Bydgoszcz
17C
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 17 • L 16
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWiemy, na co Bydgoszcz wyda 63 miliony złotych rządowej dotacji. Miasto stara się o kolejne pieniądze
bruski schreiber
05.11.2020 | 15:20

Wiemy, na co Bydgoszcz wyda 63 miliony złotych rządowej dotacji. Miasto stara się o kolejne pieniądze

Na zdjęciu: Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Przy okazji informacji o złożeniu wniosków w ramach drugiej tury Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych prezydent Bydgoszczy apelował do posłów o wsparcie dla Bydgoszczy. - Liczę na skuteczny lobbing parlamentarzystów, szczególnie wspierających rząd –mówił Bruski.

Fot. Szymon Fiałkowski

Miasto Bydgoszcz rozdysponowało już środki w wysokości 63 milionów złotych otrzymane w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Teraz ratusz stara się o dofinansowanie na kolejne projekty w ramach II tury składania wniosków.

Przypomnijmy: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast. Wysokość wsparcia ma wynosić od 500 tysięcy do aż 93 milionów złotych. Jak podkreśla administracja rządowa, łączna kwota wsparcia w skali całego kraju ma wynieść 6 miliardów złotych (5 miliardów ma trafić do gmin i miast na prawach powiatu, a miliard – do powiatów ziemskich). – Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne – informuje rządowy serwis gov.pl.

Zobacz również:

Bydgoszcz chce kupić 40 nowych tramwajów. Czy uzyska na to rządowe wsparcie?

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rządowe wsparcie dla Bydgoszczy wyniosło 63 miliony złotych. Tyle że pod koniec września ratusz w komunikacie prasowym ogłosił, że w ramach funduszu inwestycji lokalnych zgłosił dwa wnioski, których łączna realizacja znacznie przekraczała wymienianą wcześniej kwotę dotacji. Pierwszym z nich była kompleksowa termomodernizacja 75 budynków publicznych na terenie Bydgoszczy – szacowany całkowity koszt inwestycji określono na 375 milionów złotych, a drugi wniosek bydgoskiego ratusza dotyczył zapowiadanej od kilku lat przebudowy zajezdni tramwajowej przy ulicy Toruńskiej wraz z zakupem maksymalnie 40 tramwajów – 32 długich i ośmiu krótkich. Urzędnicy wyliczyli, że koszt przebudowy zajezdni oraz zakup taboru pochłonie 485 milionów złotych.

Z niedawnej publikacji serwisu Konkret24 „Muzeum, pomnik, stadion, szkoły, drogi… Na co miasta wydadzą środki z Funduszu COVID-19?” dowiedzieliśmy się jednak, że miasto Bydgoszcz rozdysponowało już 63 miliony złotych dotacji. Oznacza to, że dwa wnioski, złożone przez urząd miasta wraz z końcem września dotyczą drugiej tury przyznawania wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Owa druga tura mijała dokładnie 30 września, czyli dzień po wydaniu przez urząd miasta komunikatu. W puli, tak jak w poprzedniej edycji, ponownie wsparcie miało wynosić 6 miliardów złotych.

Wróćmy jednak do inwestycji, na które Bydgoszcz przeznaczyła pierwszą dotacje z RFIL w wysokości 63 milionów złotych. Na początku zaznaczmy kluczową informację: urząd miasta potwierdził MetropoliaBydgoska.PL, że rządowe środki wpłynęły już na jego konto. Jak podał Konkret24, pieniądze te trafiły na częściowe pokrycie wkładu własnego dwóch inwestycji drogowo-tramwajowych: trwającej rozbudowy ulicy Kujawskiej i przygotowywanej budowy nowych mostów przez Brdę w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego. Doniesienia serwisu potwierdziliśmy w urzędzie miasta – z danych udostępnionych naszej redakcji przez bydgoski ratusz wynika, że na budowę trasy tramwajowej wzdłuż ulicy Kujawskiej wraz zakupem taboru trafi aż 48 milionów złotych z rządowej dotacji (łączna wartość projektu to 380 milionów, z czego 168 milionów pokrywa dofinansowanie z Unii Europejskiej). 15 milionów trafi natomiast na budowę trasy tramwajowej pomiędzy Fordońską a Toruńską – łączna wartość inwestycji określa się na 140 milionów, z czego blisko 50 to dotacja z UE). Warto dodać, że rządowa pomoc przeznaczona na pokrycie kosztów rozbudowy Kujawskiej zostanie wydana już w tym roku, a ta związana z budową nowych mostów – w przyszłym roku.

Dlaczego ratusz zdecydował się na przeznaczenie środków zarówno na trwającą, jak i będącą w przygotowaniu inwestycje? Zasady Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozwalają na przeznaczenie dotacji na zadania, które już się rozpoczęły (np. wyłoniono ich wykonawcę lub podpisano umowę). – Środki na wsparcie dla gmin i powiatów mogą być wykorzystane na dowolną liczbę inwestycji. Jest natomiast zakaz przeznaczania środków RIFL na refundację poniesionych wydatków. Oznacza to, że opłacenie faktury nie może być wcześniejsze niż faktyczne otrzymanie środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – czytamy na stronie gov.pl. RFIL dopuszcza też przeznaczanie dotacji na wkład własny do projektów finansowanych z udziałem innych środków publicznych, w tym – tak jak w przypadku Bydgoszczy – do projektów unijnych.

Jakie są natomiast dalsze losy kolejnych bydgoskich wniosków złożonych pod koniec września, czyli dotyczących termomodernizacji i inwestycje w komunikację tramwajową? – Rozstrzygnięcie nie zapadło – przekazała nam rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak. Rządowy serwis gov.pl także nie precyzuje konkretnego terminu rozpatrzenia wniosków o środki. – Jednak w Uchwale wskazano, że Prezes Rady Ministrów składa dyspozycję wypłaty tych środków, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosków przez wojewodę. Oznacza to, że procedura oceny wniosków powinna być na tyle sprawnie przeprowadzona, aby zapewnić Prezesowi Rady Ministrów dotrzymanie tego terminu – informuje gov.pl. W teorii decyzja rządu o wysokości wsparcia powinna zapaść w najbliższym czasie.

Warto jednak dodać, że zgodnie z uchwała funduszu, zadanie inwestycyjne nie musi rozpocząć się w 2020 roku. – Finansowanie może być przeznaczone zarówno na inwestycję, która rozpoczęła się w poprzednich latach, jak również na inwestycję, która dopiero się rozpocznie – precyzował rząd. Środki z RFIL można jednak wydatkować jedynie do końca 2022 roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści