Wieża Ciśnień i pijalnia wody w nowej odsłonie. Czy cieszą się popularnością?
Dodano: 17.10.2023 | 10:28Na zdjęciu: Z położonej na Szwederowie Wieży Ciśnień rozciąga się widok na całą Bydgoszcz.
Fot. UMB
Ratusz podsumował funkcjonowanie nowej pijalni wody w Lesie Gdańskim i odnowionej Wieży Ciśnień na Szwederowie, którą w niespełna miesiąc odwiedziło niemal dwa tysiące osób. Większe zainteresowanie wzbudza pijalnia – skorzystało z niej ponad trzy tysiące mieszkańców i turystów.
Pijalnia wody w Lesie Gdańskim została uruchomiona we wrześniu. Zastąpiła ona funkcjonujący od 2000 roku, a zamknięty w 2020 roku punkt czerpania wody z kranów. Nowa pijalnia docelowo umożliwi korzystanie z czterech rodzajów wód (4-jonowa, 3-jonowa, uzdatnionej oraz funkcyjnej na bazie wody wzbogaconej w potas).
– Każda z nich charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od ich źródła ujmowania – może je wyróżniać zawartość sodu, żelaza, strontu i litu – wyjaśnia biuro prasowe bydgoskiego magistratu.
Pijalnia jest czynna do końca października w godz. 9:00 – 18:00. W ciągu trzech tygodni obiekt odwiedziło ponad trzy tysiące osób. W sezonie zimowym (od listopada) pijalnia wody nie będzie funkcjonować. – Największym zainteresowaniem cieszy się woda potasowa – dodają urzędnicy. Z wody korzystają nie tylko spacerowicze, ale też rowerzyści lub biegacze, którzy w pijalni mogą napełnić swój bidon. W nowym punkcie nie można już jednak napełniać butelek czy baniaków.
Bydgoska Wieża Ciśnień po renowacji. Znamy statystyki za pierwszy miesiąc
Budynek Wieży Ciśnień na Szwederowie wybudowano w latach 1899-1900 w stylu neogotyckim. Jego podstawowym i głównym elementem użytkowym był zbiornik wodny utrzymujący ciśnienie w sieci wodociągowej. Od 11 lat wieża pełni funkcję muzeum i punktu widokowego. W ostatnich miesiącach przeszła remont konserwatorski, lecz od 23 września jest znów dostępna dla odwiedzających.
– We wnętrzu Wieży Ciśnień można oglądać stałe ekspozycje oraz wiele cennych eksponatów, między innymi drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty – wyliczają urzędnicy.
Największą atrakcją oddziału Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej jest taras widokowy na 38 metrze wieży – to najwyższy powszechnie dostępny punkt widokowy w mieście. Po pokonaniu niemal 170 stopni, przy pomocy lunet można podziwiać panoramę całej Bydgoszczy. Z wieży zobaczymy zobaczymy m.in. zielone tereny Kanału Bydgoskiego, dworzec PKP, Młyny Rothera czy kościół św. Trójcy.
Według danych przekazanych przez urząd miasta, od 23 września obiekt odwiedziło dwa tysiące osób, a największym zainteresowaniem cieszy się w weekendy. – W ostatni wrześniowy weekend, gdy wejście było bezpłatne muzeum zwiedzały 994 osoby.
Wieża Ciśnień Bydgoszcz. Ceny biletów, godziny otwarcia
Wstęp do muzeum kosztuje:
Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 5 zł (uczniowie, studenci oraz emeryci)
Bilet rodzinny – 20 zł
Bilet grupowy (min. 10 osób) – 5 zł/os.
Standardowe godziny otwarcia obiektu to:
Poniedziałek – 11:00–16:00
Wtorek – 11:00–16:00
Środa – 11:00–16:00
Czwartek – 11:00–16:00
Piątek – zamknięte
Sobota – 10:00–20:00
Niedziela – 10:00–20:00
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024
- Bydgoszcz buduje markę turystyczną. Naszą siłą jest Brda i jej ponadprzeciętna oferta atrakcji - 10 grudnia 2024