Bydgoszcz
9C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 11 • L 8
10C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWirus wścieklizny w Bydgoszczy. Wyznaczono obszar zagrożony
nietoperz - free images
29.07.2019 | 13:57

Wirus wścieklizny w Bydgoszczy. Wyznaczono obszar zagrożony

Na zdjęciu: Na ul. Kossaka znaleziono nietoperza zarażonego wścieklizną. (zdjęcie poglądowe)

Fot. pixabay

Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował o znalezieniu zwłok nietoperza chorego na wściekliznę. Ustanowiony został obszar zagrożony.

Nietoperza znaleziono przy ul. Kossaka w Bydgoszczy. W piątek badanie laboratoryjne zwłok wykazało obecność wirusa wścieklizny.  – Należy podkreślić, że nawet chore nietoperze nie wykazują agresji i nie dążą do kontaktu z człowiekiem lub innymi zwierzętami. W przypadku wścieklizny u nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników – mówi Zygmunt Gadomski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bydgoszczy.

Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Wirusowa choroba dotyka centralnego układu nerwowego i wrażliwe na nią są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie.

Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, wścieklizna podlega obowiązkowi zwalczania. Dlatego też powiatowy lekarz weterynarii musi w drodze rozporządzenia wyznaczyć obszar zagrożony. Teren wyznaczają od północy dukt wodny: Kanał Bydgoski, Stary Kanał, Brda, dalej rondo Fordońskie, al. Jana Pawła II do Stryszka, droga krajowa nr 10 aż po most w okolicach Grunwaldzkiej nad kanałem. Wkrótce ma zostać opublikowana mapa terenu.

W tym miejscu zakazane jest organizowanie targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt wrażliwych na wściekliznę, należy unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi, można wyprowadzać psy jedynie na smyczy, a koty powinny być przetrzymywane w domu. Należy również zaszczepić psy, a weterynarze zalecają też szczepienie kotów – szczególnie tych, które wychodzą z domów.

Nie można dotykać zwierząt chorych i padłych. – W przypadku znalezienia na terenie obszaru zagrożonego martwego nietoperza lub innego zwierzęcia należy ten fakt zgłosić do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, straży miejskiej lub Powiatowego Inspektoratu Weterynarii – tłumaczy Gadomski.

Więcej o objawach choroby i postępowaniu z psem w przypadku podejrzenia wścieklizny dowiesz się na cowsierscipiszczy.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści