłącznie jednej szkoły w danym powiecie, niezależnie od jego wielkości czy liczby szkół, które znajdują się na jego terenie. Na pewno będziemy starać się o to dofinansowanie, jednak potrzeby są dużo większe – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku miasto uzyskało dofinansowanie na remont szkół w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Urzędnicy starali się o uzyskanie na ten cel aż 375 milionów złotych, lecz ostatecznie Bydgoszcz otrzymała 25 milionów złotych.

Zdaniem Sztybla, program termomodernizacji jest istotny dla ochrony środowiska. – Te działania są niezwykle ważne, ponieważ dziś w Polsce większość energii pozyskiwana jest z węgla. Każda taka oszczędność na poziomie prawie 60% oznacza, że tej energii nie trzeba produkować. Nie ma lepszej drogi do niezależności energetycznej niż tego typu programy modernizacji – dodaje.

Urząd miasta zapewnia, że jeszcze w tym roku rozpoczną się prace budowlane w sześciu bydgoskich placówkach oświatowych: pięciu przedszkolach (nr 19 przy Grunwaldzkiej 13, nr 4 przy ulicy Żółwińskiej 1, przy SP 34 na Opławcu, nr 16 przy ulicy Bukowej 3 i nr 22 przy ulicy Piwnika-Ponurego 3 oraz w SP nr 22 przy ulicy Hutniczej 89. – W zakres tych inwestycji wchodzą m.in.: kompleksowa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian i dachu, a także wymiana instalacji cieplnych. Roboty ruszą pod koniec wakacji – informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści