7 lat chudych… i udało się. Biblioteka otrzymała dotację unijną na rozbudowę
Dodano: 13.07.2024 | 10:08Na zdjęciu: Budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Starym Rynku przejdzie metamorfozę.
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie unijne na zapowiadaną od lat przebudowę i rozbudowę swojej siedziby przy Starym Rynku.
Plany modernizacji bydgoskiej książnicy sięgają 2017 roku – wówczas zaprezentowano wizualizacje inwestycji. Jej celem jest powiększenie przestrzeni obiektów położonych w obrębie Starego Rynku w celu wykorzystania ich potencjału. Przez lata WiMBP nie udało się pozyskać wsparcia niezbędnego na realizację zadania – bezskuteczne okazały się próby pozyskania środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko czy z funduszy norweskich. Inwestycje wpisano jednak do programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
W ostatnich dniach biblioteka poinformowała o sukcesie: otrzymała ona bowiem 21,8 milionów złotych z funduszy UE na przebudowę jej siedziby. Łączna wartość projektu opiewa na 42 miliony złotych: pozostałe środki mają zapewnić samorząd województwa i miasto Bydgoszcz. W wieloletniej prognozie finansowej ratusz zadeklarował przeznaczenie na ten cel 6,3 miliona złotych.
Prace obejmą modernizację i rewitalizację budynków WiMBP oraz wdrożenie nowej oferty kulturalnej. Przebudowany zostanie budynek główny (Stary Rynek 24) i sąsiadujący z nim obiekt pod numerem 22. Odnowiona zostanie też część biblioteki od Jana Kazimierza i Długiej (tam zaplanowano budowę nowego magazynu); ponadto prace budowlane i aranżacyjne odbędą się w budynku przy ul. Zaułek 11 – w ich ramach powstanie łącznik pomiędzy budynkami.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Biblioteka szykuje się do rozbudowy. Zmieni się nie do poznania [WIZUALIZACJE]
W głównej siedzibie biblioteki zaplanowano spore zmiany – od termomodernizacji dachu, przebudowy toalet, remontu schodów po budowę dźwigów osobowo-towarowych, hallu wejściowego od Starego Rynku, wprowadzenia ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami czy wydzielenie na I piętrze sal do nowej działalności kulturalno-edukacyjnej. W części na Zaułku zaplanowano otworzenie parteru budynku na otaczający dziedziniec, a także podniesienie ostatniej kondygnacji i utworzenie na poddaszu sali gier. We wszystkich obiektach planowana jest wymiana stolarki okiennej i malowanie elewacji. Istotnym elementem przebudowy WiMBP jest zadaszenie dziedzińca w celu umożliwienia realizacji wydarzeń kulturalnych.
Projekt „Droga do nowoczesności” – bo tak nazwano inwestycję – to nie tylko prace budowlane. Po jego zakończeniu książnica ma zyskać nowe wyposażenie – m.in. mobilne aplikacje do wypożyczania i korzystania z plików udostępnionych przez bibliotekę, a także wrzutomat do zwrotu książek i książkomat do ich odbioru po godzinach funkcjonowania biblioteki.
– Inicjatywa związana z lokalnym dziedzictwem przyczyni się także do wzrostu atrakcyjności i funkcjonalności zabytkowej infrastruktury, umiejscowionej w centrum miasta, co przyczyni się do zwiększenia tożsamości lokalnej społeczności oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Dzięki temu projektem miasto zyska na kapitale społecznym, zachęcając mieszkańców do pozostania i inwestowania w Bydgoszczy, zamiast emigrować do większych aglomeracji. Realizacja projektu nie tylko poprawi stan techniczny zabytkowych budynków, ale również zapewni ich ochronę dla przyszłych pokoleń, co będzie miało długoterminowy pozytywny wpływ na rozwój lokalny i regionalny – zaznacza biblioteka.
Dotacja unijna znacznie przybliża WiMBP do realizacji inwestycji. W najbliższych miesiącach można zatem spodziewać się przetargu na prace budowlane – należy jednak pamiętać, że samorząd województwa musi jeszcze dołożyć około 14 milionów złotych – jak nie więcej – wkładu własnego.
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024