Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWiemy, kto może rozbudować Kujawską. Miasto wybrało oferty
Rondo Bernardyńskie
19.07.2018 | 10:32

Wiemy, kto może rozbudować Kujawską. Miasto wybrało oferty

Miasto zdecydowało się na zawarcie umowy ramowej.

Na zdjęciu: W ramach budowy linii tramwajowej wzdłuż Kujawskiej całkowicie zmieni się wygląd ronda Bernardyńskiego.

Fot. archiwum

Po roku od ogłoszenia przetargu Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wybrał wykonawców, którym zaproponuje wykonanie przebudowy ulicy Kujawskiej. Najlepszą ofertę złożyło konsorcjum, którego liderem jest bydgoska firma Gotowski. To ono zostanie w pierwszej kolejności poproszone o zawarcie umowy.

Postępowanie, które rozpoczęło się na początku sierpnia 2017 roku, było podzielone na dwa etapy. Najpierw drogowcy przyjmowali wnioski o dopuszczenie udziału w przetargu ograniczonym. Chęć udziału w nim zadeklarowało dziesięć podmiotów. Spośród nich ZDMiKP wybrał trzy, które złożyły swoje oferty.

Najniższą propozycję złożyło konsorcjum firm: Gotowski, PBDI Toruń i Tor-Krak. Wyceniło ono wykonanie prac na 167 milionów złotych. Kobylarnia oczekiwała od miasta 171 milionów, a Trakcja PRKiI – aż 229 milionów. Wczoraj ZDMiKP ogłosił wybór najkorzystniejszej oferty – zgodnie z przewidywaniami, okazała się nią ta, przedstawiona przez konsorcjum na czele z przedsiębiorstwem Marka Gotowskiego. Warto jednak dodać, że przekroczyła ona zakładany przez miasto budżet, wynoszący 136 milionów złotych.

Miasto podpisze z zwycięskim konsorcjum umowę ramową. Jest to zabezpieczenie w wypadku problemów po stronie wykonawcy. Zawarcie umowy ramowej nie jest jednak udzieleniem zamówienia publicznego, a jedynie pierwszym etapem w procesie jego udzielenia. Bydgoszcz zawrze bowiem kontrakt z konsorcjum na czele z Gotowskim, ale w wypadku, gdyby wykonawca nie podjął się zamówienia bądź z jakichkolwiek powodów nie był w stanie prowadzić prac, miasto będzie mogło powierzyć budowę Kujawskiej kolejnej firmie, która wystartowała w przetargu. Pozwoli to uniknąć przeprowadzenia kolejnego postępowania i co za tym idzie – wystąpienia poważnych opóźnień w realizacji inwestycji.

Zanim jednak konsorcjum Gotowskiego uzyska zaproszenie do podpisania umowy, konieczne jest wykonanie niezbędnej procedury. Do 30 lipca inne podmioty startujące w przetargu mogą składać odwołania od decyzji ZDMiKP. Potem nastąpi przeprowadzenie kontroli uprzedniej przez Urząd Zamówień Publicznych. Może ona potrwać – tak jak w przypadku przetargu na rozbudowę ulicy Grunwaldzkiej – nawet przez kilka miesięcy. Po zakończeniu kontroli miasto przedstawi wykonawcy umowę. Jeśli konsorcjum zgodzi się na jej podpisanie, to ono rozpocznie prace w rejonie Wzgórza Wolności. W przeciwnym wypadku propozycję zawarcia kontraktu otrzyma Kobylarnia, której oferta zajęła drugie miejsce. Radni miejscy muszą się też zgodzić na zwiększenie środków na realizację zamówienia – jak wspominaliśmy wyżej, budżet na ten cel jest o 30 milionów złotych niższy, niż najkorzystniejsza oferta złożona przez konsorcjum Gotowski/PBDI/Tor-Krak.

Przebudowa ulicy Kujawskiej wraz z przebudową ronda Bernardyńskiego i ronda Kujawskiego ma już zapewnione dofinansowanie z Unii Europejskiej – Bydgoszcz otrzymała na ten cel aż 168 milionów złotych. W ramach zamówienia miasto zdecydowało się na zakup 18 nowych, pięcioczłonowych tramwajów z PESY. Pierwszy z nich – o numerze 130 – dotarł już na zajezdnię przy ulicy Toruńskiej, a kolejne są w trakcie montażu. Łączny koszt zakupu pojazdów oraz wykonania prac zamknie się w kwocie około 300 milionów złotych.

W ramach prac przewidziano budowę odcinka linii tramwajowej, który połączy torowisko wzdłuż ulicy Wojska Polskiego z rondem Bernardyńskim. Kujawska zyska drugą jezdnię oraz buspas. Rondo Kujawskie zostanie obniżone – po jego południowej stronie, w miejscu zrujnowanych kamienic powstanie parking. Plan przebudowy zakłada likwidację dotychczasowej pętli Rondo Kujawskie, ale już teraz zostanie wybudowany fragment toru w kierunku ulicy Solskiego, co ułatwi zapowiadaną realizację połączenia tramwajowego przez Szwederowo.

Przed pracami na Kujawskiej rozpoczęto przebudowę węzła Szarych Szeregów i torowiska na Wojska Polskiego wraz z pętlą Wyżyny. Więcej o rozwiązaniach, które uwzględniają budowę nowej trasy tramwajowej przeczytasz TUTAJ.


Powiązane treści