Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wiosną rozpocznie się przebudowa uliczek w Starym Fordonie. Drogowcy podpisali umowę ze Strabagiem

Dodano: 05.03.2021 | 12:45

Na zdjęciu: W ramach kolejnego etapu rewitalizacji Starego Fordonu przebudowana zostanie prowadząca nad Wisłę ulica Frycza-Modrzewskiego.

Fot. ZDMiKP

W piątek, 5 marca bydgoscy drogowcy podpisali umowę z firmą Strabag na rewitalizację uliczek i terenów rekreacyjnych w Starym Fordonie. Prace mają rozpocząć się w najbliższych dniach.

Podpisanie umowy ze Strabagiem było możliwe dzięki ubiegłotygodniowej decyzji rady miasta, która zaakceptowała wniosek o zwiększenie budżetu kolejnego etapu rewitalizacji Starego Fordonu o 3,4 miliona złotych. Pozwoliło to na rozstrzygnięcie prowadzonego od jesieni przetargu na wykonanie prac. Firma z siedzibą w Pruszkowie nie złożyła najtańszej propozycji cenowej, lecz jak dowiadujemy się z informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty drogowcy z uwagi na błędy formalne odrzucili propozycje Betpolu (chciał wykonać zadanie za 21,5 miliona złotych) oraz konsorcjum Kormostu i Polskich Surowców Skalnych (wycenili prace na 28,3 miliona). Oferta polskiego oddziału europejskiego koncernu budowlanego wynosiła 24,6 miliona złotych.

Firma Strabag prowadziła już inwestycje w Starym Fordonie – w 2019 roku wykonała ona modernizację ulicy Bydgoskiej wraz z fragmentami przyległych do niej uliczek. Prace pochłonęły 6,1 miliona złotych. Teraz jej zadaniem będzie przebudowa ulic Nad Wisłą, Promenada, Zakładowej, Rybaki, Kapeluszników, Filomatów i Frycza-Modrzewskiego oraz odnowa terenów zielonych nad „królową polskich rzek”.

Na nawierzchniach modernizowanych ulic będą stosowane kamienne kostki oraz chodnikowe płyty. Warto podkreślić, że wykorzystamy między innymi granitową kostkę, która pozostała po remontach ulicy Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Projekt zakłada również budowę i przebudowę wszelkiej infrastruktury technicznej występującej w pasach drogowych oraz na terenach rekreacyjnych – informuje urząd miasta.

W pasie zieleni nad Wisłą ulokowana będzie infrastruktura umożliwiająca aktywne spędzanie wolnego czasu. Powstanie tam m.in.: skatepark, tor dla rowerzystów typu pumptrack (podobny wybudowano na Miedzyniu), plac zabaw, ścianka do wspinaczki, boisko do siatkówki plażowej czy plac ćwiczeń. Na cele rekreacyjne przebudowane będzie też podwórko przy ul. Sikorskiego 2. Projekt zakłada też dużą liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz budowę ścieżek dydaktycznych na terenach o dużej wartości przyrodniczej. Prace w ramach kolejnego etapu rewitalizacji najstarszej części Fordonu mają rozpocząć się wiosną i potrwają około dwóch lat.

Ratusz przypomina, że obecnie w Starym Fordonie trwa budowa nabrzeża. – Wykonawca jeszcze przed zimą wbił około 85% ścianek szczelnych stanowiących konstrukcję obiektu. Prace przerwały ujemne temperatury. Ich wznowienie na razie nie jest możliwe ze względu na wysoki poziom Wisły, która wciąż przybiera – zaznacza ratusz. Nowe nabrzeże, powstające na przedłużeniu ulicy Frycza-Modrzewskiego, ma pełnić kilka funkcji. – Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle – podkreślają urzędnicy. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji z siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i wzmocni projektowaną drogę dojazdową do planowanego portu. Wstępnie zakończenie tej części inwestycji planowane jest na koniec roku. Jej koszt to ponad 7 mln zł.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments