Bydgoszcz
21C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 23 • L 20
28C
Nd
27C
Pon
26C
Wt
23C
Sr
23C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoWilczyca nową lokatorką zoo w Myślęcinku
WILCZYCA BYDGOSZCZ ZOO
27.07.2020 | 14:13

Wilczyca nową lokatorką zoo w Myślęcinku

Na zdjęciu: Tak dziś wygląda trzymiesięczna wilczyca Moria, która została nową lokatorką zoo w Myślęcinku.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Do bydgoskiego ogrodu zoologicznego trafiła mała wilczyca o imieniu Moria. Jest oswojona i spragniona kontaktu z człowiekiem. Mimo wielkich chęci wypuszczenia jej na wolność, dla jej dobra podjęto decyzję, że zostanie ona na stałe w myślęcińskim zoo. 

Jak informuje urząd miasta, wilczyca przybłąkała się na jedną z posesji na wsi pod Inowrocławiem. – Napiła się wody i położyła w cieniu, żeby odpocząć. Właściciele zawiadomili odpowiednie służby i jeszcze tego samego dnia, przyjechali po nią wolontariusze ze stowarzyszenia dla natury „Wilk”, którzy odwieźli małą do myślęcińskiego ZOO – przekazuje ratusz. Warto dodać, że w lesie niedaleko wsi, w której pojawiło się zwierzę, znaleziono watahę wilków z młodymi, do której najpewniej należała wilczyca.


ZOBACZ TAKŻE: O.S.T.R. wystąpił w Myślęcinku [ZDJĘCIA Z KONCERTU]


Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że wilczek się zgubił. Bardziej prawdopodobne jest to, że została celowo wybrana ze stada przez człowieka. To powszechna, zupełnie nierozumiana praktyka. Każdego roku dochodzi do przynajmniej kilku takich przypadków w Polsce. A przypomnijmy, że wilki są pod ochroną! Dlatego miłośnicy zwierząt apelują, żeby nie zabierać zwierząt z naturalnego środowiska. Takim zachowaniem możemy wyrządzić im ogromną krzywdę – podkreśla ratusz.

Zwierzę przeszło już niezbędne badania profilaktyczne i genetyczne oraz zostało odrobaczone i zaszczepione. Zgodnie z planem, po zapewnieniu odpowiedniej opieki weterynaryjnej wilczyca miała wrócić do lasu, ale już wiadomo, że tak się nie stanie.

Moria (tak na imię ma wilczyca) zdążyła się już oswoić. Nie boi się człowieka, zna komendę „siad”, wie, czym jest miska i pozytywnie reaguje na otwieranie drzwi. – To zachowanie absolutnie niedopuszczalne dla szczenięcia dzikiego wilka – wiadomo, że czas jaki spędziła z człowiekiem był zbyt długi. A co za tym idzie, może sobie już nie poradzić na wolności. Dlatego zapadła decyzja, że Moria zostanie w ogrodzie zoologicznym na stałe – czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Trzymiesięczna wilczyca rośnie jak na drożdżach – już teraz zjada całkiem sporą porcję żywności. Uwielbia się bawić, ale też bardzo zabiega o kontakt z człowiekiem. Pracowników ZOO czeka teraz trudna praca behawioralna, polegająca na zdystansowaniu jej do człowieka. – Za chwilę pierwotne instynkty będą brały górę i bez odpowiedniego szkolenia może stać się niebezpieczna – informuje ratusz. Tymczasowym towarzyszem Morii jest lis srebrzysty, ale priorytetem dla pracowników jest znalezienie jej odpowiedniego wilczka, z którym stworzy kiedyś wilczą rodzinę. Wszystko po to, aby zapewnić wilczycy możliwość tworzenia tworzyć naturalnych więzi społecznych, tj. hierarchizację stada. Wilki to zwierzęta stadne, które żyją w dużych grupach, a każdy jej członek pełni w niej określoną funkcję.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści