Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 1 • L -1
1C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
4C
Pt
0C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBydgoszcz otrzymała 25 milionów złotych rządowej dotacji. Zostanie przeznaczona na ocieplenie miejskich budynków
4-09-2019_ Termomodernizacja_ Pałac Młodzieży Bydgoszcz - SF (2)
08.12.2020 | 19:24

Bydgoszcz otrzymała 25 milionów złotych rządowej dotacji. Zostanie przeznaczona na ocieplenie miejskich budynków

Na zdjęciu: Miasto Bydgoszcz od kilku lat prowadziło termomodernizację budynków oświatowych. W ramach projektu wspieranego przez fundusze unijne wyremontowano m.in. Pałac Młodzieży.

Fot. Szymon Fiałkowski

Miasto Bydgoszcz otrzyma 25 milionów złotych dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na termomodernizację miejskich obiektów. W ramach II tury przyznawania wsparcia ratusz ubiegał się o 860 milionów złotych – poza inwestycjami w miejskie budynki, urzędnicy chcieli także uzyskać dofinansowanie na zakup nowych tramwajów, jednak ten wniosek nie został rozpatrzony. Wcześniej do miejskiej kasy wpłynęło 63 miliony złotych rządowego wsparcia: te środki w formie wkładu własnego trafiły na inwestycje drogowo-tramwajowe.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast. Wysokość wsparcia ma wynosić od 500 tysięcy do aż 93 milionów złotych. Jak podkreśla administracja rządowa, łączna kwota wsparcia w skali całego kraju ma wynieść 6 miliardów złotych (5 miliardów ma trafić do gmin i miast na prawach powiatu, a miliard – do powiatów ziemskich). – Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne – informuje rządowy serwis gov.pl.

W ramach I tury składania wniosków o rządowe wsparcie Bydgoszcz mogła liczyć na dotację w wysokości 63 milionów złotych. Pieniądze te trafiły na częściowe pokrycie wkładu własnego dwóch inwestycji drogowo-tramwajowych: trwającej rozbudowy ulicy Kujawskiej (48 milionów złotych) i przygotowywanej budowy nowych mostów przez Brdę w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego (15 milionów). Warto dodać, że rządowa pomoc przeznaczona na pokrycie kosztów rozbudowy Kujawskiej zostanie wydana już w tym roku, a ta związana z budową nowych mostów – w przyszłym roku.

Do II tury RFIL bydgoski ratusz zgłosił dwa wnioski, których łączna realizacja znacznie przekraczała wymienianą wcześniej kwotę dotacji. Pierwszym z nich była kompleksowa termomodernizacja 75 budynków publicznych na terenie Bydgoszczy – szacowany całkowity koszt inwestycji określono na 375 milionów złotych, a drugi wniosek bydgoskiego ratusza dotyczył zapowiadanej od kilku lat przebudowy zajezdni tramwajowej przy ulicy Toruńskiej wraz z zakupem maksymalnie 40 tramwajów – 32 długich i ośmiu krótkich. Urzędnicy wyliczyli, że koszt przebudowy zajezdni oraz zakup taboru pochłonie 485 milionów złotych.

Wnioski o kolejną transzę rządowych dotacji złożono we wrześniu. Oczekiwanie na wyniki naboru i ostateczną kwotę wsparcia trwało ponad dwa miesiące – dziś (8 grudnia) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazał listę projektów i kwotę ich wsparcia ze strony rządu. Do województwa kujawsko-pomorskiego w ramach tej puli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi prawie 200 milionów złotych.

Zobacz również:

Na co Bydgoszcz wyda 63 miliony z rządowej dotacji?

– W ramach kolejnej odsłony Rządowego Funduszu Inwestycji jednostki samorządu terytorialnego mogły wnioskować o środki na konkretne zadanie. Nabór tych wniosków trwał do 30 września 2020 roku. Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu – podkreśla urząd wojewódzki.

Wnioskujące o ponad 860 milionów złotych rządowej dotacji miasto Bydgoszcz ostatecznie otrzyma 25 milionów. Rząd przyznał te środki jako wsparcie na realizację kompleksowej termomodernizacji 75 budynków publicznych na terenie Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem budynków oświatowych oraz placówek opiekuńczych. W jego zakresie jest m.in. ocieplenie ścian, wymiana zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej czy przebudowa instalacji. Urząd miasta, który w ostatnich latach dokonał szeregu termomodernizacji szkół czy przedszkoli, przygotowuje się do realizacji kolejnych inwestycji w tym zakresie, zlecając przygotowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji m.in. budynku MDK nr 5 w Fordonie czy SP 60 przy ulicy Glinki; ponadto wydano pozwolenia na budowę obejmujące inwestycje m.in. w SP 56 przy ulicy Karpackiej, przedszkolu nr 22 w Fordonie czy przedszkolu nr 16 przy ulicy Bukowej.

Łącznie w ramach dwóch tur RFIL do samorządów z Kujaw i Pomorza trafiło ponad pół miliarda złotych rządowej dotacji. Urząd wojewódzki zapowiada, że niebawem ruszy kolejny nabór wniosków o rządowe dotacje – kwota wsparcia do rozdysponowania na całą Polskę będzie wynosić 1,65 miliarda złotych.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
lok_pat Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lok_pat
Gość
lok_pat

No to znowu będzie dobry powód do biadolenia na rząd i protestów. Możliwość dotacji do 93 milionów, a nasz ratusz składa wniosek o prawie 10 razy więcej. I dziwi się, że nie zostały rozpatrzone. Ciekawe też jakiej były jakości?? Może, dajcie nam kasę na tramwaj, bo nie mamy jak na protesty KOD dojechać?? Nie trzeba mieć szklanej kuli, aby wiedzieć, że Toruń zapewne dostanie więcej…
Nasz ratusz protestuje przeciwko rządowi, a sąsiedzi strzelają co chwilę do naszej bramki i ustalają wojewódzki plan rozwoju:) Widać co się liczy dla naszego prezydenta… Telefon z toruńskiego ( wojewódzkiego) PO/Ko był??

Powiązane treści