Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wieża Ciśnień i pijalnia wody w nowej odsłonie. Czy cieszą się popularnością?

Dodano: 17.10.2023 | 10:28

Na zdjęciu: Z położonej na Szwederowie Wieży Ciśnień rozciąga się widok na całą Bydgoszcz.

Fot. UMB

Ratusz podsumował funkcjonowanie nowej pijalni wody w Lesie Gdańskim i odnowionej Wieży Ciśnień na Szwederowie, którą w niespełna miesiąc odwiedziło niemal dwa tysiące osób. Większe zainteresowanie wzbudza pijalnia – skorzystało z niej ponad trzy tysiące mieszkańców i turystów.

Pijalnia wody w Lesie Gdańskim została uruchomiona we wrześniu. Zastąpiła ona funkcjonujący od 2000 roku, a zamknięty w 2020 roku punkt czerpania wody z kranów. Nowa pijalnia docelowo umożliwi korzystanie z czterech rodzajów wód (4-jonowa, 3-jonowa, uzdatnionej oraz funkcyjnej na bazie wody wzbogaconej w potas).

Każda z nich charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od ich źródła ujmowania – może je wyróżniać zawartość sodu, żelaza, strontu i litu – wyjaśnia biuro prasowe bydgoskiego magistratu.

Pijalnia jest czynna do końca października w godz. 9:00 – 18:00. W ciągu trzech tygodni obiekt odwiedziło ponad trzy tysiące osób. W sezonie zimowym (od listopada) pijalnia wody nie będzie funkcjonować. –  Największym zainteresowaniem cieszy się woda potasowa – dodają urzędnicy. Z wody korzystają nie tylko spacerowicze, ale też rowerzyści lub biegacze, którzy w pijalni mogą napełnić swój bidon. W nowym punkcie nie można już jednak napełniać butelek czy baniaków.

Bydgoska Wieża Ciśnień po renowacji. Znamy statystyki za pierwszy miesiąc

Budynek Wieży Ciśnień na Szwederowie wybudowano w latach 1899-1900 w stylu neogotyckim. Jego podstawowym i głównym elementem użytkowym był zbiornik wodny utrzymujący ciśnienie w sieci wodociągowej. Od 11 lat wieża pełni funkcję muzeum i punktu widokowego. W ostatnich miesiącach przeszła remont konserwatorski, lecz od 23 września jest znów dostępna dla odwiedzających.

We wnętrzu Wieży Ciśnień można oglądać stałe ekspozycje oraz wiele cennych eksponatów, między innymi drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty – wyliczają urzędnicy.

Największą atrakcją oddziału Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej jest taras widokowy na 38 metrze wieży – to najwyższy powszechnie dostępny punkt widokowy w mieście. Po pokonaniu niemal 170 stopni, przy pomocy lunet można podziwiać panoramę całej Bydgoszczy. Z wieży zobaczymy zobaczymy m.in. zielone tereny Kanału Bydgoskiego, dworzec PKP, Młyny Rothera czy kościół św. Trójcy.

Według danych przekazanych przez urząd miasta, od 23 września obiekt odwiedziło dwa tysiące osób, a największym zainteresowaniem cieszy się w weekendy. – W ostatni wrześniowy weekend, gdy wejście było bezpłatne muzeum zwiedzały 994 osoby.

Wieża Ciśnień Bydgoszcz. Ceny biletów, godziny otwarcia

Wstęp do muzeum kosztuje:
Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 5 zł (uczniowie, studenci oraz emeryci)
Bilet rodzinny – 20 zł
Bilet grupowy (min. 10 osób) – 5 zł/os.

Standardowe godziny otwarcia obiektu to:
Poniedziałek – 11:00–16:00
Wtorek – 11:00–16:00
Środa – 11:00–16:00
Czwartek – 11:00–16:00
Piątek – zamknięte
Sobota – 10:00–20:00
Niedziela – 10:00–20:00

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Koleś
Koleś
8 miesięcy temu

Nie no super. Starsze osoby często szły napełniać baniaki do tych kranów, teraz za to można dostać kubek… ewentualnie jak pedalarz poda bidon to napełnią. No po prostu kolejny awesome move naszych włodarzy. Może już podziękujemy tym miernotą na górze.

Piotr
Piotr
8 miesięcy temu

„Może już podziękujemy tym miernotą”
– może inna miernota otworzy słownik albo zeszyt z 2 klasy szkoły podstawowej…

miłka
miłka
8 miesięcy temu

Dwa fajne miejsca i jak potwierdzają to liczby bardzo lubiane przez mieszkańców. Pijalnia jak widać cieszy się dużą popularnością, okazała się sukcesem.